Gat geboord in voetballers-grot Europese steun voor Nederland in hardere aanpak van Rusland 4 MIGRATIETOP VIRTUELE MUUR Voor de Duitse bondskanselier Angela Merkel en de voorzitter van de Europese Raad, Donald Tusk, was het afgelopen nacht erop of eronder. Beiden moesten alles uit de kast halen om niet te struikelen over de Europese migratieperikelen. MH17 Een virtuele muur dwars door de Middellandse Zee: daarop zetten de Europese leiders de komende maanden in om illegale migratie te stoppen, mensensmokkelaars bro deloos te maken en te voorkomen dat elk jaar duizenden mensen ver drinken die oversteken op gammele bootjes. Maar het Duitse probleem, asielzoekers die vanuit Zuid-Eu ropa massaal noordwaarts trekken, is daarmee niet weg. De 'muur' wordt opgetrokken door versterking van de buiten grenzen, opgeviste migranten naar Noord-Afrika te brengen en meer steun te geven aan de Libische kustwacht. Voor twee prominente EU-poli- tici was het vannacht erop of eron der. Terwijl Raadsvoorzitter Do nald Tusk alles uit de kast haalde om de Europese eenheid te redden, en op migratie eindelijk spijkers met koppen te slaan, vocht kanse lier Merkel op leven en dood voor die van haar eigen regering. De ene strijd, van Tusk, speelde zich afin de vergaderzaal vol Europese lei ders, die van Merkel hoofdzakelijk in informele contacten daarbuiten. Tussenstandje: bergen steun, maar of die voldoende concreet is om haar problemen 'thuis' op te lossen is nog even de vraag. Terwijl Tusk voor de weg van de minste weerstand koos door de grootste bottleneck - verplichte spreiding van asielzoekers - voorlo pig onder het tapijt te vegen, moet Merkel in onderlinge afspraken met belangrijke'migrantenleveranciers' uit Zuid-Europa, Italië voorop, ge daan krijgen dat zij het doorreizen van al in Europa aangekomen mi granten naar Duitsland beperken. En dat liever gisteren dan vandaag. Lukt dat haar niet, dan willen de opstandige CSU-vleugel in Beieren en haar minister van Binnenlandse Zaken Elorst Seehofer immers al per 1 juli asielzoekers die elders in Europa geregistreerd staan bij de Onze bevolking wil twee dingen: geen nieuwe migranten, en wieeral is, moet terug Duitse grens tegenhouden en te rugsturen. Dat is, aldus Merkel zelf, levensgevaarlijk voor het Europa zonder binnengrenzen (Schengen) en daarmee voor Europa zelf. Veel collega-leiders hadden gis teren met haar te doen. De vrouw die Europa zo vaak voor crises be hoedde en met haar moedige 'Wir schaffen das' ook in de migratiecrisis het voortouw nam, heeft dit alle maal niet verdiend, zo betoogden zij. Onder meer Spanje, Grieken land, Finland en Luxemburg be toonden de kanselier hun steun, maar vitaal voor Merkel zijn goede afspraken met Italië. Dat land is verantwoordelijk voor verreweg de meeste 'secundaire bewegingen', Brussels jargon voor doorreizende asielzoekers. Maar de nieuwe Itali aanse regering wil ook meters ma ken op migratie en geeft haar be langrijkste troef niet zomaar uit handen. Zij wil alsnog solidariteit afdwingen en de harde kern van Oost-Europese landen die dat mor dicus weigert, forceren tot ver plichte opname van quota asielzoe kers uit Zuid-Europese landen. Vooralsnog lijkt het dweilen met de kraan open want door de aanhou dende stortregens lopen de Tham Luang-grotten nog steeds van alle kanten vol. Heel de wereld leeft mee met het vermiste jeugdvoetbal team. De kinderen kunnen overal zitten in het kilometers lange grottencom- plex. Sinds zaterdag is geen levens teken meer vernomen nadat de te rugweg van hun excursie werd af gesneden door overstromingen. De hoop is dat de jongens in de leeftijd van li tot 16 jaar ergens, op een ho ger gelegen plek, een veilig heenko men hebben gevonden en wachten op hulp. Maar mogelijk ze al zijn verdronken. Inmiddels zijn 6oo reddingswer kers aan het werk onder wie nu ook Amerikaanse militairen en een team van Britse speleologen. De laatsten zijn op zoek naar onbe kende, alternatieve toegangswegen in omliggende ravijnen. De kans op het vinden zo'n achterdeur wordt klein geacht, maar alles wordt ge probeerd de kinderen te redden. Een aantal ouders van de vermiste kinderen wacht in tenten bij de in gang van het grottencomplex waar ook de fietsen van de voetballertjes nog staan. Gisterochtend ging een Boed dhistische monnik de ouders voor in gebed. Zij klampen zich ook maar vast aan het verhaal van de nu 34-jarige Intu Incharoen. In 2002 dwaalde hij met vier vrienden door dezelfde grotten, hoewel dat door hun moeders ten strengste was ver boden. De jongens konden de uit gang niet meer vinden. Incharoen vertelde dat ze de wanghoop nabij waren. Er zaten vele gaten in de vloer van de grot die ook nog eens een labyrint bleek met vele zijgan gen die al dan niet doodliepen. „Je had geen idee waar de grot ein digde", aldus Incharoen die met zijn vrienden uiteindelijk de uit gang vond omdat ze het geluid volgden van roepende hulpverle ners. „Het was een wonder." Probleem voor het reddingswerk is dat er een centrale kamer in de grot onder water staat. Van hieruit zijn andere ruimtes bereikbaar, maar de passage is afgesneden. Het lukt niet de ruimte leeg te pompen met de aanhoudende regen. De pompen moesten tijdelijk worden uitgezet vanwege het risico van elektrocutie van de reddingswer kers met vele kabels die net boven het water hangen. „We kunnen op dit moment niet veel doen. We moeten wachten tot het waterpeil zakt", aldus de Thaise minister van Binnenlandse Zaken vrijdag 29 juni 2018 GO Nacht van de waarheid voor Merkel én Tusk Frans Boogaard Brussel Premier Rutte kreeg gisteren zijn EU-collega's achter zich rond de MH17-ramp. Zijn col lega's steunen Nederland in de conclusies en de oproep aan Rusland om zijn verantwoorde lijkheid te nemen en volledig mee te werken aan het onder zoek naar het neerhalen van de MH17. Volgens premier Rutte was het een 'verheugend moment' omdat iedereen achter Nederland staat. De premier wil de aan sprakelijkheid van Rusland ook aan de orde stellen tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse -Viktor Orban, Hongarije president Trump, begin volgende week. Hij hoopt dat Trump ver volgens de kwestie aankaart tij dens zijn ontmoeting met de Russische president Poetin. De Italiaanse premier Guiseppe Conté zorgde gisteren overigens voor de nodige tegenwerking en consternatie op de EU-top. Hij weigerde gisteravond aanvanke lijk om tussentijds de conclusies van de leiders over onder meer innovatie, veiligheidsbeleid en de MH17-ramp te ondertekenen voordat het onderwerp migratie was besproken. Dat is ongebrui kelijk onder regeringsleiders. Reddingswerkers in het noorden van Thailand hebben gisteren een gat geboord in de flank van een berg in de hoop zo water af te voeren uit de grotten waar sinds zaterdag twaalf Thaise voetballertjes en hun leider wor den vermist. Bob van Huët Rotterdam Boeddhisti sche monni ken bidden met ouders van de kinde ren voor een goede afloop. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4