Huizen bouwen doe je samen g-3 Onrust over hoogbouw aan Arsenaalplein Racoon speelt op Nazomerfestival Gast 2 WK-VOETBAL UITSCHAKELING Of de uitschakeling van Duitsland een tegenvaller is voor de horeca langs de kust? Nah klar! De afwezigheid van Oranje op het WK scheelt al vele slokken op een borrel en nu Duitsland naar huis is nog veel meer. Commentaar Vlissingen, Middelburg en Veere moeten elkaar geen vlie gen afvangen op de woningmarkt. Deze gemeenten wer ken in één gebied en moeten hun plannen dus op elkaar afstemmen, onder leiding van de provincie. Want als de ge meenten niet oppassen, bouwen ze te veel. Dit advies van Utrechtse wetenschappers helpt wellicht een taaie strijd te be slechten. Vooral Vlissingen en Middelburg zitten elkaar voort durend in de haren. Middelburg wil bijvoorbeeld flink bouwen in de nieuwe wijk Essenvelt. Dit bijt de Vlissingse plannen. Voor beide gemeenten staat veel op het spel. De verkoop van grond beperkt hun hoge schulden. Dus luisteren ze niet graag naar het provinciebestuur dat probeert de bouw goed te doseren. Het Utrechtse advies veroordeelt de Walcherse gemeenten tot elkaar. Als zij nu niet uit de loopgraven komen, en deze kwestie samen met de provincie regelen, leveren ze een sterk argument voor gemeentelijke herindeling. In één gemeente Walcheren kan de woningbouw zonder dit soort gevechten worden geregeld. Zeeland moet overigens niet naar een verkrampte regie die probeert kopers naar bepaalde gemeenten te sturen. Als men sen liever in Middelburg wonen dan in Vlissingen - of andersom - dan moet dat kunnen. Provincie en gemeenten moeten samen het evenwicht bewaren tussen het algemene belang van leef baarheid en van gezonde gemeentefinanciën, en het private belang van huizenkopers die hun eigen plekje willen kiezen. Advies over woningmarkt veroordeelt Vlissingen en Middelburg tot elkaar De Raad van State heeft in 1989 plannen voor hoogbouw aan het Arsenaalplein afgeschoten. De ar gumenten die destijds tot dat be sluit leidden - waaronder de histo rische plaats van het plein en het beschermd stadsgezicht - gelden nog steeds, vinden veel binnen stadbewoners. Het is dan ook onge hoord dat op het gemeentehuis al druk gewerkt wordt aan diverse plannen van projectontwikkelaars, betoogden buurtbewoners Trude Waasdorp en Tanja Snijders tijdens inspraakreacties in de adviesraads vergadering. Wethouder lohn de Woontorens zullen het Arsenaalplein domineren Jonge meldde dat projectontwikke laars de gemeente hebben gevraagd mee te denken welke ontwikkelin gen op het Arsenaalplein mogelijk zijn. Hij benadrukte dat er nog geen enkel besluit is genomen of toezeg ging is gedaan. De wethouder gaat met het comité in gesprek, maar de insprekers wilden alvast laten we ten dat het gebied rondom de koop manshaven niet mag worden aan getast. ALMANAK Nog een weekje in groep 2 en dan, na de grote vakantie, mag David eindelijk naar groep 3. Hij kijkt er al maanden naar uit. Ter voorbereiding past hij zijn taal gebruik alvast aan. Want groep 3 zit aan de andere kant van de school, bij het grote schoolplein, en daar spelen ook die grote gas- ten van groep 4, 5, 6 en 7. Thuis probeert hij regelmatig woorden uit die hij van grotere kinderen opvangt - en die we hier niet zul len herhalen. Ook heeft hij een nieuwe begroeting voor zijn va der. Dat kleuterachtige 'ha die papa' is vervangen door het man nelijkere: 'Hé gast, wat doe jij?' Wilgenhof is een gezonde school Bouw van nieuwe huurhuizen begint Kledingbank heeft zomergarderobe VLISSINGEN Strandvijfdaagse start bij GPC Voor de Zeeuwse ho reca langs de kust is Duitsland is nor maal gesproken een zekerheidje op het WK. De afgelopen edities geraakte de Mannschaft op zijn minst tot in de halve finale van de grote eind- toernooien. Het bord met 'Heute abend Live-WM' kon weken bui ten blijven staan. Maar woensdag werd alles anders. Neem café Tramzicht in Dom