KIEK VERDRONKEN LAND Feest in de strandkerk 10 ZE Monnikenwerk Natuurlijk moeten we met Fleur nog wel naar Zoute- lande", klonk het toen we met vrienden uit de andere kant van het land het programma voor een paar dagen Zeeland doorspra ken. Blof maakte een oorwurm met 'Zoutlande' en de jongere in het gezelschap wilde zo'n strand huis weieens zelf zien. Zit de hit in je hoofd, krijg 'm er dan maar eens uit. In de auto op weg naar de Toe ristenkerk in de badplaats kan ik het neuriën niet laten. Aan de Bosweg is het nog rustig, een forse man in gestreept shirt ijsbeert wat bij de ingang van nummer 50, waar de toeristenkerk is gevestigd. De bundels die klaar liggen bij de ingang geeft hij be moedigende klopjes en even later komen de eerste gasten. Een man met hond wordt hartelijk begroet, een ouder echtpaar komt uit een auto, steekt over en stiefelt naar binnen. Daar spreiden twee vrou wen een wit met geel kleed uit over de tafel in het liturgisch cen trum. Een man uit Den Bosch wordt door iemand van de voorbe reidingscommissie als Rob aange sproken. Even later, gestoken in ambtsgewaad, is Rob herkenbaar als bisschop Mutsaers. Bij de in gang worden meer gasten begroet. Er hangt een postertje van een Blof-rockdienst, die de avond er voor in Oostkapelle heeft plaatsge vonden. Ondertussen zetten gas ten stoelen in de zon op het gras veld. De teller blijft deze zondag bij 66 bezoekers steken. Tijdens de eucharistieviering wisselen Duitse en Nederlandse teksten el- kaar af. De temperatuur is aange naam, de zon schijnt, de wind is zacht en de omgeving is bijzonder. Op de bakstenen muren is een kruisweg geschilderd, door 'een Bansky' uit de jaren 60. Bij de koffie spreek ik Alfons Toorop, penningmeester van de R.K. parochie Walcheren. Hij ver telt over de strandkerken die wer den geëxploiteerd vanuit de Stich ting Katholieke Toeristen Zielzorg Zeeland maar nu onderdeel zijn van de Maria Parochie Walcheren. „De Sint Willibrordkapel in Dom burg is de oudste strandkerk. Tot 1932 was daar een houten strand- kapel voor de gasten. In deze plaats kwam - na vestiging van kuurarts Mezger in 1887 - het kusttoerisme op gang. Toeristen uit Brabant, Limburg en Vlaanderen die in de jaren 60 van de 20ste eeuw steeds vaker naar de Zeeuwse kust kwa men, moesten natuurlijk ook tij dens de vakantie aan hun zon dagsplicht voldoen. Niet iedereen kon of wilde naar de parochieker ken in de stad fietsen. Er kwamen verschillende strandkerken waar mensen een mis konden bijwo nen. Op zondag waren hier in Zoutelande destijds drie missen na elkaar en het zat steeds stamp vol." Er waren vanaf 1948 al vierin gen op het strand, maar de bouw van de kerk liet tot 1959 op zich wachten. 'De SGP, zowel toen als nu nog altijd een van de belang rijkste politieke partijen op het Walcherse platteland, stond im mers niet te juichen om een ka tholiek gebedshuis mogelijk te maken en wierp de nodige ambte lijke barrières op', lees ik thuis in het blad Zeeuws Erfgoed. In het seizoen zijn de toeristen kerken in Zoutelande, Haamstede, Dishoek en Cadzand nog altijd in bedrijf. In Vrouwenpolder is het komende zondag zelfs feest. De loods aan de Fort den Haakweg is dan zestig jaar geleden als strand kerk in gebruik genomen. Vanaf 10.00 uur zal bisschop Jan Liesen in de eucharistieviering voorgaan, het koor L'Esprit zorgt voor de muzikale invulling. vrijdag 29 juni 2018 GO foto Ruben Oreel dienst en b.t.w. inbegrepen Het is er de zoete inval. Spekjes, toverballen, lolly's en nog veel meer van toen. We zitten aan de uiterst oostelijke rand van Zeeuws- Vlaanderen. Het café heet Het Verdronken Land. Met de Hedwige als buurvrouw is dat geen grapje. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38