'Eindelijk een echte fiets!" 13 Trump kan opnieuw conservatieve rechter benoemen FIETS VAN DE MAAND: WAYZ E-GO® MEER DAN 20 PREMIUM IN ZEELAND Een snelle benoeming zou het toppunt van hypocrisie zijn VIND JOUW DEALER Rechter Anthony Kennedy (8i) ver oorzaakt een schokgolf in Was hington met een brief waarin hij zijn pensioen aankondigt. Donald Trump kan nu opnieuw een vaca ture in het negenkoppige Hoogge rechtshof invullen. Kennedy was daarin een gema tigde kracht. Trump zal een recht geaarde conservatief kiezen als op volger, heeft hij beloofd. Omdat deze man of vrouw voor het leven wordt benoemd en de balans in het hof naar rechts doet doorslaan, kan dat betekenen dat Amerika nog ja ren een conservatievere koers vaart, ook als Trump allang van het toneel verdwenen is. Dit kan gevolgen hebben voor bijvoorbeeld het recht op abortus en homorechten. Het Hooggerechtshof heeft veel invloed op het dagelijks leven in de VS. Zo legaliseerde het in 2015 het homohuwelijk dankzij een door slaggevende stem van Kennedy. In het verleden beëindigde het hof de scheiding van zwarte en witte kin deren op scholen, en dankzij een uitspraak van het hof kunnen vrou wen een zwangerschap legaal af breken. Deze week oordeelde het dat Trumps omstreden inreisver- bod niet tegen de wet is. Als een rechter in het Hoogge rechtshof overlijdt of terugtreedt, benoemt de president met instem ming van de Senaat een opvolger. Democraten kiezen doorgaans rechters die ruimte nemen voor in terpretatie van de grondwet uit 1787. Conservatieve rechters, favo riet van Republikeinse presidenten, oordelen strikter naar de letter van de wet. Anthony Kennedy zat gere geld in het midden. Trump is van plan een opvolger te kiezen uit een lijst van 25 namen die hij heeft opgesteld met hulp van conservatieve adviseurs. Trump is zich bewust van de invloed die hij op een generatie Amerikanen kan hebben. „In ons land wordt de se lectie van een rechter in het Hoog gerechtshof beschouwd als een van de belangrijkste gebeurtenissen voor ons land", zei hij tijdens een toespraak in Noord-Dakota. „Som mige mensen denken dat het be halve oorlog en vrede het belang rijkste is." Trump is voortvarend bezig het Amerikaanse rechtssysteem naar zijn hand te zetten. Hij kon vorig jaar met Neil Gorsuch ook al een conservatief naar het Hoogge rechtshof sturen, en bij lagere rechtbanken heeft hij eveneens in recordtempo jonge conservatieven benoemd. Veel Republikeinse kie zers krijgen zo waar voor hun geld. Ze moesten in 2016 niet zo veel van Trumps onbehouwen gedrag heb ben, maar stemden toch op hem in de hoop dat hij rechters van hun snit zou benoemen. De Senaat moet Trumps benoe ming wel goedkeuren. Dat zal voor een felle politieke strijd zorgen. Op dit moment hebben Republikeinen de meerderheid. Maar Democraten hopen bij verkiezingen in novem- ber de controle over de Senaat terug te veroveren. Dan zouden ze de be noeming van de nieuwe rechter kunnen blokkeren. De Republi keinse fractievoorzitter, Mitch McConnell, wil nog in het najaar stemmen over een opvolger voor Kennedy. De Democraten eisen echter dat de stemming pas plaats vindt na de verkiezingen, zoals ge beurde bij de vorige benoeming. Toen vertraagden Republikeinen de stemming tot na de presidents verkiezingen, zodat niet Barack Obama, maar zijn opvolger Trump een rechter kon selecteren. Repu blikeinen kregen het zo voor elkaar dat in plaats van een centrist de oer conservatieve Neil Gorsuch voor het leven benoemd werd. Deze keer wél een benoeming bevestigen in een verkiezingsjaar zou 'het absolute toppunt van hy pocrisie' zijn, zei fractievoorzitter Chuck Schumer van de Democra ten al. „Mensen zijn slechts maan den verwijderd van het kiezen van de senatoren die de kandidaat van de president goedkeuren of afwij zen. Ze verdienen het om gehoord te worden, zoals senator McConnell toen ook vond." advertentie vrijdag 29 juni 2018 GO Ruk naar rechts dreigt bij Hof Een politieke aardverschuiving in de VS: dankzij het pensioen van een rechter bij het Hoogge rechtshof kan president Trump nog decennialang zijn rechtse, conservatieve stempel op Ame rika blijven drukken. Karlijn van Houwelingen Washington -Chuck Schumer, Democraat ►Trump en vertrekkend rechter An thony Ken nedy. Laatst genoemde staat bekend als gematigd. FOTO REUTERS Arja de Waal geniet van haar Batavus Wayz E-go® Comfort A Is kind was ik jaloers op klasgenootjes met een Batavus", zegt Arja de Waal (53) uit Alkmaar. "Het merk stond toen al voor kwaliteit en degelijkheid. Een Batavus vond ik pas een échte fiets." Ze wijst lachend -A- naar haar Batavus Wayz E-go® Comfort: "En nu rijd ik er eindelijk zelf één! Omdat ik op verschillende locaties werk, heb ik de 500 Mw-accu gekozen met de grootste actieradius. Ik sta dus nooit met een lege accu. Ik pak nu minder vaak de auto; met de e-bike gaat het sneller. Na een dag binnen zitten voel je je vaak suf. Maar met de wind door mijn haren, voel ik de energie stromen. Je wordt veel opgewekter als je fietst!" De Batavus Wayz E-go® Comfort is een ro buuste en mooie e-bike. Waarom? Deze e-bike heeft een gebruiksvriendelijk E-motion systeem en zeven versnellingen. Ideaal voor dagelijks gebruik. De lage instap bij het damesmodel maakt opstappen een stuk gemakkelijker en dankzij het ranke, slanke frame is deze allrounder bovendien een heel stijlvolle e-bike. Kijk voor de dealer bij jou in de buurt op Batavus.nl/fietsenwinkel en maak een proefrit! Koop je deze maand een Wayz E-go Deluxe of Wayz E-go Comfort met een 400 Wh accu? Dan krijg je t/m eind juli de upgrade naar de 500Wh accu gratis! Dus langer fietsen en een hogere actieradius! Meer weten? Kijk snel op Batavus.nl/Wayz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13