Duizenden Groningse gebouwen onveilig: versterking moet sneller 'Maak alle dierproeven openbaar' 5 Uit berekeningen van het SodM blijkt dat 1900 Groningse panden ook na een forse afname van de gas winning onveilig blijven. Die hui zen moeten met voorrang worden versterkt. „Deze gebouwen zijn het meest risicovol", zegt inspecteur- generaal Theodor Kockelkoren van het SodM. Nog eens 3100 panden zijn tot het jaar 2023 onveilig. De verwachting is dat instortingsgevaar voor deze panden in 2023 is geweken, omdat de gaswinning dan fors is terugge drongen. Maar voor de komende ja ren moeten deze panden wél wor den versterkt, adviseert het SodM. Daarvoor zijn minder verregaande maatregelen nodig dan voor de 1.900 onveiligere panden. „Door de afgenomen gaswinning zijn de risico's nu al veel kleiner en die worden na verloop van tijd steeds kleiner", zegt Kockelkoren. „Het aantal gebouwen dat versterkt moet worden, gaat daarmee om laag, maar het tempo waarmee de versterking gaat, moet aanzienlijk omhoog." Minister Wiebes heeft de verster kingsoperatie in Groningen tijde lijk stopgezet, tot groot ongenoegen van de Groningers. Hij wilde wach ten op adviezen van het SodM, het KNMI en de Mijnraad. Komende maandag zijn alle adviezen bekend en komt Wiebes met een reactie. In eerdere schattingen was nog sprake van de versterking van zo'n 22.000 woningen. Dat aantal valt nu een stuk lager uit. Wiebes besloot eerder dit jaar om de versterking van onder meer 1588 locaties - waarvoor al een versterkingsadvies was gegeven - in de wacht te zetten. Daarvan hoeft volgens het SodM nu nog maar 40 procent versterkt te worden. Het SodM erkent dat het risico op aardbevingen afneemt nu de gas winning omlaag gaat. Toch zegt Kockelkoren ook dat hij in zijn schatting van onveilige gebouwen 'aan de voorzichtige kant' is gaan zitten. „Dit is onbevredigend, maar op dit moment ook onvermijde lijk", zegt hij daarover. De kans op een aardbeving met een kracht van 5 op de schaal van Richter blijft bestaan, ook als de gaskraan helemaal is dichtgedraaid. „Na afloop van de winning blijft de kans op aardbevingen - óók zwaar dere - en schade nog enige tijd be staan, maar wordt steeds kleiner", zegt Kockelkoren. „Hoe lang dit precies duurt, weet niemand." Halstarrig De PvdA in de Tweede Kamer wil dat minister Wiebes het SodM- advies snel opvolgt. „Dit advies toont aan dat geen dag langer ge wacht kan worden met het verster ken van woningen in Groningen", zegt PvdA-Kamerlid Henk Nijboer. „Wiebes moet onmiddellijk terug komen op zijn halsstarrige opstel ling en direct overgaan tot verster king." Het SodM vraagt Wiebes ook om de gaskraan sneller dicht te draaien. Dat kan onder meer door grote be drijven die veel gas gebruiken - de grootverbruikers - in de komende drie jaar te dwingen zo snel moge lijk van het Gronings gas af te gaan. Dat zou onder meer kunnen door de gasbelasting voor grootverbrui kers flink te verhogen of door hun gebruik van Gronings gas helemaal te verbieden. Een meerderheid in de Tweede Kamer steunt een motie van deze strekking, zo is de verwachting. „Te veel resultaten van dierproeven be landen in een lade en worden nooit gepubliceerd", zegt D66-Kamerlid Tjeerd de Groot, die de motie van daag - samen met CDA en Chris tenunie - indient. „Daar moet ver andering in komen, wat dat is ont zettend zonde. Nu zijn dierproeven voor niets gedaan en verdwijnen de verzamelde gegevens." De regeringspartijen willen voorkomen dat bij dierproeven de zelfde fouten worden herhaald. Alleen over succesvolle onderzoeken wordt gepubliceerd „Door de gegevens openbaar te ma ken, daalt het aantal dierproeven en laten we zoveel mogelijk dieren le ven", zegt De Groot. „Wij willen met minder dierenleed tot betere wetenschap komen." In 2026 werden in Nederland zo'n 450.000 dierproeven uitgevoerd. Bijna 90 procent van de proefdieren overleeft het niet: deze dieren ster ven door de testen of ze worden af gemaakt. Het merendeel van de proeven gebeurt met muizen en ratten. Ook kippen, vogels, varkens en konijnen zijn veel gebruikte proefdieren. Herhaling Alleen over succesvolle dierproe ven wordt gepubliceerd, onder meer in wetenschappelijke tijd schriften. De regeringspartijen vin den het belangrijk dat ook gegevens over mislukte proeven naar buiten komen, omdat 'onnodige herha ling' zo wordt voorkomen. Begin deze maand eiste het kabinet dat het aantal medische proeven met apen in het Biomedical Pri- mate Research Centre (BPRC) in Rijswijk met 40 procent omlaag gaat. Deze krant onthulde eerder dat het aantal apenproeven vorig jaar fors was gestegen. donderdag 28 juni 2018 scootmobiel Het kabinet moet zo snel moge lijk werk maken van de verster king van vijfduizend gebouwen in Groningen. Dat adviseert het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) aan minister Eric Wie bes van Economische Zaken en Klimaat. Peter Winterman Den Haag Minister Wiebes van Economi sche Zaken, fotoanp Resultaten van alle dierproeven in Nederland moeten openbaar worden gemaakt. Nu is er nog veel geheimzinnigheid rond de proeven en komen negatieve uit komsten nooit in de publiciteit. Peter Winterman Den Haag Proefdieren in BPRC in Rijswijk, foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5