Vers op Schouwen bezorgt aan huis 7 Grote Markt Goesweer decor CuliFair LEEFGEMEENSCHAP OMSLAG Na zich jaren te hebben verscholen, willen alternatievelingen van Schouwen-Duiveland hun leefwijze voortzetten in de openbaarheid. Nu nog een plek vinden. Suzan en Wiebe wonen in een verbouwde Britse dubbeldekker, Sybren in een oude ca ravan en Simen tim mert zijn eigen tiny house. Alle maal in de polder van Schouwen- Duiveland. Daar waar niemand ze kan zien. Zo gaat dat al een paar jaar en dat gaat al een paar jaar goed. „Eén keer dachten we dat handhavers van de gemeente ons erf op lie pen", vertelt Wiebe Radstake. „Maar het bleken Jehova's." De vrienden -ze zijn in totaal met zijn zevenen- wonen niet al lemaal bij elkaar. Maar dat willen ze wel. „We noemen onszelf De Kentering", vervolgt Wiebe, „om dat we ervan overtuigd zijn dat er een omslag nodig is. We willen mét de natuur leven in plaats van er tegenin te gaan. Minder huis, maar meer ruimte eromheen. En dingen delen, zoals gereedschap en een wasmachine. Want waarom zou je dat allemaal apart aanschaffen?" Een soort leefgemeenschap dus. Maar pertinent geen commune. „We willen allemaal ons eigen deel behouden", legt Suzan Dah- men uit. „Dus niet elke avond sa men in een kring zitten, maar wel samen een kas bouwen en een voedselbos onderhouden. Mis schien gaan we wel kleinschalige muziekavonden organiseren, of yogalessen. Of leuke evenementen zoals Jaap Verseput ze bedenkt. Of we worden locatie van de Kunst- schouw. We willen leven in de brouwerij en we willen openheid. Laten zien dat we er zijn." Rijtjeshuis Want dat verstoppertje spelen voor de overheid zijn ze aardig zat. „Ie dereen mag zien hoe we leven", zegt Lennard van de Berge. „We doen namelijk geen vlieg kwaad. We willen alleen niet in een saai rij tjeshuis wonen. Op elkaar gepropt in een straat zonder kleur - ik word daar ongelukkig van." De dubbeldekker waar Wiebe en Suzan in wonen, bevalt zo goed („alleen de contrabas past niet") We willen openheid. Laten zien dat we er zijn dat ze daar in willen blijven. Sy bren Hörst droomt van een earth ship en Simen Blokland bouwt een huisje in het groen. En wat voor een. Niet alleen mooi vormgegeven, maar ook nog eens prachtig afge werkt. Met veranda en al. „Het is klein, maar meer heb ik niet nodig. Het gaat me om de ruimte erom heen. Ik ben opgegroeid in de pol der van Dreischor. Dat vrije gevoel wil ik weer hebben. Als ik deze zo mer hard doorwerk, kan ik er mis schien in de winter in wonen", zegt Blokland. Alleen, waar? Liefst op een lek ker stil plekje in de polder van Schouwen-Duiveland. Radstake: „We hebben verschillende plek ken op het oog. Maar het moet wel voor langere tijd zijn, zeker omdat we ook serieuze plannen hebben met zonne-energie en waterzuive ring. Wat je veel ziet in de rest van het land is dat de tiny houses nu alweer weg moeten. Dat willen we niet. Het moet geen camping wor den. Daarom praten we nu al op verschillende niveaus. Met Groen- Links, met dorpsraden. We mer ken dat iedereen enthousiast is." De bank staat echter nog niet te springen. Het is moeilijk om met een paar man een lening af te slui ten voor een stuk land, merkt Len nard. „Voor banken is dit nieuw, het staat nog niet in hun systeem. Ze zijn bang dat zo'n groep uit el kaar valt. Iedereen moet nog wen nen aan het idee. Maar het wordt zó mooi. En het past echt bij Schouwen-Duiveland." Brood, banket, vlees, zuivel, groente en fruit in één bestelling op de stoep. Het samenwerkingsverband Vers op Schouwen is voor de consu ment ideaal omdat ze maar één be- zorgmoment hebben voor al hun versspullen. „Een consument wil niet drie leveranciers over de vloer hebben", weet Harry Boot van de Kerkwerfse vleesboerderij. Daar naast is het ook voor de drie versza ken individueel haast onmogelijk om vijf dagen in de week bij klan ten aan huis te bezorgen. Zeker als je écht aan de wens van consumen ten wilt voldoen en twee keer in de week de mogelijkheid biedt om de spullen 's avonds af te leveren. „Dat is lastig voor een kleine versonder nemer. Maar doe je dat samen dan kan het wel. Door samenwerking word je sterker." Bezorgd wordt op heel Schou wen-Duiveland, ook op de cam ping. Op dinsdag, donderdag en za terdag rijdt Vers op Schouwen langs tussen ti.oo en 14.30 uur. Op woensdag en vrijdag wordt bezorgd tussen 17.30 en 20.00 uur. Wie bo ven de 20 euro besteld, krijgt de verswaren gratis in huis. Anders betaal je 4,95 euro. Spannend zo'n initiatief, vindt Boot. „Het ant woord op de vraag van de consu ment." Vers op Schouwen wordt morgen officieel gelanceerd. Henk ten Hove, Dirk van Buuren en Harry Boot bieden gezamenlijk het eerste Vers Pakket vol brood, ban ket, groente, fruit, zuivel en vlees aan aan burgemeester Rabelink. Dat gebeurt om 10.15 uur bij de Zuidhavenpoort in Zierikzee. GOES De Grote Markt in Goes verandert volgende week woens dag en donderdag weer in een groot restaurant tijdens de jaar lijkse CuliFair. Koks van negen Goese restau rants laten bezoekers kennisma ken met allerlei vlees-, vis en ve getarische gerechten, veelal ge maakt van streekproducten. Het evenement duurt steeds van 12.00 tot 23.00 uur. Een dag la ter, op vrijdag 6 juli, staat CuliFië- sta op het programma. Dan staat de internationale keu ken centraal. Meer informatie is te vinden op de website goesisgoes. nl/culifair. donderdag 28 juni 2018 SD Minder huis en meer ruimte daarbij Wendy Wagenmakers Zierikzee -Suzan Dahmen Vers op Schouwen met (vlnr.) Dirk en Rianne van Buuren, Henk ten Hove en Harry Boot. fotojean-paulkotoun Bakkerij Ten Hove, groentespe ciaalzaak De Pieper en Vlees boerderij Boot zijn Vers op Schouwen gestart; een regio nale online supermarkt die vijf dagen in de week - waaronder twee avonden - thuis bezorgt. Esme Soesman Zierikzee nfiHnSSKlK Suzan Dahmen, Lennard van de Berge, Wiebe Radstake en Simen Blokland (vlnr). foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62