14 ZEELANI Een paar kilometer over de grens bij Putte, in het Mastenbos bij Kapellen, ligt een loopgravenpad uit de Eerste Wereld oorlog. Het biedt de wandelaar een blik in de geschiedenis. Groot verschil met leper is dat hier geen mens is gesneuveld. 'BUITEN EN ROUTE Het Mastenbos alleen al telt 70 bunkers en bijna 5 km aan loopgraven M Fort Het is 1914. De Eerste Wereldoorlog is in volle gang. Het Duitse leger valt in augus tus het neutrale België bin nen, met als doel het uit schakelen van het Britse le ger. Antwerpen heeft van wege de haven, strategisch belang voor de Britten en de Duitse vloot is niet bestand tegen een zeeslag. Dus be zetten de Duitsers de stad aan de Schelde. Omdat ge vreesd wordt voor een |H k inval vanuit neu" traal Nederland, bouwt het Duitse leger een verdedi gingslinie die loopt vanaf de rechter Scheldeoever tot voorbij Turnhout. De linie bestaat uit kilometers loop graven, ruim vier honderd bunkers en enkele forten. Het merendeel is in middels ver groeid met de natuur. Van een gealli eerde aan val van uit het noorden komt het niet. De loop graven in het Ka- pelse Mas tenbos blij ven onbe nut. Begroeid met varens en rododendrons ver- dwijnen ze langzaam uit beeld. Tot vier jaar terug. Het agentschap voor Natuur en Bos, vergelijkbaar met Staatsbosbeheer in Neder land, maakt een dikke kilo meter aan loopgraven toe gankelijk voor het publiek. Parkeer de auto aan de Kalmthoutsesteenweg (N122). Aan de zuidkant van die weg start een wandeling door de loopgraven. Met in formatieborden, trappen en bruggen krijg je als wande laar een rondleiding door een deel van de Duitse ver dedigingslinie, die dik hon derd jaar geleden is achter gelaten. Lopend over het pad, tussen aarden wallen, kom je langs grote en kleine bunkers. Het Mastenbos al leen al telt 70 bunkers en bijna 5 kilometer loopgra- ven. Dat is meer dan je in West-Vlaanderen vindt. Lo pend door de loopgraven passeer je 21 bunkers, vier kun je van binnen bekijken. Zoals een commandobun ker aan het begin van de wandeling, een mitrailleur bunker, kanonsbunker en een troepenbunker. Wil je alles over de verde digingslinie weten, dan kun je via de gemeente Kapellen een gids regelen. Die gaat met kleine en grote groepen op pad door het gebied. Een wandeling duurt anderhalf tot twee uur. Zelf op ont dekkingstocht gaan is zeker zo avontuurlijk. Het gebied herbergt naast de loopgra ven en bunkers meer oor logsrelikwieën. Een paar ki lometer verderop, aan de Oude Galgenstraat, start een wandeling van 5 kilo meter. Ook hier loop je langs bunkers en passeer je en passant een antitank gracht, gegraven aan het eind van WOU. Aan diezelfde Galgen straat ligt ook Fort Ertbrand. Het bos om het fort is dit voorjaar, na 70 jaar, openge steld voor het grote publiek. Natuurpunt Antwerpen Noord heeft het gebied van 90 hectare gekocht. Rond om het fort is een 5 kilome ter lange wandeling uitge zet. Een bezoek aan het fort laat nog even op zich wach ten. Op het terrein zijn springstoffen aangetroffen, achtergelaten door de Belgi sche Ontmijningsdienst, dat het fort tot 1972 in ge bruik had voor het vernieti gen van springstoffen, mij nen en munitie. Het Belgische leger liet het fort bouwen. In 1914, aan het begin van de oorlog, was het met vijfhonderd manschappen op volle sterkte. Het garnizoen van kapitein-commandant Henri Pierre Jean Vogels kreeg uiteindelijk geen Duitser te zien. Toen de commandant vernam dat Antwerpen was ingenomen door de Duitsers, liet hij het fort evacueren en vluchtte naar Nederland. Het fort maakt deel uit van de Stel ling van Antwerpen, een fortengordel rond de stad die bestaat uit negentien forten en een schans. vrijdag 29 juni 2018 Fort van Ertbrand 'Af*!. Kapellenbos MASTENBOS Kapellen infographic Richard Gesell maps4news.com Aan de Oude Galgenstraat, die evenwijdig aan de Kalmt- houtsesteenweg loopt, start een 5,5 kilometer lange wan deling langs nog meer bun kers. Ook is dit het vertrek punt voor het verkennen van het bos rondom Fort van Ert brand. Kapellen Voor loopgraven uit WOI hoefje niet naar leper Timo van de Kasteele FOTO'S TIMO VAN DE KASTEELE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42