Hogere lasten zijn bijna niet te vermijden Él 3 Vermeulen hem aan. Van Goe- them: „Bij Nederlanders is het precies andersom. Die komen op het laatste moment of halverwege de wedstrijd en blijven na afloop lang hangen." De neutrale voetballiefhebber zal nog wel komen, maar dat de uitschakeling van Duitsland de omzet niet ten goede komt is zacht uitgedrukt. „Het scheelt ons gi gantisch in omzet", vreest Van Goethem. „Maar goed, we hebben de Belgen nog." Ook Stijn Leijnse, eigenaar van De Fiets aan de Langstraat in Zoute- lande, zag de uitschakeling van de Manschaft met lede ogen aan. Het WK is in zijn zaak te volgen. „Dit gaat ons behoorlijk wat kosten. Tij dens de wedstrijden van Duitsland zat het hier vol. Al moet ik wel zeg gen dat ze niet zo uitbundig zijn als de Nederlanders wanneer Oranje speelt." Direct na de wedstrijd gaan Duitsers meestal rustig naar hun vakantieverblijf, is ook zijn erva ring. De Belgen, die zich al gekwa lificeerd hebben voor de achtste fi nale, maken dat verlies niet goed. „Maar misschien komt dat nog", hoopt Leijnse. Een paar kilometer verderop, op Reken maar dat de bierkraan open staat. Duitsers houden van halve liters strandcamping Valkenisse, zijn er geen economische effecten merk baar van de vroegtijdige aftocht van het Duitse elftal. Van een vlucht naar de Zeeuwse stranden vermaak is aan hem niet besteed. „Ik ben geen chauvinist. De beste moet winnen en het Duitse elftal was bepaald niet de beste. Ik ben na de nederlaag te gen Zuid-Korea echt niet in de kelder gaan zitten. Frau Boomgaarden heeft zelf niks met voetbal, maar ze heeft zich groen en geel geërgerd aan de slappe, volgevreten houding van de Duitse voetbalmiljonairs. „Het is een belediging voor de fans." Tot woensdag vertoonden ze zich nog onverbeterlijke optimis ten in een shirt met de tekst 'Gib mir 5'. Het shirt zat in het Jogi Fan Pakket van Nivea, inclusief sham poo, scheerschuim en een ver zachtend crèmetje. Handig voor op de camping. Maar het shirt met hoop op een vijfde wereldtitel was volgens Boomgaarden niet typerend voor de stemming in Duitsland. De ver wachting in de Heimat waren voor het toernooi niet hooggespan nen. „De uitschakeling kwam niet als een verrassing." Teke nend volgens hem dat in zijn woonplaats Norden, gelegen in het uiterste noordwestelijke hoekje van Duitsland, dit jaar nergens grote schermen waren opgehangen. Dat was vier jaar geleden wel an ders. De Mannschaft anno 2018 was een team dat geen enkele in zet toonde, mort Boomgaarden. „Je hebt spelers nodig die bijwijze van spreken bereid zijn Knochen zu brechen. Iemand als Schweinstei- ger, bijvoorbeeld." om het voetbalverdriet te vergeten is niets te merken. De ook bij Duitsers populaire camping is so wieso drukbezet. Het schwarz- rot-gold, dat tot woensdagavond menig standplaats opvrolijkte, is bijna nergens meer te bekennen. Aan de voortent van een caravan hangt een geknakt Duits vlag getje treurig naar beneden; onder een ruitenwisser zit een verfrommeld exem plaar geklemd. Niemand die zich nog vertoont in het National- trikot. Duitser Klaus Boomgaarden en zijn vrouw Heike kunnen geen traan laten om het voortijdig vertrek van de mannen van Bundestrainer Jogi Löw. Ze zijn gistermiddag gearri veerd. „Gutt dass sie raus sind. Kein trauer", zegt Boomgaarden beslist. Leed- Waterschap Scheldestromen streeft ernaar de totale belastinginkom sten jaarlijks met maximaal 2,5 pro cent (inclusiefinflatie) te laten stij gen. Dat is de afgelopen jaren steeds gelukt en naar verwachting kan ook de begroting van 2019 binnen die marge blijven. Maar daarna wordt het lastig. Het waterschap krijgt steeds meer kost bare taken op zijn bord, heeft te maken met een schuld die richting de 300 miljoen euro gaat en ziet de kosten oplopen. De jongste kostenpost is de cao die Jongste kostenpost is de nieuwe cao voor personeel waterschap deze week, na anderhalfjaar onder handelen, is afgesloten voor het wa- terschapspersoneel. Dat krijgt er tot en met 2019 in totaal 7,5 procent bij. Nu al is het waterschap 35 miljoen euro per jaar kwijt aan personeels lasten. Daar komt dus zo'n 2,6 mil joen bij. De algemene vergadering uitte gis teravond in Terneuzen haar zorgen over de financiële ontwikkelingen. Zij wil het liefst de schuld niet al te ver laten oplopen, maar ook niet minder investeren. Extra verhoging van de tarieven is dan op termijn de enige uitweg. Dagelijks bestuurder Denis Steij- aert zei de zorgen te delen. „Het wordt voor toekomst - 2020 en later - zeer lastig om die 2,5 procent vast te houden." Het woord zal uiteindelijk zijn aan het nieuwe dagelijks bestuur, dat na de verkiezingen van maart 2019 aantreedt. Dat krijgt ook te maken met de landelijke omvorming van het belastingstelsel voor de water schappen. De voorstellen van de Unie van Waterschappen hebben vooral ingrijpende gevolgen voor de zuiveringsheffing. Het idee om meer rekening te houden met de Het beleid wordt meer gericht op het verbreden van bestaande fietspaden grootte van huishoudens leidt tot grote verschuivingen. Fietspadenbeleid De algemene vergadering stemde gisteravond verder in grote meer derheid in met de ommezwaai in het fietspadenbeleid. Dat wordt veel meer gericht op het verbreden van bestaande paden en niet meer op de aanleg van nieuwe paden. Als een gemeente toch perse ergens een nieuw fietspad wil en ook daar aan wil meebetalen, is het water schap wel bereid daarover te praten. De berichten in deze krant over de koerswijziging zorgden voor com motie, omdat zowel het algemeen bestuur van het waterschap als de verantwoordelijke wethouders en de gedeputeerde daarover niet wa ren geïnformeerd. Dagelijks bestuurder Rian de Feij- ter bood daarvoor gisteren haar ex cuses aan. Zij heeft iedereen inmid dels bijgepraat en stelde vast dat de nieuwe aanpak breed wordt onder steund. vrijdag 29 juni 2018 -Dennie van Goethem, uitbater Tramzicht Een ge knakt Duits vlaggetje aan een voortent. FOTO'S RUEBN OREEL M Dennie van Goe them en zijn vriendin Cri- stel Vermeu len van café Tramzicht. T Klaus en Heike Boom gaarden. De kans is groot dat de water schapsbelastingen na volgend jaar extra gaan stijgen. Oplo pende kosten en grote investe ringen maken dat bijna onvermij delijk. Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31