Kat en muis W M HOFMAN Predikant die graag tegen de stroom mocht in roeien 11 1947-2018 Stadskantoor ontruimd, examen CBR stilgelegd p een nacht kwam een kat door ons slaapkamerraam. Hij mi auwde om me wakker te ma ken. Ik kende zijn geluid. Hij zong: 'Willem wordt wakker'. Ik deed mijn lampje aan en zag een muis op het kleedje voor mijn bed. 'Voor jou!', zei de kat, 'omdat je me soms een staartje van een vis geeft of een liflafje'. Ik keek naar de muis op het kleedje. Het beestje had wat bloed aan zijn neus en bewoog een beetje. 'Hij is nog niet dood', zei ik. 'Zo blijft ie vers', zei de kat. 'En je kunt hem altijd nog dood maken. Ik heb gehoord dat jullie dat doen.' 'Waarom maak jij hem zelf niet dood?', vroeg ik, 'je hebt hem toch ook zelf gevangen'. 'Jullie doen aan euthanasie', zei de kat, 'dat is ordentelijker'. 'Je weet niet waar je het over hebt', zei ik. 'Is er een wilsbeschikking?' 'Een wat?', vroeg de kat. 'En hoe oud is dat beestje?' 'Muizen leven niet lang', zei de kat. 'Zeker deze niet.' We keken naar de muis die wat lag te trillen. 'En er moet een dokter bij zijn', zei ik. 'En dan nog wel één die de ziekte geschiedenis van de patiënt door en door kent. En er moet sprake zijn van ondraaglijk lijden. En als de muis nog geen twaalf is, mag het zeker niet zo maar. Ik geloof dat dan de ouders erbij moeten zijn.' 'Die vind je nooit', zei de kat. 'En er bestaan geen muizen van twaalf, als het aan mij ligt. Jullie doen ingewik keld.' De muis bewoog voor het laatst en strekte zijn pootjes. 'Die is nu wel dood', zei ik. 'Dat denk ik ook', zei de kat. 'Neem hem nou maar mee', zei ik. En dat deed hij. Ik zag hem een paar dagen niet. Toen kwam hij weer bij onze keukendeur en klopte aan. Hij miauwde: 'I can get no satisfaction'. Hij weet dat ik van liedjes houd. Hij kreeg een liflafje. God noemde hij een 'historisch misverstand', de liturgie een 'poppenkast', Petrus een 'warhoofd' en de kerkelijke taal 'achterlijk'. Klaas Hendrikse, die dinsdag op 70-jarige leeftijd overleed, nam nooit een blad voorde mond en schopte tegen heilige huisjes. Tegelijkertijd was hij predikant met hart en ziel. Klaas Hendrikse Hendrikse, opgegroeid in de Alblasserwaard, koos aan vankelijk voor het bedrijfs leven. Hij werkt bij kopieergigant Xerox, maar besloot rond zijn 25e samen met zijn partner theologie te gaan studeren. In 1984 werd hij aangesteld bij de vrijzinnige ge- Het stadskantoor van Goes is gistermiddag rond half drie on geveer twintig minuten ont ruimd geweest. Door een storing ging het brandalarm af. De plotselinge ontruiming was vooral vervelend voor de en kele tientallen jongeren die op dat moment een theoretisch examen bij het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) aflegden. Zij moesten het exa men onderbreken en, net als de ambtenaren en andere aanwe zigheden, zo snel mogelijk naar buiten. De gedupeerde klanten van het CBR mochten gistermiddag nog een keer examen doen. Als ze door de gebeurtenissen te veel gestrest zijn, mogen ze het exa men ook op een later moment afleggen. Het CBR gebruikt sinds 2015 een ruimte in het stadskantoor aan de M.A. de Ruijterlaan voor het afnemen van examens. Gemeentesecretaris en BHV- coördinator Hans Schild liet we ten het vervelend te vinden voor de CBR-kandidaten. „Als we ontruimingsoefeningen doen, stemmen we dat natuurlijk altijd af met het CBR, maar dit konden we niet voorzien." Desondanks was Schild wel tevreden over de manier waarop de ontruiming verliep. Dat ging vlot. meente in Zierikzee en later ook r bij de Koorkerkgemeenschap in Middelburg. t In 2007 kreeg hij in één klap lan- e delijke bekendheid als 'de atheïsti- r sche dominee' dankzij zijn boek s Geloven in een God die niet bestaat, c Hij keerde zich daarin tegen de kerk die weigert te moderniseren en al- r leen ruimte biedt voor orthodoxe opvattingen, terwijl steeds meer mensen weglopen. Hendrikse nam het op voor de twijfelaars. God is geen almachtig en alwetend opperwezen, zei hij, maar dat wat gebeurt tussen men sen, ervaringen die niet te verwoor den zijn. Daar geloofde hij heilig in. God bestaat alleen bij de gratie van mensen. Het boek - in 2011 gevolgd door God bestaat niet en Jezus is zijn zoon - groeide uit tot een bestseller, inclu sief vertalingen, tv-optredens en buitenlandse tournees. Hendrikse genoot op zijn manier van het suc ces. „Het was mijn doel om met het boek veel mensen te bereiken en een duidelijk signaal aan de kerk af te geven", zei hij in 2011 in een in terview. „Beide doelstellingen zijn bereikt." Dat het boek veel ophef zou ver oorzaken, had hij ingecalculeerd. En inderdaad, de Protestantse Kerk in Nederland was in rep en roer. Uiteindelijk besloot de classis Zie rikzee een onderzoek in te stellen. Dat leidde in 2010 tot de slotsom dat de dominee niet uit zijn ambt hoefde te worden gezet. Hendrikse had zijn opvattingen weliswaar 'zeer uitdagend' geformuleerd, maar ze bleken niet wezenlijk af te wijken van wat binnen de vrijzin nige traditie van de kerk vaker is verwoord. „Ik mag graag tegen de stroom in roeien", zei Hendrikse. Dankzij zijn provocerende toon en glasheldere taalgebruik wist hij veel mensen te raken en bracht hij een brede dis cussie op gang over de essentie van God en geloven. In 2012 ging hij met emeritaat, voldaan over wat hij had teweegge bracht, maar ook teleurgesteld dat het niet tot wezenlijke veranderin gen heeft geleid. „Ik had gehoopt dat de PKN ruimte zou bieden aan mensen die op hun eigen manier willen geloven. Maar helaas." vrijdag 29 juni 2018 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Rolf Bosboom Rob Paardekam Goes Klaas Hendrikse. foto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39