ZEELAND GEBOEKT 8 Verlies van dierbare door de ogen van een kind Tips voor het maken van foto's op reis Wakker door het carillon ZEELAND 21 Oud-predikant Wim Jansen durft het aan. Terwijl iedereen mediteert en aan mindfullness doet, haalt hij bidden onder het stof vandaan: „Bidden is voor mij verlangen." Het jaar 2015 was hectisch voor Wim Jansen. Hij nam afscheid als dominee van zijn kerkelijke gemeentes in Middelburg en Delft. Hij had al eens een hart infarct gehad - precies dat jaar overkwam het hem voor de tweede keer. Dat was toen. Binnenkort wordt hij 68 jaar. Hij is opgeknapt, voelt zich fit, fietst, doet iets aan krachttraining, mediteert. En hij schrijft co lumns en boeken: „Omdat ik het niet kan la ten." Dat schrijven is de reden, dat we hem op zoeken in zijn woning in Vlissingen. Hij pu bliceerde jaren geleden al Boerenkind en Vlam mend Paradijs, boeken over zijn jeugd in de polders bij Terneuzen. Ook theologische boe ken, zoals Dominee zoekt God. En dichtbundels, waarvan Zingen aan de Styx de recentste is. Bron in je brein, dat is het boek dat vers van de drukker op tafel ligt. De ondertitel geeft aan dat het om een theologisch werk met veel gebedsteksten gaat: Bidden tot een God in wie je niet gelooft. „Ja", zegt hij, „dit boek moest er even uit. Het heeft met mijn ziekte te maken. Ik dacht: als ik nog wat wezenlijks te vertellen heb, dan moet ik het nu maar doen." Bidden klinkt naar diep in de vorige eeuw. Jansen: „Ik mediteer, dat kun je tegenwoordig op een verjaardagsfeestje zeggen. Ik doe aan 'mindfullness', ook. Maar zeggen dat je bidt? In progressief christelijke kringen wordt dan meteen geantwoord dat mediteren het nieuwe bidden is. Met dit boek wil ik het bid den onder het stof vandaan halen. Daarmee doel ik niet op het oude, christelijke gebed. La ten we zeggen dat ik een herinterpretatie bied van het bidden. Wat ik benadruk is dat het van binnenuit moet komen. Bidden is voor mij verlangen: verlangen naar het ultieme - de ul tieme liefde, de ultieme schoonheid, de ul tieme rust. Ik weet ook wel dat God geen me neer in het heelal is. Als je hier de boulevard oprijdt, dan kan het licht ook God zijn." „Met mijn boek wil ik mensen wakker ma ken, uitnodigen. Als voorbeeld schrijf ik over Henny Vrienten, de man van de band Doe Maar. Hij zat in 2012 in het televisiepro- gramma Zomergasten. Daarin liet hij een frag ment zien van de film Into Great Silence, over het leven van Kartuizer broeders. Je ziet ze in afzondering hun gebeden doen. De prikke- loosheid van hun bestaan is volledig tegen draads aan onze cultuur. Ik hoorde Vrienten zeggen: 'Wat is dat mooi, maar het is niet voor mij want ik geloof niet in God'. Dan denk ik: wat jammer dat je dat jezelf ontzegt." In Bron in je brein presenteert Jansen het bid den als een universele behoefte. Immers, overal ter wereld zie je mensen bidden. Alleen in onze 'eigen' westerse maatschappij is dat veel minder geworden. „Daardoor", zegt de schrijver, „missen we iets. Het verticale, het heilige van de verwondering, het ontzagwek kende: dat zijn we kwijtgeraakt. Daarmee ne geren we een wezenlijk, menselijk verlangen. Omdat onze samenleving zo plat is, steken ra dicale religies de kop op. De radicale islam, het orthodoxe christendom: dat zijn de religies die aan de winnende hand zijn, omdat veel jonge ren op zoek zijn naar een vast verband, een verticale lijn. Het zijn juist die religies die kunnen doorslaan naar fundamentalisme. Het bidden zoals ik het voor me zie, is een sterk wapen tegen fundamentalisme. Laten we onze kinderen leren om af en toe eens stil te zijn, alleen te zijn. Daardoor kunnen ze op een vrije, liefdevolle manier op zoek gaan naar wat ten diepste binnenin leeft. Dat is bidden, waarmee je tot jezelf komt. Ik zou dat onze sa menleving, die inderdaad vluchtig en veelei send is, gunnen." Een sprookje over verlies. Zo wordt het boek De verbor gen wereld van Beatrijs Ver meulen uit Middelburg omschre ven. Het is een verhaal over het verlies van een dierbare door de ogen van een kind. De schrijfster: „Het plotselinge besef dat iemand er niet meer is, de periode van rouw die volgt, en het hervinden van je eigen kracht. Daar gaat het over.' De uitgever: „Beatrijs Ver meulen (1977) heeft interesse in het geestelijk welbevinden van mensen. Dat heeft zich geuit in het schrijven van dit verhaal." Fragment: 'Luister eens, m'n jon gen', zei opa, 'je moet iets voor me doen.' Afwachtend keek het jon getje naar opa. 