'Geert, zegt ze soms, wat heb je nou gedaan?' Veel ophef over foto met gedode zeldzame giraf 9 M hoor je dan: homoseksuelen? Die hebben we hier niet. Dus blijf ik mijn boodschap verkondigen: ze zijn er wél, maar durven er niet voor uit te komen, zolang ze zich niet veilig voe len. Daar ligt dus ook een taak voor het personeel." Weinig bekend In Nieuwe Namen portretteert ze minder mensen, toch is het boek dik ker geworden. „De verhalen zijn lan ger. Dat komt omdat ik een paar jaar verder ben. Ik heb me ontwikkeld, waar ik vroeger stopte, durf ik door te vragen, de diepte op te zoeken." Tijdens de bijeenkomsten naar aanleiding van Stormachtig Stil ont dekte Van de Putte hoe weinig er be kend is over transgender ouderen. Om hun vertrouwen te winnen, legt ze contact met belangenorganisaties en bezoekt ze ontmoetingsavonden. „Ik heb drie jaar gewerkt aan dit boek. Ik ben in mijn eigen netwerk begonnen en gaandeweg leerde ik de gemeenschap beter kennen. Het is best wel een kwetsbaar onderwerp, maar mensen zagen dat ik serieus was en dat ik mijn sporen had ver diend met Stormachtig Stil. Dat trekt mensen over de streep om zelf ook hun verhaal te vertellen." Van de Putte vertelt graag verhalen en ziet dat als een middel om onrecht aan de kaak te stellen. „Toen ik Thea sprak over haar ernstig zieke partner Bronja, zei ze: ze is een vrouw en zo mag ze gaan hemelen. Er zijn ook families waar dat anders gaat. Families die de identiteit van hun fami lielid keihard ontken nen en zo'n vrouw ge woon begraven als man. Dat vind ik hartverscheu rend. Onbekend maakt nog altijd onbemind. Ik vind anders zijn juist interessant. Het geeft kleur aan onze samenleving. Daarom reis ik ook veel. Ik wil weten wat de ander be weegt." Ogen geopend Van de Putte weet heus wel dat ze op haar 51ste niet nog even de wereld kan veranderen, zegt de Haagse, maar al is er bij elke bijeenkomst maar één die na afloop zegt: goh, hier heb ik nog nooit over nagedacht, je hebt mijn ogen geopend, dan heeft ze voor die dag haar doel bereikt. „Mensen vinden soms dat ik van die moeilijke onderwerpen oppak. Maar makkelijke onderwerpen, dat doen er al zoveel. Anita uit het boek zei: als zo'n boek er in mijn tijd was geweest, had ik niet zo lang opgeslo ten gezeten in dat mannenpak. Kort na het verschijnen van het boek kreeg ik een anonieme e-mail. De vriend van de afzender had zelf moord gepleegd. Als hij had geweten dat er meer mensen zijn die op hun 70ste of 80ste nog een geslachtsver- anderende ingreep ondergaan, had hij daar moed uit kunnen putten. Ik ben geen jankerd, maar zo'n reactie raakt me echt. Dan weet ik dat die drie jaar keihard werken niet voor niets is geweest." „Ik kan heel goed zonder veel so ciale contacten", zegt de PW- leider berustend in Zo gek is het geworden. Alsof het een gelukje is, bij zijn bestaan in isolement. Het boek van Arthur Blok, dat vandaag wordt gepresenteerd, schetst een beeld van een een zame workaholic. Van zijn Hon gaarse vrouw Krisztina mag het wel een onsje minder. „Ze heeft me nu ook verboden om 's avonds of's nachts de iPad mee de slaapkamer in te nemen. Als het aan mij ligt, zit ik er om drie uur 's nachts nog mee op schoot. Dan heb ik opeens een idee en dan app of mail ik dat direct naar een aantal colle ga's Zijn persoonsbeveiliging De vrijheid alleen met mijn vrouw op pad te gaan. Dat mis ik enorm trekt een wissel op hun privéle- ven. Ze hebben 'diverse sociale contacten verloren'. „Zeker in het begin was dat een reden voor een aantal vrienden en kennis sen om ons niet meer thuis uit te nodigen. We hebben ook vrien den gehad die niet meer thuis, maar liever in de bar van een ho tel in de buurt afspraken. Zodat niemand