Mijn bloed zal altijd Braziliaans blijven Kp 10 Enerverend slotconcert eindigt met een geluksgevoel RUSSIA2018 20 ZE m u mi fSsWija €Zr kxrrH^g Ingrid Schipper is geboren en opgegroeid in het Amazonegebied van Brazilië, in Manaus om precies te zijn. Sinds acht jaar woont ze in Veere. Samen met haar man heeft ze een zoon van vijf (Julian) en een dochter van vier jaar oud (Amber). In het dagelijks leven werkt Ingrid als logistics quality coördinator bij Dow in Terneuzen. Vandaag kijkt Ingrid vol spanning naar de wedstrijd tussen Brazilië en Mexico. vs&t Voetbal is zo ontzettend belangrijk in Brazilië Uiteraard. Al zou ik de rest van mijn leven in Nederland wonen, mijn bloed zal altijd Braziliaans blijven. Als de eerste noten gespeeld worden, krijg ik al kippenvel. Voetbal is zo ontzettend belangrijk in Brazilië. We hebben een rijke geschiedenis opge bouwd. We zijn een trots en intens meelevend volk als het op voetbal aankomt. Ik kijk de wedstrijden altijd thuis. Mijn kinderen willen alle wedstrij den meekijken, maar vaak begin nen ze pas om 20.00 uur. Vandaag hebben ze geluk, want Brazilië speelt al om 16.00 uur. Als er ge voetbald wordt, zien ze een hele andere kant van hun moeder. Ik leef namelijk enorm mee, haha. Neymar is natuurlijk de grote ster van Brazilië, maar ik geloof niet dat het zijn toernooi wordt. Hij is lang geblesseerd geweest en ik vind hem nog niet heel goed. De mooi ste speler van dit elftal vind ik Ga- briel Jesus. Dat komt voor een groot deel door zijn levensverhaal. Het is een jongen, die rechtstreeks uit de sloppenwijken komt. Bij het vorige WK woonde hij daar zelfs nog. Dat hij nu vier jaar later zelf op het WK staat, vind ik een sprookje. Er stonden twee landen op mijn lijstje en die zijn er allebei al uit. Dat gaat dus lekker, haha. Het ene land is natuurlijk Argentinië, dat is water en vuur met Brazilië. Het an dere land was Duitsland. Na de 7-1 nederlaag van Brazilië tegen Duitsland vier jaar geleden, heb ben veel landgenoten een hekel aan de Duitsers gekregen. Die ne derlaag was zo pijnlijk, dat verge ten we niet snel meer. Iet de titel 'Vreugde, zoete tranen en geluk', kun je alle kanten op. De sfeer van deze uitvoering was ontspan nen, de muziek onderhoudend en soms verrassend. Prettig in dit fes tival is de grote variëteit van wer ken en de afwisseling van de mu sici. Dit jaar was het aandeel Ne derlandse musici groot. Opvallend was ook dat tijdens de reeks drie pianistes optraden, ieder met een eigen stijl en verschillend van tem perament. Ramon Jaffé heeft de juiste persoonlijkheden gekozen voor de verschillende program ma's. In het slotconcert speelde de Italiaanse pianiste Ilaria Posarelli. Zij begeleidde vlekkeloos en sti muleerde de andere musici. Samen met Lisa Jacobs, Ksenia Dubrovskaya (violen), Mikhail Zemstov (altviool) en Larissa Groeneveld (cello) vertolkte zij La Ritirata di Madrid van Boccherini. Het werk werd vlot gespeeld, vro lijke sfeer en flinke accenten. Het deel Ritirata bestaat uit een thema en vele variaties. In die variaties klonken vele omspelingen, tempo wisselingen en opmerkelijke cres- cendi. Heel apart was de variatie waarop met de strijkstok op de snaren geslagen werd. Variaties zijn altijd fijn om naar te luisteren. Danzi schreef variaties op het duet 'La ci darem la mano' uit Don Giovanni van Mozart. Ra mon Jaffé en Ilaria Posarelli brach ten eerst het thema van het duet waarin de muzikale ademhaling ontbrak, daarna volgden de varia ties met telkens een tussenspel door de piano, die even het thema terugbracht. In de snelle delen bui telden de loopjes en de rustige pas sages klonken vol en sereen. Wat ik miste was de sensualiteit die dit duet vereist. Heel beeldend werden de vijf stukken voor twee violen en piano van Sjostakovitsj vertolkt. Tempe ramentvol en met zichtbaar speel- plezier. De Prelude kreeg wel die vleug sensualiteit mee en de Ga votte was ritmisch sterk, (kinder lijk) vrolijk en humoristisch, de Elegie klonk weemoedig en de wals en Polka hadden een volks dansant karakter. De sonate voor altviool en piano van Glinka klonk Russisch roman tisch en melancholisch. Zowel Zemstov als Posarelli wist afwisse lend een dromerige sfeer op te roe pen. Het werk had de allure van Ein Lied ohne Worte. Hier pasten de zoete tranen uit de titel bij. Rapsodie nr. 2 van de Roemeen Enescu bevat veel folkloristische melodieën en is ritmisch sterk. Oorspronkelijk geschreven voor orkest en in Middelburg gespeeld in een bewerking voor strijkkwin tet. Met dit werk werd het 20ste festival besloten. Een goede keuze, muziek waar je gelukkig van wordt. De muziek klonk, mede door het 20ste-eeuwse idioom, aangenaam, dansant en vol humor. De folkloristische dansen en melo dieën leverden soms kakofonische passages op die weer met vrolijk gemak werden opgelost. Een ener verend slotconcert van een fijn fes tival, dat eindigde met een geluks gevoel. Op naar de 21ste editie. Muziekfestival Middelburg 2018 Werken van Boccherini, Danzi, Sjostakovitsj, Glinka en Enescu. Door Ramon Jaffé and Friends. Zaterdag, Zeeuwse Concertzaal IOO 7- iz/r Vind een winkel bij u in de buurt via pzc.nl/doeboek 8 710114 004352 maandag 2 juli 2018 re. FIFA WORLD CUP Bas Dingenouts A Ingrid Schipper met vlag, haar man Jerome en kinderen Amber en Julian. foto johan van der heijden -Ingrid Schipper 1. Voelt u zich trots als het Brazili aanse volkslied wordt gespeeld? 2. Met wie gaat u kijken en waar? 3. Op welke speler heeft u de hoop gevestigd? 4. Van mij mag iedereen wereld kampioen worden, behalve... Jeanette Vergouwen RECENSIE MU 3 O P(teWk puzzels film- boekentips BBQ recepten uitjes voor de zomer strips oo weetjes f moppen brunci COOp II lAJillLHd BON GROTE ZOMER DOEBOEK O.a. verkrijgbaar bij: Blz., Bruna, Cigo, Coop, Libris, Primera en Spar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20