9 'Ik zou graag een mysterie over het heelal ontrafelen' 'Ik heb behoefte aan jaartje zonder boeken' Wat nou zesjescultuur? Deze examenlichting levert weer een karrenvracht aan knappe koppen. Hoeveel er 'cum laude' slaagden, is nog niet bekend. Vorig jaar waren het ruim 1300 vmbo'ers, ruim 400 havisten, en meer dan 2000 vwo'ers. Vier bollebozen uit de lichting van dit jaar geportretteerd. Polen versoepelt 'Holocaust-wet' „Toen ik de uitslag aan de telefoon hoorde, zei ik 'oké', want ik verwachtte het wel een beetje, hè. Mijn moeder was wel super- en supertrots. Die ging het meteen aan al haar collega's vertellen." „Zeker wel. Ben dol op paarden. Ik rijd op de manage wekelijks op de pony's Freddy en Million." „Op de tien voor het eindexamen wis kunde B. Geen énkele fout: bijzonder, toch?" „Nederlands. Fleb ik herkanst, zodat die ene acht op mijn lijst misschien een negen wordt. Dan wordt het pas echt een mooi rijtje: vijf tienen en vijf negens." „Les van die ene leraar: ik zal 'm niet noe men. Het hele wezen van die man - alleen zijn glimlach al - stond me tegen." Ik zoek nu nog een kamer in Utrecht, dus als iemand iets weet... En ik ga met mijn fa milie naar een camping bij de Pyreneeën." „Een wetenschappelijke prijs zou wel heel mooi zijn, hè Maar dan wel echt voor fun damenteel natuurkundig onderzoek. Ik zou graag een mysterie over het heelal ont rafelen." „Oefen op oude examens. Die vind je op havovwo.nl „Ik heb niet gegild, maar vond het wel spannend: ik wilde écht graag cum laude slagen. Mijn mentor maakte aan de tele foon nog zo'n leuk geintje: nou, Maxine, we hebben héél lang moeten vergaderen of jij wel geslaagd was." „Ik heb hard gewerkt, écht hard gewerkt, maar er was gelukkig nog wel genoeg tijd om even lekker met vrienden in het Flevo- park te liggen. En om te Netflixen en te zingen: ik zing jazz, the classics, je weet wel, Ella Fitzgerald en zo." „Op de negen voor filosofie. Zo'n onder deel als het epistemologisch scepticisme vond ik echt gaaf. Het vraagstuk: bestaat er wel iets als feitelijke kennis?" „Niks. Ik ben tevreden." „Vroeg opstaan voor het eerste uur. Haatte ik." „Ik werk bij een dimsum-restaurantje en als ik daar genoeg verdiend heb, ga ik vier maanden in New York wonen, dan weer sparen, en dan vier maanden naar Berlijn. Zwaar behoefte aan een jaartje géén boe ken." „Ik heb nog geen carrière in het vizier: ik ga rustig uitvinden wat ik leuk vind." „Hou vast aan je eigen stijl: als je hoge cij fers niet belangrijk vindt, prima voor jou." Polen versoepelt een omstre den wet die het strafbaar maakt te suggereren dat Polen betrok ken is geweest bij misdaden die door de nazi's in het land zijn begaan. Het parlement ging gisteren akkoord met de wijzi ging dat er geen gevangenis straf op zal staan. Het parlement had de wet in februari aangenomen, tot groot ongenoegen van vooral Israël. Vooral de term 'Poolse kam pen' voor de Duitse nazi-kam pen in Polen, die veelal door buitenlanders wordt gebruikt, was aanleiding voor de wet. Onder meer de vernietigings kampen Auschwitz en Sobibor liggen op Pools grondgebied. Iemand die de concentratie kampen aanduidt als 'Poolse kampen' kon worden bestraft met een celstraf tot drie jaar. We zullen jullie niet teleurstellen. Met dit bestand moet er een eind komen aan de oorlog Duitser verdacht van vergiftiging collega's De Duitse politie en het Openbaar Ministerie kijken naar 21 sterfgevallen in een bedrijf in Noord-Rijnland- Westfalen sinds 2000. Het vermoeden is gerezen dat de betrokkenen, die allemaal vlak voor hun pensioen stonden, het slachtoffer zijn geworden van vergiftiging van hun lunchpakketjes. De politie verdenkt nu een 56-jarige medewerker ervan collega's om het leven te hebben gebracht. Uitdager wint verrassend Arrestaties vooroverval CASABLANCA Celstraffen in Marokko donderdag 28 juni 2018 GO Eefje Oomen Renske Wierda (17), gymnasium Bernardi- nuscollege Heerlen (Limburg), vijf tienen, vier negens, een acht. IWie gilde harder? Jij of je ouders? 2 Kwam je het afgelopen jaar nog wel buiten? 3 Op welk cijfer ben je supertrots? 4 Welk vak had nóg beter gekund? 5 Opgelucht dat dit nóóit meer hoeft: 6 En nu? Poolparty of summerschool? 7 Je toekomst: groot geld, publieke roem, carrière in wetenschap? 8Studeertip voor de minder fanatieke scholier: Maxine van Veelen (18), Barlaeus Gymna sium Amsterdam, slaagde met twee tie nen, vijf negens en drie achten. IWie gilde harder? Jij of je ouders? 2 Kwam je het afgelopen jaar nog wel buiten? 3 Op welk cijfer ben je supertrots? 4 Welk vak had nóg beter gekund? 5 Opgelucht dat dit nóóit meer hoeft: 6 En nu? Poolparty of summerschool? 7 Je toekomst: groot geld, publieke roem, carrière in wetenschap? 8Studeertip voor de minder fanatieke scholier: WARSCHAU President Salva Kiir en rebel lenleider Riek Machar bereik ten in Zuid-Soedan een ak koord over een wapenstilstand. BERLIJN Een dode potvis wordt in Harlingen uit het water getakeld. Het mannetje was mogelijk de weg kwijtgeraakt en zo in de Noordzee beland. Naturalis wil het skelet in de collectie opne men. FOTO ANTON KAPPERS NEW YORK De linkse Alexan- dria Ocasio-Cortez (28) heeft in Demo cratische voorver kiezingen in New York voor een ver rassing gezorgd. Ze versloeg veteraan Joe Crowley (56), die sinds 1999 on afgebroken in het Huis van Afgevaar digden zit. Ocasio- Cortez was binnen de partij de eerste uitdager in veertien jaar. DEN HAAG De politie heeft twee nieuwe ver dachten opgepakt voor de overval in Den Haag op het huis van darter Raymond van Bar- neveld. Er zijn nu drie verdachten. De leiders van de Marokkaanse pro testbeweging in het noordelijke Rifge bied zijn veroor deeld tot twintig jaar celstraf. 48 an dere opgepakte de monstranten kre gen kortere cel straffen. De arres tanten werden be schuldigd van mis drijven als het ple gen van 'een aan slag op de binnen landse veiligheid'. OPGETAKELD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9