Loop er met een boog omheen fl V 2 ROMKE VAN DE KAA Rustig wonen Je ziet het op haast elk bedrijventerrein: ineens staat er een woonhuis. Keurig met gordijnen en een aangelegde tuin. Ver weg van supermarkt of speeltuin, geen buren om samen mee te barbecuen. Is dat dan leuk wonen? „Ja hoor, het is hier heerlijk rustig." Nijntje op je behang Column Vroeger begon omstreeks 15 juni de kom kommertijd. Natuurlijk, we hebben Wim- bledon en de Tour, maar wie niet in sport is geïnteresseerd, komt er 's zomers bekaaid af. De krant staat vol stukken over horror-oehoes en bruikikkers, maar verder is er 's zomers weinig serieus nieuws. Dit jaar hebben we geen komkommertijd. We hebben de eikenprocessierups. Er gaat geen dag voorbij of je leest wel een bericht over dit plaagdier. Zelfs de buxusmot wordt erdoor uit de krant verdrongen. Het begon een paar maanden geleden. Toen kreeg ik een brief van de gemeente waarin werd gemeld dat de processierups in aan tocht was. De bevolking werd opgeroepen om waakzaam te zijn, ie dere processierups met voorzichtigheid te be naderen en onmiddel lijk bij de lokale over heid te melden. Ik heb geen drang de rupsen te verraden. Ik heb geen last Nu, dat heeft die over heid geweten: öf de be volking van Gelderland, waar ik woon, bulkt van het plichtsbesef, öf er zijn dit jaar uitzonderlijk veel eikenprocessierup- sen. De gemeenten kunnen het aantal meldingen niet meer aan en lopen maanden achter. Tegen de tijd dat de bestrijders arriveren, hebben de rupsen zich allang verpopt en vliegen de voor malige rupsen als vlinders rond. En die zijn al he lemaal niet te bestrijden. Wakkere burgers die een rups willen verklik ken worden nu doorverwezen naar het Kennis centrum Eikenprocessierups in Wageningen. Maar ja, een kenniscentrum is heel wat anders dan een bestrijdingscentrum, dus het kenniscen trum wijst de melders op haar beurt weer door naar de brandweer. Die reageert tamelijk kortaf: 'Wij zijn er voor het blussen van brand en niet voor het bestrijden van rupsen.' Hoe zit het met die overlast? Langs de route die ik elke dag met mijn honden loop zit zo'n nest met rupsen tegen de stam van een jonge eiken boom. Meestal zit het op een paar meter hoogte, maar dit jaar zit het vlak boven de grond. Ik kijk er elk jaar met belangstelling naar, het is toch een wonder van de natuur: rupsen die er in een op tocht op uit trekken. De rupsen zijn er sinds een jaar of vijf, maar ik heb hun aanwezigheid nooit gemeld. Als ik de bestrijders met hun maanpak- ken en hun rijdend crematorium bezig zie, voel ik geen drang om de rupsen te verraden. En veel last heb ik er niet van, hoewel - dit jaar heb ik voor het eerst last van jeuk. Normaal gesproken worden de brandhaartjes van de rupsen waarschijnlijk door de regen weg gespoeld, maar de laatste maanden heeft het nau welijks geregend. Een paar minuten onder de douche en de jeuk is weg. Voor mij hoort de ei kenprocessierups bij de zomer. En bij de natuur. Je kunt wel wensen dat een brandnetel niet zou branden en een steekvlieg niet zou steken, maar ja, in de natuur gaat niet alles altijd naar wens. En het enige advies dat ik kan geven inzake de pro cessierups is: loop er met een boog omheen. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN C i KOEKJESB'JBEL i In de achtertuin van Aimé en Regien L'Ortye, midden op het industrieterrein van Sittard, kun je een spreekwoordelijke speld horen vallen. Alleen in de verte is wat bedrijvigheid te horen. Je vergeet bijna dat je hier tussen de bedrijven staat. „En als vanavond de toegangspoort van het industrieterrein sluit", zegt Aimé, „is het hier écht doodstil." Dat klinkt aangenaam. Toch, de omgeving is niet heel aantrekkelijk. Tegenover hun huis staat een bedrijf dat als opslag dient, geen mens te be kennen. Het terrein is afgebakend met een ijzeren hekwerk met prik keldraad. Hun buren: een groot grijs blok met metershoge garagedeuren. Hier slaat DHL haar pakketten op. Het echtpaar L'Ortye woont hier al dertien jaar. Hiervoor woonde het stel in een oude boerderij in het dorpje Limbricht. Waarom ze er wegwilden? „Daar konden we geen Niemand klaagt hier over mijn woonwagen loods naast het huis bouwen. Die hadden we wel nodig. En dankzij los sere bouwvoorschriften voor bedrij venterreinen konden we het oor spronkelijk kleine, ouderwetse huis flink uitbouwen." Nu is het een moderne bungalow, met hoge muren rondom de tuin die het opslagterrein van de buren ver bergen. Aan de voorkant zit met op zet slechts één klein raam, zodat de vrachtwagens niet steeds in zicht zijn. „Het uitzicht is hier wel anders, ja", zegt Regien, „daarom leven we vooral achter het huis." Aimé heeft een bedrijf waarmee hij delen van interieurs maakt en werkt overdag in de werkplaats. Re gien helpt mee in het bedrijf en orga niseert daarnaast opvang aan huis voor ernstig meervoudig gehandi capte kinderen. Ze hebben ruimte genoeg voor een permanente logeer kamer. „Sinds ik naast de zaak woon, zit mijn bedrijf in een stroomver snelling", aldus Aimé. Natuurlijk, hij mist soms het sociale praatje, bij- TIPS& NIEUWS vrijdag 29 juni 2018 GO Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl ELKR Broek I Meer dan 170 re cepten staan er in de Koekjesbij bel. (Carrera Culi nair, €29,99). Dertig kliederre cepten van baby tot tiener in het Kneed en klieder boek. (Spectrum, €7,99). Over de bijen en de bloemen, voor lekker veel ge zoem in de tuin. (Manteau, €19,99). 3 o 'Dit is voor ons wonen in het paradijs' Samuel Bom 44 GilbertStruy T Regien en Aimé L'Ortye (links) en Wim ter Braake (rechts). FOTO'S ANNEMIEK MOMMERS CORNÉ SPARIDAENS e 0, 0 0, e 0, 0 De mooiste illu de fiets en in de straties van auto staan er Dick Bruna staan op de dieren en haar nieuwe collec vriendjes. Deze tie kinderbe- collectie van hang van Kek Kek bestaat uit Amsterdam, negen patronen v- waarin Nijntje in vijf pastel- en haar vriend kleuren (69,95 jes de hoofdrol euro per rol). spelen. Nijntje Voor ieder op vakantie, op kleintje wat wils. 6 i Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47