7 Altijd deskundig in 2ÖÖ+ foto prof» naisl CANON EOS M6 15-45MM IS STM DUIKONGELUK NABESTAANDEN 'Nog één duikje dan, omdat het zo lonkt', zette de zoon van Tiny Jansen (72) eind mei op zijn Facebookpagina. Het werd zijn laatste. Zaterdag, op de dag dat hij zou trouwen, herdenkt zijn familie de verongelukte sportduiker. De Hagenaar (41) was één van de twee duikers die 26 mei om het leven kwamen in het wrak van de voorma lige sleepboot Le Serpent op de bo dem van het Grevelingenmeer. Op vallend, want in de van veiligheidsre gels vergeven duiksport gebeurt zel den een dodelijk ongeluk, laat staan dat er twee zeer ervaren duikers tege lijkertijd om het leven komen. Na weken onderzoek gaf de politie oriëntatieverlies als oorzaak aan van het ongeval in het populaire duikwa- ter. De twee duikers konden in het diepst gelegen deel van het wrak het mangat waardoor ze naar binnen glipten waarschijnlijk niet meer te rugvinden. Marineduikers hadden meer dan een dag nodig beide man nen terug te vinden in het donkere wrak. De Hagenaar en het andere slachtoffer, een 48-jarige Zoeter- meerder, waren beiden actief bij de Zoetermeerse duikclub Dive Post. Bruiloft De identiteit van de Hagenaar werd na het duikongeval niet bekendge maakt op uitdrukkelijk verzoek van de familie, die ook nu vasthoudt aan die wens. Toch moet Tiny Jansen, de moeder van het 41-jarige slachtoffer, iets van het hart: „Dat je iemand bij die duik zo'n risico laat nemen, dat klopt niet." De man die ze samen met haar twee andere zoons en zijn aanstaande vrouw moest identificeren in het zie kenhuis in Goes, is haar jongste zoon. „Mijn jongens hadden een goede band, drie fijne knullen", zegt ze over de telefoon vanuit de Ardennen, waar ze woont. „Ze groeiden op in Voorburg. Hij studeerde in Nijme gen, trouwde en kreeg twee zoons. Later is hij gescheiden. Tussen hem, de moeder van zijn kinderen en zijn aanstaande vrouw ging het heel goed. Hij was gek op die jongens, nu 12 en 14 jaar. Hij ondernam van alles met ze. Ze doken ook samen." Zaterdag zou hij trouwen met zijn vriendin, met wie hij al jaren samen was. In plaats van een grote bruiloft op het strand van Kijkduin komt er een intieme herdenking. Bij de cre matie waren begin deze maand zo'n zevenhonderd mensen. Jansen: „Hij was geliefd. Hij werkte als interim manager in het onderwijs, ook in Den Haag. Al van jongs af aan was hij een behulpzame en gastvrije jongen, die hard werkte. Ik herinner me dat hij met collega's een paar keer een week vakantie opofferde om op kamp te gaan met Down-kinderen." Maquette Ze weet wat er fout ging die zater dagmiddag in het Grevelingenmeer. Ze ging een paar weken geleden naar de plek waar hij te water ging, sprak met de kustwacht en bekeek een ma quette van het wrak. Ze kreeg uitleg van de politie na het onderzoek en hoorde dat haar zoon en zijn mede duiker in het modderige, diepste deel van de boot geen uitweg meer von den en de zuurstof opraakte. „Ik moet er vaak aan denken, verschrik kelijk wat er is gebeurd. Maar ik hou ook dat gevoel van onbegrip. Dat je een duiker zo'n risico laat nemen, dat klopt niet. Mijn zoon heeft over de hele wereld gedoken. In IJsland, tus sen twee continenten, óók gevaarlijk maar verantwoord, omdat je er op bent voorbereid. Hij dook in Brazilië en Nicaragua, bezocht onderwater musea. Hij heeft enorm veel mooie dingen gezien. Hij was gezond, spor tief, een ervaren duiker die aanvul lende opleidingen had, ook voor wrakduiker. Hij had de beste spullen. Hij wilde ook weer wat wrakduiken, om het bij te houden. Die middag had hij al twee duiken gedaan naar de minder diepe wrakken en schreef rond half vijf nog op Facebook: 'Nog één duikje dan, omdat het zo lonkt'. Hij is beneden door een mangat het diepste compartiment van het wrak ingegaan. Als hij de gevaren had gekend, had hij het nooit gedaan. In het modderige water in dat deel van het wrak is totaal geen oriëntatie. Zelfs ervaren marineduikers hebben 7 Datje iemand bij die duik zo'n risico laat nemen, dat klopt niet uren moeten zoeken om hem te vin den. Ze hebben hem de volgende dag gevonden zonder duikmasker op en zijn zuurstofcilinders waren leeg. Waarschijnlijk heeft hij dat masker afgedaan om beter zicht te hebben." Het knaagt bij haar dat er niet dui delijker wordt gewaarschuwd voor het gevaar van het wrak van Le Ser pent. „Hoe durf je daar mensen zich in de modder te laten zakken. Er moeten duidelijker waarschuwingen staan bij de duikplek dat het laatste compartiment zeer gevaarlijk is en een lijn verplicht is. Als je een tunnel ingaat, waarbij duidelijk is dat je daar tegen iets aan kan rijden, dan staan daar toch stoplichten, borden en dui delijke waarschuwingen?" „Als mijn zoon en zijn duikvriend een lijn hadden gebruikt, hadden ze misschien wel de uitgang gevonden. Mijn zoon heeft zo'n gidslijn. Ik heb echter nergens bij die duikplaats waarschuwingen of duidelijke bor den gezien. Zet een bord neer op de steiger: 'Heeft u uw lijn bij u?'. Je moet het nu doen met een tekstje naast een tekening op een bord. En sluit dat diepste deel van dat wrak af. Je duikt daar in de modder." vrijdag 29 juni 2018 GO Familieleden van de veronge lukte duikers staan te kijken naar de zoekactie van een marineboot. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Rémon van Zuijlen Den Haag 'Beter waarschuwen dat duikplek zeer gevaarlijk is' FOTO FACEBOOK -Tiny Jansen Meer dan 42.000 artikelen direct uit voorraad leverbaar Altijd de goedkoopste met onze laagste prijs garantie Gratis 5 jaar garantie Deskundig advies van 200+ foto professionals Klanten beoordelen ons met een 9,1 LAAGSTE PRIJS VAN NEDERLANI prijs na €60 kassakorting 24,2 megapixel systeemcamera 7cm kantelbaar touchscreen ISO tot 25.600 Ingebouwde 5-assige beeldstabilisatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7