De NTS is een prachtig stuk gereedschap u Haal de zomer in je hu op alle showroomartikelen bin n9n uit 9 OOSTERLAND Alles blinkt nog aan de NTS, de nieuwe brandweer auto waarvan de Veiligheidsregio Zeeland er 24 van heeft besteld.De brandweerpost Oosterland is een van de vier in de provincie die over zo'n technisch wonder-op-wielen beschikt. De NTS, de letters staan voor Nieuwe Tankautospuit, is een compacte brandweerwagen waarin elke vierkante centimeter benut wordt. Net als in de oude wagen kunnen er zes brandweerlieden mee, maar dankzij technische ver nieuwingen is het mogelijk om ook met vier man te vertrekken om een brand te bestrijden. Gereedschap „Het is een prachtig stuk gereed schap", glundert brandweerman Leon Otte. „Die oude brandweer wagen was wel groter, maar er zat een stuk minder in." Dinsdag is de vaste oefenavond in Oosterland. Vandaag staat een brand in een wo ning in het buitengebied op het programma. Meteen al is de eerste innovatie te zien. De NTS, beschikt over een automatisch systeem dat onder druk lucht toevoegd aan het water waardoor er schuim ontstaat. Daardoor is er veel minder water nodig om de eerste aanval op de vlammen in te zetten. Kort gezegd, de NTS kan met één liter water meer blussen. Het allerbelangrijk ste is dat de auto ook met vier in plaats van zes brandweerlieden mag uitrukken. Cruciaal is dat het werk van de pompbediende geau tomatiseerd wordt en dat de bevel voerder meewerkend voorman is tijdens een inzet. Dat laatste is een kwestie van het aanpassen van de werkwijze en oefenen. Otte: „In de oude situatie met de oude tankau- Nu mogen we met vier mensen weg. Dat is goed voor de motivatie tospuit was de regel zes moet. Nu mogen we met vier mensen weg. Dat betekent dat de kans dat we ingezet kunnen worden groter is geworden en dat goed voor de motivatie." De brandweer heeft ook nieuwe pagers, de piepers waarmee ze op geroepen worden. Zodra er een melding komt, kan de vrijwilliger direct aangeven of hij beschikbaar is. Zo is snel duidelijk of er genoeg mensen aanwezig om uit te rukken en met hoeveel vrijwilligers. De techniek helpt ook een handje. De nieuwe brandweerwa gens, de NTS'en, zijn zo ingericht dat ze desnoods met vier mensen kunnen uitrukken. Voor kleine brandjes is dat vaak voldoende. Bij grotere branden zal er altijd een tweede voertuig achteraan komen. Met de oude tankautospuiten gaan bij voorkeur zes mensen mee. Klei nere posten lukt het lang niet altijd om binnen de tijdsnorm zes men sen op de kazerne te hebben. Met de NTS wordt de inzetbaarheid van de kleinere posten groter omdat de uitruk met vier mensen met de nieuwe auto 'beter, veiliger en ver antwoord uitvoerbaar is', aldus Van derReijden. De norm voor de bezetting van een brandweerpost was tot voor kort een simpele rekensom. Drie keer de bezetting van een tankau tospuit, dus drie keer zes is acht tien. „We moeten toe naar een postgrootte op maat", zegt Van der Reijden. Dat wil zeggen, niet alleen koppen tellen, maar ook rekening houden met de inzetbaarheid van elke individuele brandweerman „Als iemand maar de helft van de tijd beschikbaar is, zal er nog ie mand bij moeten." Nog een voorbeeld van maat werk. Ook brandweermensen gaan op vakantie. Aan de Zeeuwse kust is het dan net de drukste periode van het jaar. Om inzet te garande ren zet de brandweer als rugdek- De brandweer in Zeeland heeft 1.134 vrijwilligers king voor de reguliere post drie wagens met deels beroepsbezet ting neer in Oostburg, Oostkapelle en aan de Schouwse kust. „Dat geeft ons net wat meer veerkracht in de zomerperiode." vrijdag 29 juni 2018 GO De vrijwilligers van Oosterland oefenen bij een woning in het bui tengebied. - Leon Otte, brandweerman Brandweerman Leon Otte met de nieuwe pager waarop direct te zien is wie beschik baar is na een alarmering. Ad van den Berge met op de achtergrond de nieuwe tankau tospuit NTS. 1.134 De brandweer is onderdeel van de Veiligheidsregio Zeeland. Ze heeft 1.134 vrij willigers, 165 beroepskrach ten, 64 brandweerposten. Dat zijn: Schouwen-Duiveland: Burgh-Haamstede, Re- nesse, Scharendijke, Brou wershaven, Kerkwerve, Zie- rikzee, Dreischor, Ooster land, Bruinisse; Tholen: Stavenisse, Sint Maartensdijk, Sint Anna- land, Sint Philipsland en Tholen-stad; Noord-Beveland: Kamper land, Kortgene, Colijnsplaat; Zuid-Beveland: Wol- phaartsdijk, Goes Troelstra- laan, Goes Oranjeweg, 's- Gravenpolder, Kapelle, We- meldinge, Yerseke, Kruinin- gen, Krabbendijke, Rilland, Nieuwdorp, Borssele, Hein- kenszand, Ovezande, Baar land; Walcheren: Arnemuiden, Veere, Serooskerke, Oost- kapelle, Domburg, Westka- pelle, Zoutelande, Koude- kerke, Vlissingen Olympia- weg, Oost-Souburg, Middel burg Stromenweg, Middel- burg-Torenweg en Middel burg Rooseveltlaan; Zeeuws-Vlaanderen: Cad- zand, Sluis, Aardenburg, Oostburg-Stampershoek, Breskens, IJzendijke, Bier vliet, Hoek-Mauritsfort, Ter- neuzen-Zuidlandstraat, Ter- neuzen-Koegorspolder, Sluiskil, Sas van Gent, West- dorpe, Axel, Zaamslag, Vo gelwaarde, Koewacht, Hulst en Kloosterzande. Vier brandweerposten vor men de hoofdlocaties met overdag beroepsbrand weermensen voor uitruk: Goes-Oranjeweg, Borssele, Middelburg-Stromenweg en Terneuzen-Koegors. Bevelvoerder Arjan Steen poort (voorin) en Ad van den Berge, vrijwilligers van de brandweerpost Oosterland op weg naar de oefenlocatie. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA 100 woonmerken persoonlijk woonadvies 9.000m2 inspiratie Mooie zonnige stranddagen en lange avonden onder de sterrenhemel: de zomer gaat bijna van start! Breng een bezoek aan de woonexperts van Binnenuit en haal de zomer in huis. Op alle showroomartikelen van Binnenuit Meubelen ontvang je vanaf 1 juni maar liefst 25% korting! Wees er op tijd bij, want weg is weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37