burg, een begrip in het meest Deutschfreundliche dorp langs de Walcherse kust. Het bestaat al 111 jaar en heeft alle WK's meege maakt. Een grote banner aan de gevel geeft aan dat de Fifa World Cup live te zien is. Het café heeft een groot terras op eigen terrein met een grote buitenbar, een per fecte locatie om met gelijkgestem den voetbal te kijken. „Tijdens de wedstrijden van Duitsland zat hier al gauw driehonderd man", zegt uitbater Dennie van Goe- them. „Reken maar dat de bier kraan open staat. Duitsers houden van halve liters." Belgen Er is een groot verschil tussen de Duitse en de Nederlandse voetbal fan, legt Van Goethem uit. Van Goethem: „Duitsers komen twee, drie uur voor de wedstrijd al naar het terras. Ze willen zeker van zijn van een goede plek. Het liefst zou den ze een zitplaats willen reser veren, maar daar beginnen we niet aan" „En vijf minuten voor het einde vragen ze al om af te reke nen, want ze willen na de wed strijd vertrekken. Het maakt niet uit of ze gewonnen of verloren hebben", vult zijn partner Cristel Racoon treedt dit jaar op tijdens het Zeeland Nazomerfestival. De band, gisteravond nog te zien op de Zeeuwse avond van Concert at Sea, speelt zaterdag 25 augustus op het Abdijplein in Middelburg. Die avond was nog het enige vraagteken in het programma van het Nazomerfestival. Oorspron kelijk stond op die dag een optre den van de in opspraak geraakte Dotan gepland. Het is de tweede keer dat Ra coon optreedt op het Abdijplein. In 2012 verzorgde de band het slotconcert van het festival. Racoon bracht eind vorig jaar zijn zevende studioalbum uit: 'Look ahead and see the distance'. Twee maanden geleden speelde de Zeeuwse band in een uitver kochte Ziggo Dome. In het najaar wordt een uitge breide theatertour ingeluid met twee optredens in De Mythe in Goes (19 en 20 oktober). Ook Ter- neuzen (14 november) staat op het programma. Het Zeeland Nazomerfestival duurt van dinsdag 21 augustus tot en met zaterdag 1 september. Er zijn locatievoorstellingen in Veere ('De Blinden'), Ellewoutsdijk ('Winterreise') en op Neeltje Jans ('Wiek'). vrijdag 29 juni 2018 Bewoners van het Arsenaalplein en omgeving hebben het Comité Vlissingen Beschermd Stadsge zicht opgericht om hoogbouw op en rondom het Arsenaal te voorkomen. René Hoonhorst Vlissingen -Trude Waasdorp Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Kindcentrum Wilgenhof in de Middelburgse wijk Dauwendaele heeft het keurmerk Gezonde School gekregen. Zo zorgt de school voor ac tieve en gezonde leerlin gen, een veilige school- omgeving, een fris kli maat en is er veel aan dacht voor de persoon lijke en sociale ontwikke ling van haar leerlingen. Wilgenhof is de 41ste school in Zeeland die dit vignet krijgt, en de tiende op Walcheren. RITTHEM Toekomstige huurders geven maandag samen met wethouder Sem Stroosnijder het startsein voor de bouw van vijf nieuwe huizen aan de Lambrechtsenstraat in Ritthem. Corporatie Zeeuwland zet op de plek van onlangs ge sloopte huizen (foto) vijf nieuwe 'toekomstbesten- dige' woningen neer. De huizen, met een huurprijs van 600 euro per maand, zijn voor het eind van het jaar te betrekken. MIDDELBURG Zin in de zomer en nog frisse kleren nodig? Kle dingbank Zeeland houdt morgen, zaterdag, een tweedehands kledingver- koop met zomerjurkjes, blouses, korte broeken en zomerschoenen voor iedereen. De opbrengst komt volledig ten goede aan het werk van Kle dingbank. De beurs is in het pand aan de Raven- steijnweg 1a in Middel burg en duurt van 09.00 tot 17.00 uur. De achttiende strandvijf daagse trapt maandag af bij het sportcomplex van GPC Vlissingen. Zo'n 350 wandelaars lopen in vijf dagen van Vlissingen naar Rockanje. De lopers overnachten in eigen tentjes bij plaatselijke voetbalclubs en één nacht bij camping Mo lenhoek in Kamperland. Duitsland raus. de omzet! Theo Giele Domburg Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30