8 TRANSGENDERS DE VERGETEN OUDEREN Ze zijn geboren in een verkeerd lichaam toen daar nog helemaal geen woord voor bestond. Achttien transgender ouderen, 50 tot 94 jaar oud, vertelden hun verhaal aan de Haagse schrijver Evelinevande Putte. Alles ging superstiekem. Mensen dachten: ik ben de enige Hij rommelde vaak op zolder. Dat was niet raar, vond zijn vrouw, want Jan hield van knutse len. En daarboven stonden zijn werk bank, zijn gereedschap en zijn hout. Maar terwijl zijn vrouw nietsver moedend naar de markt ging, haalde Jan op zolder zijn zorgvuldig ver stopte dozen met rokjes en jurken te voorschijn. Met klamme handen, want, oh, als ze nu maar niet ineens naar boven kwam, liet hij de soepele dameskleding over zijn hoofd glijden en bewonderde zichzelf in de spiegel. Zijn vrouw Thea heeft nooit iets ge merkt. Tot op een middag in januari, na 45 jaar huwelijk, Jan was al 74, de bom barstte. „Ik wil vrouw worden", zei hij. „Jarenlang heb ik die gevoelens onderdrukt, maar nu moet het eruit." Op zijn 75ste stapte Jan naar het Gen- derteam van het VU Medisch Cen trum in Amsterdam om een ge slachtsverandering te ondergaan. Jan werd Bronja. Nog tien jaar, Bronja overleed onlangs op 84-jarige leef tijd, heeft ze kunnen leven als vrouw. Thea bleef bij haar. Bronja is een van de transgenders van wie het verhaal wordt verteld in het boek Nieuwe Namen van de Haagse schrijver Eveline van de Putte (51). Ze interviewde achttien oudere transgenders. Mannen en vrouwen die zijn geboren in het verkeerde li chaam en die zich daar soms decen nialang geen raad mee wisten. Uit eindelijk kwamen ze er toch voor uit: Jan werd Bronja, Bert werd Vera, Yvon werd Ivo. Sommigen kozen de naam van een filmster, schrijft Van de Putte in het voorwoord, iemand anders de naam van een vriendinne tje op de kleuterschool. Maar voor al lemaal geldt: hun nieuwe naam weerspiegelt wie ze van binnen altijd al waren. Drie jaar lang voerde schrijver en fotograaf Van de Putte gesprekken met transgender ouderen. Het is een vergeten groep, stelt ze. „Er is de laat ste jaren meer aandacht voor trans genders, ook in de media, maar het gaat altijd over jongeren." Met haar boek hoopt ze te bereiken dat er meer begrip komt voor deze ouderen. „Ik wil laten zien dat transgender oude ren wel degelijk bestaan. Het perso neel in verpleeghuizen is zich daar vaak niet van bewust. Als die me neer, die zich vrouw voelt, de huiska mer binnenkomt in een jurk, schrik ken ze zich wild. En daar schrikt die meneer dan ook weer van. Hij kruipt terug in zijn schulp en dat moeten we voorkomen. Iedereen moet zich zelf kunnen zijn." Een deel van de geïnterviewden heeft een geslachtsveranderende operatie ondergaan, ze hebben hun lichaam laten aanpassen aan wie ze zijn, zoals Van de Putte het ver woordt. Maar een deel koos daar niet voor. „Het begrip transgender is heel breed. Dat is niet bij iedereen be kend. Ook crossdressing en travestie vallen eronder." Gevoelens Wat oudere transgenders bijzonder maakt: zij worstelden ermee in een tijd dat er nog niet eens een woord voor bestond. „Laatst sprak ik ie mand met een praktijk voor de bege leiding van transgenders. De jongste cliënt is een jongetje van 5. Die zegt: ik ben geen jongen, ik ben een meisje. Die ouders staan daar open voor, nemen dat gevoel serieus en doen er iets mee." De ouderen uit het boek moesten hun gevoelens onder drukken. Er was niks over bekend. „Alles ging superstiekem. Mensen dachten: ik ben de enige die dit heeft. Ik ben niet goed. Er waren geen voor beelden. Kwam zo'n kind in de pu berteit, dan werd het nóg ongelukki ger. Tegenwoordig bestaan er puber- teitsremmers. Toen niet. Uiterlijk wordt steeds zichtbaarder wat je niet bent. Stel je voor dat je als meisje al weet dat je een man bent. Dan is het afschuwelijk om borsten te krijgen en ongesteld te worden. Mannen krijgen grotere handen en bredere schouders. Als je pas op je 50ste hor monen gaat slikken, kun je die vor men niet meer veranderen." Wat ook veranderd is: de samenle ving is veel meer 'genderfluïde' ge worden. „Je kunt je nu ook een beetje an ders kleden zonder dat er direct een stempel op wordt gedrukt van jij bent ju zus of zo. Dat geeft veel meer vrijheid." De transgenders uit het boek kwamen er pas op late I (soms hoge) leeftijd voor uit. „De Franse gynaecoloog Burou was de eerste die eind jaren 50 dit soort operaties ging doen in zijn kliniek in Casa- blanca. Dat ging als een lopend vuur tje rond in Europa, maar het kostte een hoop geld en was niet voor ieder een weggelegd." Eén van de gepor- tretteerden uit het boek, de nu 81-ja- rige Corine, liet zich eind jaren 70 be handelen bij Burou, die tevens een 'gewone' vrouwendokter was. „Hij vroeg: hoeveel maanden bent u? Ze antwoordde: ik ben niet wat u denkt. De arts kon niet zien dat ze een man was, zo vrouwelijk zag ze er al uit." Van de Putte kijkt naar Corines por tret in het boek, door haar zelf ge schoten: „Het is nog altijd een char mante dame." In 2014 verscheen van Van de Putte al het boek Stormachtig Stil, levensver halen van roze ouderen, met 27 portret ten van homoseksuele ouderen. Net als van transgender ouderen wordt hun bestaan vaak ontkend. Tragisch genoeg moeten de ouderen als ze eindelijk durven te zijn wie ze zijn, opnieuw de kast in als ze in het ver pleeghuis belanden. „Naar aanleiding van dit boek word ik nog steeds overal uitgenodigd. Ik heb al op 116 bijeenkomsten in Nederland en Bel gië gesproken. Onder meer in ver pleeghuizen. Negen van de tien keer vrijdag 29 juni 2018 GO Op z'n 75ste werd Jan dan toch vrouw Maja Landeweer Den Haag u - Eveline van de Putte, schrijver

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8