Ift Corrupte politici verbannen uit Straatsburg Defensie: geen veteranenstatus voor deze marinemedewerkers 15 Onderzeebootmatrozen die tijdens de Koude Oorlog de Sovjetvloot bespioneerden, zijn niet welkom bij het défilé op Veteranendag morgen. Reden: er was geen sprake van een 'echte' oorlog „Ga er maar aanstaan", zei de Com mandant der Strijdkrachten Rob Bauer afgelopen mei nog toen hij tweehonderd huidige medewer kers van de onderzeedienst in het zonnetje zette en de 'Gesp voor Speciale Operaties' opspeldde. „Met zo'n zestig man maandenlang, we ken of in het beste geval dagen ach tereen in die grote zwarte sigaar zonder ramen. Waarin je privacy gereduceerd wordt tot een gordijn tje voor je torpedobed." Het waren mooie woorden van de hoogste generaal, vonden ook veel matrozen die in de Koude Oor log bij de onderzeedienst hebben gewerkt. Maar tegelijkertijd kwa men ze ook keihard binnen. Want de matrozen die nu varen, krijgen wél de waardering waar zij al meer dan 25 jaar op moeten wachten. Frustratie „We hebben allemaal hetzelfde werk gedaan", zegt Joop Kaspers, een van de oud-matrozen die in 1974 en 1975 maandenlang onder de zeespiegel verbleef. „Alleen wordt er bij onze operaties net gedaan alsof ze niet hebben bestaan." De frustratie zit al langer heel diep, maar de 'Koude Oorlogvetera nen' maakten er nooit werk van, omdat ze niet mochten praten over de nog altijd strikt geheime missies. Maar nadat vorig jaar een boek was verschenen waarin een aantal operaties uit de Koude Oorlog tot in details is beschreven, kloppen ze opnieuw aan bij het ministerie van Defensie. Uit deze reconstructies blijkt dat ze meer deden dan oefe nen en wacht houden. De Neder landse onderzeeboten achtervolg den en bespioneerden 23 jaar lang in het diepste geheim de marine van de Sovjet-Unie. Ze hadden de opdracht om te fotograferen en communicatie af te luisteren. Daar voor doken ze soms zelfs onder de vijand door. Hoezeer we de inzet ook waarderen, er moet een grens worden getrokken hebben gedaan", zegt woordvoer der Klaas Meijer. Maar toch komen de bemanningen niet in aanmer king voor de veteranenstatus. Die wordt alleen verleend aan perso neel dat heeft gediend onder daad werkelijke oorlogsomstandigheden of daarmee overeenkomende situ aties, zoals vredesmissies in inter nationaal verband. En de Koude Oorlog is nooit een echte oorlog ge worden. Het ministerie heeft zelf deze de finitie opgesteld en zou voor deze groep dus ook een uitzondering kunnen maken, maar volgens Meijer is dat niet aan de orde. „Hoe zeer we de inzet ook waarderen, er moet ergens een grens worden ge trokken." Matroos Joop Kaspers hoopt toch dat er een uitzondering gemaakt gaat worden. In zijn ogen deed de onderzeedienst veel meer dan al die militairen die op de wal het vader land dienden in de Koude Oorlog. „Zij hadden vaak een bewakende functie. Maar wij verzamelden met gevaar voor ons eigen leven weken achtereen informatie. Dan doe je echt meer dan rondjes lopen rond de kazerne." Zeker niet alle tochten onder water waren zo spannend. Maar Johan Kragten, die opvarende was van 1969 tot 1994, kan zich toch zeker een stuk of twaalf missies herinne ren waarbij ze er echt op uit zijn ge stuurd om de Russen in de gaten te houden. Zelf is hij wel een veteraan, om dat hij na de Koude Oorlog nog heeft meegedaan aan missies die wel worden erkend. „Wij hebben allemaal onze stinkende best ge daan en ik vind ook zeker dat die mensen die in de Koude Oorlog hebben gediend daarvoor erkend moeten worden." Het is niet voor het eerst dat Koude Oorlogveteranen om erken ning vragen. Zeven jaar geleden stond er ook een groep op die dat wilde, vooral afkomstig uit de land macht. Zij kregen van toenmalig minister Hans Hillen nul op het re kest. Toch gaat de Stichting Onder zeedienst Veteranen er opnieuw werk van maken. „Ik heb voor 1991 en erna gevaren. De missies ver