Schrikbarende toename, betere voorlichting is hard nodig Aantal vrijwilligers bij brandweer groeit De Zr. Ms. Tromp is dit weekeinde te zien op de Navy Days op de marinebasis in Zeebrugge. Het zwaar bewapende, 144 meter lange mari- neschip is in 2003 gebouwd bij Damen Schelde Naval Shipbuil- ding in Vlissingen. Het luchtverdedigings- en commandofregat pas seerde gisteren de Zeeuwse kust. En passant werd in de moeilijk bevaarbare Zeeuwse wateren een navigatieoefening gehouden. Zeeland is de provincie met de meeste zonuren, waterrijk en telt vele stranden en dat is terug te zien in het aantal mensen met huidkan ker. „In onze poli zien we zeker een toename", vertelt dermatoloog An- nemie Galimont van Dermateam Zeeland. „Steeds meer mensen hebben huidkanker of voorlopers daarvan en we verwachten dat dit in de toekomst zeker blijft stijgen." De toename komt volgens Gali mont vooral door mensen die in de jaren '70 en '8o onbeschermd in de zon zaten. „Mensen hadden veel geld en gingen vaak op vakantie. Het was hip om bruin te zijn en dat zag je toen ook terug in modebla den." De stijging van het aantal men sen dat huidkanker krijgt, is veel sterker dan bij andere vormen van kanker, blijkt uit een rapport van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). „En een verdere stijging dreigt (met een factor 2 tot 5). De gevaarlijkste vorm van huidkanker komt in Nederland relatief vaak voor, en binnen Eu ropa behoort Nederland tot de kop lopers." Het is de vraag of de Neder landse dermatologen het aantal pa tiënten met huidkanker in de toe komst wel aankunnen. „Er kan een capaciteitsprobleem ontstaan", zegt Galimont. Blootstelling van de huid aan UV-straling is volgens het RIVM de voornaamste oorzaak van het ont staan van huidkanker, en dan vooral door onverstandig zonge- drag. Dat onverstandig zonnen gebeurt relatief vaak in Zeeland. Zetten we onze provincie af tegen bijvoor beeld Flevoland, dat 20.000 inwo ners meer heeft maar bijna twee keer zo weinig huidkankerpatiën ten. Volgens Galimont is er nog veel te winnen als het gaat om voorlich- Het was hip om bruin te zijn en dat zag je ook terug in modebladen ting. Ze schreef het e-boek 'Een huis vol kreeftenkoppen1 om kin deren gouden smeerregels aan te leren. „Voorlichting op basisscho len is heel belangrijk. De effecten daarvan zien we echter pas over tientallen jaren. Er moet meer aan dacht komen voor het probleem." vrijdag 29 juni 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND8 Veel Zeeuwen met huidkanker Het aantal Zeeuwen met huid kanker is de laatste 28 jaar ex plosief gestegen. In 2017 wer den bijna vijfhonderd nieuwe mensen met de ziekte geregis treerd in onze provincie. In 1990 waren dat er 'slechts' 125, blijkt uit gegevens van de Neder landse Kanker Registratie (NKR). In Nederland overlijden jaarlijks ongeveer 900 mensen aan huidkanker. Maurice Steketee Vlissingen -Annemie Galimont TIPS Begin op tijd met smeren. Door de combinatie van zon, zee en wind verbrand je aan de Zeeuwse stran den behoorlijk snel. Kijk voordat je gaat zonnen wat de zonkracht is. Dit kan bijvoorbeeld op Teletekstpagina 708. Vermijd de spitsuren: tussen 12.00- 15.00 is het beter om uit de felle zon te blijven. Zet een zonnebril op. Zoek schaduw op, maar let op: ook onder een parasol kun je verbran den. Gebruik een goede zonnebrand met de juiste factor. Maar: zonnebrand is nooit 100% beschermend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29