uit de buurt wist dat ze met ons omgingen." Anderen vragen of Krisztina 'misschien alleen kan komen'. „Ach, ik ben ook niet een van de meest sociale types van Neder land", zegt Wilders. „Ik f ben niet echt iemand die dol is op feestjes ofzo. Niet dat ik een kluizenaar ben, maar tussen die twee neig ik wel meer naar de laatste" Toch mist de PW'er zijn vrij heid wel degelijk. Het meest van allemaal: zelf autorijden. Dat mag niet meer in Nederland door zijn beveiliging. Vroeger pakten ze op zondag zijn Audi TT. „Dan reden we vanuit Venlo een stukje Duitsland in. De vrij heid alleen op pad te gaan. Dat mis ik enorm." Dat zijn vrouw daardoor ook beperkt is in haar vrijheid 'is nooit' zijn 'bedoeling' geweest. „Ik vind niet dat ik schuldig ben, maar dat is wel het gevolg van mijn gedrag. Wat dat betreft, ben ik blij dat ik geen kinderen heb. Die hadden het vast moeilijk ge had." Het boekwerk is verder gelar deerd met persoonlijke feitjes. Dat hij als kind ging 'krijsen' en dan vaak zijn zin kreeg. Dat hij aardig kon voetballen ('rechts buiten'), maar nog beter kon ten nissen. Maar vooral benadrukt Wil ders dat hij 'blijft strijden' tegen de islam 'zo lang ik het gevoel heb dat ik daaraan iets kan bij dragen'. „Mijn vrouw Krisztina heeft ook nog nooit tegen me ge zegd: 'Stop er toch mee,' of iets dergelijks. Ze weet dat ik dan doodongelukkig zou worden." Wél is ze niet altijd te spreken over zijn toon. „Mijn vrouw zegt weieens 'wat heb je nou weer ge daan Geert?' Ze vindt per defini tie iets wat gedoe oplevert, niet leuk. Daar houdt ze niet van." De gewraakte foto van Tessa Thompson Talley is door natuurbe schermers en dierenliefhebbers massaal gedeeld. De blonde jaagster wordt in begeleidende teksten 'moordenaar', 'beest' en een 'ziek persoon' genoemd en mensen ver tellen haar online dat ze naar de hel zal gaan. Veel mensen zien ook het liefst het hoofd van de jaagster aan de muur. Inmiddels hebben boze Amerikanen online bekendge maakt waar de vrouw woont en wie haar man is. Talley heeft de ge wraakte foto inmiddels verwijderd. Tessa Thompson Talley deelde al eerder foto's van doodgeschoten dieren uit Zuid-Afrika. Veel men- sen vragen zich af waarom de rege ring van dat land de jacht nog steeds mogelijk maakt. Ze willen dat er een einde komt aan het ver lenen van vergunningen aan bui tenlanders die voor de lol jagen. Gezegend De blondine schoot het beest al in 2016, maar de ophef op het internet is er nu niet minder om. Talley zelf is in haar nopjes met haar vangst. „Once in a lifetime. Ik zag deze zeld zame, zwarte giraffe, een mannetje, en hield hem een tijdje in de gaten. Ik wist: dit is hem. Hij was 18 jaar oud, woog bijna 2000 kilo en ik ben gezegend, want ik krijg zo'n 900 kilo vlees van hem", schrijft ze bij de foto's. M De nu 81-jarige Corine liet zich eind jaren 70 opereren, maar veel mannen en vrouwen uit het boek van Eveline van de Putte wisten zich soms decennialang geen raad met het feit dat ze waren geboren in het verkeerde lichaam. FOTO HANS VAN GILS Zelfs voor een 'ras-einzelgan- ger' als Geert Wilders valt het zwaar dat hij al bijna veertien jaar beveiligd moet worden, vertelt hij in een nieuw boek over hem. Wat hij het meest mist? Zondagse autoritjes in zijn Audi TT. Tobias den Hartog Den Haag - Geert Wilders Geert Wilders en zijn vrouw Krisztina. foto robin utrecht Een Amerikaanse vrouw is een hype op internet met een foto van een net door haar doodge schoten zeldzame zwarte giraf. 'Dit is een droom die uitkomt', schreef ze erbij. Dat levert haar een storm van protest op. Chris Klomp Rotterdam '"V-W# .V\- De gewraakte foto van Tessa Thompson Talley.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9