schilden niet. Alleen is er door de politiek de keuze gemaakt om deze scheidslijn te trekken. Dat is jam mer", zegt voorzitter Eelco Tromp van de stichting, die overigens met een groep van zo'n vijftig onder zeebootveteranen wel meeloopt tij dens het défilé. Maar zij hebben hun status allemaal gekregen voor missies na de Koude Oorlog. Begrip Het ministerie van Defensie zegt begrip te hebben voor de gevoelens van de matrozen. „Wij zijn hen ook zeer erkentelijk voor wat zij destijds De Raad van Europa is opgericht om mensenrechten en democratie in Europa te bevorderen en telt 318 vertegenwoordigers uit 47 landen. De veertien oud-leden mogen de gebouwen van de raad in Straats burg nooit meer in. Het gaat om po litici uit België, Duitsland, Italië, Spanje en Noorwegen. Zij namen onder meer steekpenning aan. Het is niet uitgesloten dat meer le den worden weggestuurd; nog niet alle parlementariërs zijn onder zocht. De sanctie volgt op een groot on derzoek naar omkoping van poli tici, met name door Azerbeidzjan. Zo ontvingen parlementariërs geld of cadeaus om minder kritisch te rapporteren over de mensenrech ten in Azerbeidzjan of overtraden ze andere ethische regels. Tevreden CD A-Kamerlid Pieter Omtzigt, zelf lid van de Raad van Europa, was een van de initiatiefnemers voor een onafhankelijk onderzoek naar corruptie en ander fout gedrag bin nen het orgaan. Hij is tevreden met de genomen stappen. „Het feit dat het onderzoek gedaan is én deze uitkomst kent, daar ben ik blij mee. Het is de enige manier om de poli tiek schoon te houden." Met het wegsturen van de leden is de kous nog niet af, benadrukt Omtzigt. „Een aantal van de leden is nog altijd actief parlementariër in eigen land, onder wie Karin Strenz van het CDU en het Belgische par lementslid Alain Destexhe." Die laatste is lid van MR (het verbond tussen drie Franstalige rechtse par tijen) en de Belgische senaat. De nationale parlementen moe ten voor 1 januari aan de Raad van Europa laten weten wat ze doen met die leden. „Er staat nu fors druk op die parlementen", aldus Omt zigt. Dat betekent niet dat de be trokken zomaar uit hun ambt gezet kunnen worden. „Er zitten strenge voorwaarden aan het ontnemen van een mandaat van een volksver tegenwoordiger. Dat is maar goed ook. Maar partijen of parlementen kunnen de corrupte politici ook zelf sanctioneren." Ik ben blij met het onderzoek. Dit is de enige manier om de politiek schoon te houden De berispte parlementariërs kun nen ook strafrechtelijk onderzocht worden door de nationale autoritei ten. Zo staat oud-lid Luca Volontè in Italië voor de rechter en is er in België inmiddels een justitieel vooronderzoek gestart naar Des texhe. „Een aantal politici heeft forse sommen geld ontvangen en tegelijkertijd rapporten over Azer beidzjan geblokkeerd of vreemd stemgedrag vertoond. Het is goed als de nationale autoriteiten daar onderzoek naar doen." Actie ondernemen Omtzigt benadrukt dat niet alleen de politici die zijn omgekocht moe ten worden aangepakt, maar ook de personen die de omkoping organi seerden. Hij roept de Raad van Mi nisters, waarin de regeringen van de 28 EU-lidstaten zijn vertegen woordigd, op om actie te onderne men tegen Azerbeidzjan. „Dit is echt nog lang niet klaar." vrijdag 29 juni 2018 GO Matrozen willen ook naar défilé Raymond Boere Den Haag -Woordvoerder Defensie Ben Benneker, Eelco Tromp en Ben van Doornik (vlnr) willen erkenning van Defensie, fotomarnixschmidt Sovjetkruiser Admiral Drozd, gefotografeerd door een periscoop van een Nederlandse onderzeeër. Veertien leden van de parlemen taire vergadering van de Raad van Europa zijn voor het leven weggestuurd vanwege corrup tie. Daarmee is de kous nog niet af, waarschuwt Kamerlid Pieter Omtzigt (CDA), die het onder zoek in gang zette. Maarten van Ast Den Haag/Straatsburg - Pieter Omtzigt (CDA)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15