Doe je tegoed aan een luie EN 19 SLAVERNIJ HERDENKING Middelburg verdiende goud geld aan de handel in slaven. In het hart van de stad herdachten nazaten van slaven zaterdag de afschaffing van de slavernij tijdens Keti Koti. Naast die van Zeeland wappert fier de Surinaamse vlag. CU vraagt naar kosten Porthos en Orionis t Ketenen Gebroken is de vertaling van Keti Koti. En Alice Lord (68) uit Vlissingen weet maar al te goed wat dat betekent. Ze is ge boren op één van de bekendste plantages van Suriname: Berg en Dal. De oma van haar oma was daar nog een slavin. „Zij werd vrij gekocht door een Chinese man die daar met de eerste groep Chinezen aankwam. Hij bleef en ze zijn ge trouwd." Met haar prachtige veelkleurige jurk en sieraden en haar goudgele hoofddoek is ze weer een prachtige verschijning op het Abdijplein in Middelburg. Alice Lord viert de af schaffing van de slavernij elk jaar. „Of eigenlijk twee keer per jaar. Nu, op Keti Koti, dat eigenlijk op t juli is, én op 4 mei." Als Nederland zijn doden herdenkt, steekt zij ook een kaars aan voor haar voorouders die tijdens de slavernij zijn gesneuveld. „En dan zeg ik: 'Dank je wel. Dank je wel dat jullie zo sterk waren. An ders was ik er nu niet geweest. Dank je wel, ik zal jullie nooit ver geten." Onze grond Haar oma vertelde vroeger veel ver halen over vroeger, over de slavernij ook. „Daar luisterde ik graag naar." Maar die verhalen zijn pas later be langrijk voor haar geworden. „Zo'n twintig jaar geleden, toen ik 48 was. Op tv zag ik een documentaire over Berg en Dal waarin mijn opa voor kwam. Daarin zag ik ook dat de kerk beweerde dat de plantage van hun was. Nou echt niet dus. Die is van ons. Onze voorouders hebben daar gewerkt, liggen daar begraven. Dat is ónze grond." Sindsdien is ze zich meer gaan verdiepen in de geschiedenis. Waar Ik wil dat mijn nakomelingen ook weten wat er is gebeurd en dat blijven herdenken haar voorouders vandaan komen, weet ze niet precies. „Het kan West-Afrika zijn, maar daar beperk ik het niet toe. Slaven zijn uit heel Afrika gehaald." Keti Koti is voor haar een belang rijke feestdag. Niet alleen vanwege het verleden, maar juist ook voor de toekomst. „Ik vind het belangrijk dat we dit blijven herdenken. Ook hier in Nederland. Want het wordt te veel gebagatelliseerd. Dat het toch al lang geleden is, dat we er niet meer over moeten zeuren. Maar ik wil dat mijn nakomelingen ook weten wat er is gebeurd en dat ze dat blijven herdenken." Alice Lord hoopt dat de bood schap ook door Nederlanders wordt gehoord. „Ik weet niet of die wel goed bin nenkomt. De voorouders van de Nederlanders van nu stonden im mers aan de andere kant. Ik snap ook wel dat het moeilijk is om over het onderwerp te praten. Ik praat ook liever over de goede dingen van mezelf." De politieke roep om samenwer king en uiteindelijk fusie van zor- gloket Porthos en sociale dienst/werkvoorziening Orionis Walcheren klinkt al langer in Mid delburg. De Christenunie wil nu alvast eens uitgezocht hebben hoe veel geld daarmee te besparen is. Beide organisaties kampen met geldgebrek. De CU vermoedt dat ze veel geld kwijt zijn aan het leiden van de organisaties (overhead), de ondersteunende diensten en de huisvesting. De CU vraagt het col lege van B en W daarom die cijfers voor zowel Porthos als Orionis in beeld te brengen. Door te besparen op huisvesting, management en ondersteuning kan juist geld worden vrijgespeeld voor bijvoorbeeld de zorg en hulp aan mensen. Middelburg wil een half miljoen euro bezuinigen op jeugd- en oude renzorg en dat moet vooral uit de overhead van onder meer Porthos komen. per maand Kies voor 9 maanden gratis extra kinderzenders Bij Alles-in-1 Premium eerste Lt maanden delta.nl/zomeractie fff DELTA maandag 2 juli 2018 WA Candice, Noes, Wendy en Davinia. foto's lex de meester Alice Lord. Dank je wel, dat jullie zo sterk waren Maurits Sep Middelburg -Alice Lord Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19