I Doden door schietpartij op redactie krant VS Verrast door inreisverbod k 5 V - Vernederend is dat Merkel nu zelfs op bedeltocht moet bij populisti sche partijgenoten als Viktor Orban (Hongarije) en Sebastian Kurz (Oostenrijk), twee absolute hardli- ners op migratie. Merkel heeft nog heel even tijd. Haar uur van de waarheid is beraad met haar coalitiepartijen (CDU, CSU, SPD) komende zondag en maandag. Dan moet blijken of ze genoeg concrete steun heeft om Seehofer terug in zijn hok te krij gen, of niet. Tusk maakte het zichzelf een stuk makkelijker. Hij liet de 'secundaire bewegingen' aan Merkel en richtte zich zelf op de 'primaire migran- tenstroom' (die over de Middel landse Zee). Die wil hij aan banden leggen met zijn regionale 'ontsche pingsplatforms' in Noord-Afri kaanse kustlanden, waar in de Mid dellandse Zee opgeviste migranten snel worden 'geschift': oorlogs vluchtelingen via een luchtbrug alsnog naar Europa, de rest (voor namelijk economische migranten) terug naar huis. Andere voorstellen waarover een internationale vluchtelingenorga nisaties als UNHCR en IOM, maar dat neemt niet weg dat zij op dit moment een vooral rechtse migra tieagenda uitvoeren. Voor Rutte is de verplichte sprei ding van asielzoekers niet van tafel, maar hij denkt wel dat de discussie daarover 'soepeler' loopt als de bui tengrenzen beter op slot zijn: „Wij zijn voor én-én-én." Maar aanko mend EU-voorzitter Oostenrijk wil het komende halfjaar zeker niet over spreiding praten. Ook Tusk schuift die discussie opzij en richt zich volledig op de buitengrenzen: „Het alternatief (als die niet hermetisch op slot gaan) is grote mate van eensgezindheid be staat, gaan in dezelfde richting: een forse uitbreiding van de Europese grens- en kustwacht (naar 10.000 man), steun (nóg meer) voor de Li bische kustwacht en reeksen ak koorden met andere herkomst- en transitlanden, allemaal gericht op een Fort-Europa-achtige migratie beperking. Merkel en haar Franse collega Macron, en ook Rutte, plei ten in de uitwerking wel voor aller lei waarborgen, zoals goed overleg met de landen waar platforms moe ten komen en betrokkenheid van De discussie gaat eindelijk de goede kant op: betere bewaking van de buitengrenzen dat we grenzen op een chaotische manier gaan dichtgooien, ook bin nengrenzen, en er conflicten tussen EU-lidstaten ontstaan. Sommigen denken misschien dat ik te hard ben in mijn migratievoorstellen. Maar geloof me: als we het hierover niet eens worden, krijg je harde voorstellen van echt harde jon gens." Rechts Europa triomfeert. „Ik zie kansen op een trendbreuk in ons migratiebeleid. Met platforms in Noord-Afrika waar we drenkelin gen heen brengen in plaats van ze automatisch naar Europa te laten komen, met betere grensbewaking en betere samenwerking met de Li bische kustwacht dempen we de migratiestroom, precies zoals we al tijd al gezegd hebben", aldus Oos tenrijker Kurz. Zijn Poolse collega Mateusz Mo- rawiecki: „De discussie gaat einde lijk de kant uit die we altijd al uit wilden: betere buitengrensbewa king en met steun landen ertoe aanzetten hun migranten thuis te houden." Orban, als altijd de hard ste: „Onze bevolking wil twee din gen: geen nieuwe migranten, en wie er al is moet terug. Herstel de democratie en stop die invasies." ANNAPOLIS Bij een schiet partij op de redactievloer van de lokale krant Capital Gazette in de Amerikaanse staat Mary- land, zijn gisteren meerdere doden en gewonden gevallen. Amerikaanse media meldden zeker vijf doden en twintig ge wonden. Het schieten zou zijn begon nen op de redactie van de lo kale krant met 30.000 lezers. Onduidelijk was aanvankelijk of er een of meerdere schutters waren. Een verdachte werd in het gebouw gearresteerd. Mis daadverslaggever van de krant, Phil Davis, meldt dat de dader door een glazen deur kwam en het vuur opende op werkne mers. „Er is niks zo angstaan jagend als horen dat mensen worden doodgeschoten, ter wijl je onder je bureau ligt en dan horen dat de schutter zijn geweer herlaadt." Buiten het gebouw van de krant verza melde zich een enorme poli tiemacht. De explosieven op ruimingsdienst werd ingezet om een verdacht pakketje te onderzoeken. WASHINGTON Het Amerikaanse Hooggerechtshof oordeelde dins dag dat de Amerikaanse president het gezag heeft om het inreisverbod in te stellen als hij denkt dat het no dig is om de veiligheid van de Ver enigde Staten te waarborgen. Het gaat nu om Syrië, Libië, Iran, Jemen, Somalië, Noord-Korea en Venezu ela. Eerder stelden lagere rechtban ken dat het verbod discriminerend was. De beslissing van het Hoogge rechtshof kwam daardoor als een verrassing. In Europa is Ierland nu het enige land waar er op de vliegvelden van Dublin en Shannon al gewerkt wordt met de preclearance. Op die vliegvelden kunnen de Amerika nen uitvoering geven aan Trumps beleid. De Ierse regering oordeelde vorig jaar dat er geen Ierse wetten geschonden werden door het reis verbod. Ook op vliegvelden in Ca nada en de Cariben, waaronder Aruba, worden reizigers al voor ver trek door Amerikaanse douanebe ambten gecontroleerd. Vorig jaar januari had de Kamer ook al zorgen over het inreisverbod vanwege de onderhandelingen met de Amerikaanse autoriteiten. Daarop werden de onderhandelin gen opgeschort. Schiphol was daar niet blij mee. De positie van het na tionale vliegveld als transatlanti sche luchthaven zou door de invoe ring van de preclearance worden versterkt. vrijdag 29 juni 2018 GO Angela Merkel bereidt zich voor op een paar las tige dagen. Links raads voorzitter Donald Tusk, rechts de Spaanse premier Pedro Sanchez. fotoafp - Sebastian Kurz, Oostenrijk M Ameri kaanse dou anebeambten controleren al in diverse lan den reizigers voor hun ver trek naar de VS. FOTO PHOTO NEWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5