'Ik wil dat jij de boomhut voor mij afmaakt, dat kun je best. En als je soms niet meer weet wat je moet doen, denk dan aan mij, dan zal je zien dat ik bij je ben en dan zal ik je helpen.' Dan ben je in dat verre land en wil je straks aan het thuisfront toch wel laten zien hoe mooi en fantastisch het allemaal was. Klik met de camera en klaar. Dat kan. Voor wie iets meer van dat indrukwekkende bergmassief, die meanderende rivier of dat pittoreske dorpje wil maken, heeft fotograaf en we reldreiziger Laura Vink een hele reeks tips. Donderdag 5 juli om 19.00 uur vertelt ze in boekhan del De Drvkkery in Middelburg over haar boek Reisfotografie - ex- plore discover capture. Om het maar even concreet te maken: voor een zonsopgang of- ondergang kun je best wat maat regelen nemen. Zoals een kwar tier voor tijd aanwezig zijn, omdat de kleuren in de lucht zich dan al vaak aandienen. Op tijd een goede plek zoeken, zodat je een voor grond hebt. Het is vaak een kwes tie van smaak, maar wolken leve ren in principe levendiger tafere len dan strak blauwe luchten. Ga niet meteen weg na de zonson dergang. Laura Vink: „Vaak word je juist nadat de zon onder is ge trakteerd op nog meer prachtige kleuren in de wolken. Soms nog wel mooier dan daarvoor." De schrijfster vertelt ook over praktische zaken als bescherming van apparatuur en selectie van fo to's als je weer thuis bent. Zeeuwse schrijvers Deze militair kwam wél toen de plicht hem naar Zeeland riep. In 1892 vestigde kapi tein A.R.B. Opstelten zich met zijn gezin in Middelburg, om zes jaar later, niet in rang bevorderd, 'op pensioen' te worden gesteld. Een van zijn zonen was J.C. Opstelten (1891-1979), die nog enige bekend heid geniet als classicus. In 1945 promoveerde hij op het werk So- phocles en het Grieksche Pessimisme. Hij was tevens een dichter, een Zeeuwse dichter nog wel. Ik zou hem nooit hebben ontdekt als een kleinzoon van hem, Hans Blom, geen uitgebreid artikel aan hem had gewijd in het nieuwste Jaar boek van de Maatschappij der Neder landse Letter kunde. Daarin ook een zin over Middel burg, 'waar de vroegste, aan gename her inneringen lagen' van J.C. Opstelten en zijn broer, die in 1927 zelf moord pleegde. J.C. Opstelten is een Zeeuwse dichter vanwege zijn 'Zeeuwse ballade'. Zijn bundels liggen hier alle vier voor me. De Verzen uit 1928, maar de poëzie klinkt aan zienlijk ouder, door openingszin nen als 'Ik bleef in mijn klein ka- merkijn/ alleen met God en de lampeschijn.' In 2936 publiceerde hij onder de schuilnaam Willem Terwege een bundel Lyriek, waarin de toon nauwelijks is gewijzigd. Een avond aan zee inspireert hem tot ontboezemingen als 'Ik sta aan de zee tusschen lucht en land;/ de zee is kalm aan het avond'lijk strand.' Beschroomd Zien wat we allemaal zien, geen wonder dat uitgevers weinig heil in zijn werk zagen. Beschroomd keerde hij in 1965 terug met het in eigen beheer verschenen De hon gerwinter met verzen dragelijk ge maakt. Hierin was voor het eerst de in november 1944 te Leiden ge schreven 'Zeeuwse ballade' te le zen. Die terugkeerde in de eve neens in eigen beheer uitgegeven verzamelbundel Op reis met het lot (1974). Deze keer werd het werk, Opstelten bleef classicus, van een motto van Seneca voorzien: 'cala- mitas virtutis occasio', gewaagd vertaald tot 'een ramp is een springplank voor het karakter'. Hij herinnert zich 'vroeg in de och tend blijde wakker' te zijn gewor den 'door Middelburgs hoog caril lon.' Een volgende keer kijken we nader naar de 98 regels van J.C. Opsteltens 'Zeeuwse ballade'. maandag 2 juli 2018 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Bidden is een sterk wapen Jan van Damme WIM JANSEN Wim Jansen: „Omdat onze samenleving zo plat is, steken radi cale religies de kop op." archieffoto mechteld jansen Wim Jansen: Bron in je brein. Bidden tot de God in wie je niet gelooft - Uitgeverij Mei- nema, 128 pagina's, 11,99 euro. Het boek kost 14,99 euro Mario Molegraaf HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21