Ift baldErman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! (m boldErman.nl EUWS 11 Mark Rutte op bezoek bij president VS te bekrachtigen.' De Verenigde Staten hebben met Nederland, anders dan met bij voorbeeld Duitsland en de EU als geheel, een positieve handelsba lans. Wij kopen meer van de Ame rikanen dan zij van ons. Dat zal Trump bevallen. Want daar gaat het hem om: dollars. „De transatlantische rela tie is transactioneel geworden", observeert Michelle Egan, Europa specialist aan American University in Washington. Pikant Meer uitgeven aan het leger, zal Trump Rutte vandaag bijvoorbeeld nog eens opdragen. Heather Con- ley: „Tragisch genoeg is de lak moesproef voor je waarde als bond genoot onder Trump de tweepro- centsnorm voor defensie-uitgaven binnen de NAVO." De timing van de ontmoeting is pikant, zo midden in een handels ruzie, vlak voor een NAVO-top en een ontmoeting van Trump en Poetin, op 16 juli in Helsinki. Rutte kan, als een van de langstzittende leiders van de EU en de laatste die hem onder vier ogen spreekt voor dat de top begint, proberen de dwarsliggende Amerikaanse presi dent te overtuigen van het belang van het bondgenootschap, denken analisten. Oud-ambassadeur Broas: „Er zit zoveel spanning tussen Trump en Merkel, en iedereen in de G7, dat ik me een situatie kan voorstellen waarin Rutte naar voren treedt als bemiddelaar, als woordvoerder voor veel meer landen." Als dat goed gaat, is het afwach ten wat Trump na afloop heeft te melden. De Canadese premier Jus tin Trudeau weet er alles van: hij had de gespannen G7-top in Que- bec in goede banen weten te lei den, maar kreeg later alsnog de volle laag. Trump verweet hem verraad en sprak zelfs van een dolk in de rug, toen Trudeau de afspra ken van de G7 bekend maakte ter wijl Trump al weg was. „Ik hoop echt", zegt Michelle Egan, „dat Rutte niet hetzelfde overkomt als Justin Trudeau na de G7." Toen Timothy Broas Amerikaans ambassadeur was in Nederland, moest hij wel eens wat plooien glad strijken, of frustratie wegslik ken. Vooral over het feit dat Ne derland weigerde gevangenen uit Guantanamo Bay op te nemen, zelfs nadat president Obama het in de Oval Office hoogstpersoonlijk aan koning Willem-Alexander had gevraagd. Nederland hield voet bij stuk.Het was een 'teleur stelling', zegt Broas, ambassadeur van 2014 tot 2016 en nu advocaat in Washington. Maar veel meer wrij ving was er niet. „De relatie was uitstekend, heel sterk, in alle mo gelijke opzichten." Zo ging het ook onder George W. Bush: diens invasie in Irak dreef een wig tussen veel Neder landers en de VS, maar de Ameri kanen bleven er altijd van over tuigd dat Nederland heel belang rijk was, vertelt Heather Conley, die destijds op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washing ton verantwoordelijk was voor banden met Europa. „Nederland is een van onze meest standvastige bondgenoten, een sterke militaire partner, een sterke partner in het delen van inlichtingen, heel ge richt op handel en investeringen, een sterke relatie op het vlak van waarden en cultuur." Deze keer is Broas een tikkeltje bezorgd, zegt hij, over de ontmoe ting tussen de huidige Ameri kaanse president en de Neder landse premier, vandaag in het Witte Huis in Washington. Hij hoopt maar dat het een produc tieve ontmoeting zal zijn, 'zonder dreigementen en retoriek'. Daar kun je tegenwoordig niet meer ze ker van zijn, als eeuwenoude bondgenoot van de VS. Vraag maar aan de Canadese premier Justin Trudeau. Over Europa spreekt Trump min achtend. De EU bestaat alleen maar om te profiteren van de VS, pro beerde hij aanhangers onlangs wijs te maken. In gesprek met Rutte kan hij zo maar proberen de EU te verzwak ken. Bijvoorbeeld door de premier te vertellen dat Nederland eruit moet stappen, zoals hij gedaan zou hebben toen de Franse president Macron langskwam. Als Frankrijk alleen verder ging, zat er een gun stig handelsakkoord met de VS in, zei Trump volgens bronnen van de Washington Post. Trump zette de G7-top ook al op scherp door te weigeren een slot verklaring te ondertekenen. Hij ziet de NAVO slechts als huurle ger waaraan Europa niet genoeg betaalt - hij zou overwegen om Amerikaanse NAVO-troepen te rug te trekken uit Duitsland. En dat komt bovenop onenigheid over Iran, klimaat en handel, het belangrijkste agendapunt van van daag. Zelden of nooit zijn de relaties tussen Amerika en Europa zo slecht geweest, zegt Heather Con ley. Het doet denken aan de bonje over de oorlog in Irak, en de onrust in de jaren tachtig, toen Ronald Reagan kruisraketten in Europa wilde plaatsen en onder anderen Nederlanders woedend reageer den. „Maar het gaat nu veel dieper. We kunnen meningsverschillen hebben over beleid, maar dit is een aanval op de aard van het hele in ternationale systeem." Over Nederland op zichzelf was Trump in het verleden nog posi tief. In een poging Nederlandse in vesteerders zover te krijgen dat ze geld wilden steken in een vast goedproject in Atlanta, zei hij in 2007 tegen de Telegraaf: „Ik heb wat met jullie land. Mijn voorou ders komen uit de regio. Uit Duits land, geloof ik. De Von Tramps." Hij speelde met de gedachte, te kenden journalisten op, om een Trump Tower neer te zetten in Amsterdam of Rotterdam. In Mak- kum kocht hij eens de bijna fail liete scheepswerf die zijn jacht re noveerde. Zijn Trump Vodka werd in Nederland gestookt. Sterke vriendschap Nederland staat er ook officieel nog altijd goed op bij zijn regering. Het Witte Huis meldt dat Trump 'ernaar uitkijkt om de sterke vriendschapsband tussen de VS en Nederland, die 400 jaar teruggaat, We kunnen menings verschillen hebben, maar dit is een aanval op het systeem 5 dagen Thüringen en Sachsen, Meerane 5-daagse Stedentrip Parijs 5 dagen Odenwald, Main- en Neckardal 5 dagen Rothenburg, Würzburg en de Romanitsche Strasse 5 dagen Overijssel, Ootmarsum maandag 2 juli 2018 GO Toch? Trump loves Nederland. Als Mark Rutte vandaag de Oval Office in stapt, belandt hij in een stekelig conflict tussen de VS en Europa. Hoe zal Trump hem ont vangen? Karlijn van Houwelingen Washington Premier Rutte tijdens een eerder bezoek aan een Amerikaanse president, Obama. fotoanp - Heather Conley (voormalig medewerker ministerie) Timothy Broas. fotoanp v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: 5 www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exct. Calamiteitenfonds b reserveringskosten Vertrekdata: 30 juli 7 20 aug 710 sept 71 okt. Vertrekdata: 16 juli 6, 27 aug 17 sept. Vertrekdata: 23 juli 7 20 aug 17 sept 71 okt. 5 dagen Neuf-Brisach in de verrassende Elzas Vertrekdata: 23 juli 7 6, 27 aug10sept78 okt. Vertrekdata: 23 juli 73. 24 sept 71 okt. Vertrekdata: 9, 30 juli 7 20 aug 710 sept/1 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11