Taxussnoeisel niet verzameld 9 1099! 1049p-p Meer weten? Bel 070 30 76 700 of kijk snel op nrv.nl Overkapping voor Ring van Antwerpen van de toeristen. Het stadsbe stuur zou ze het liefst over Nederland verspreiden. We moeten dus met Amster dam samenwerken. Dan moeten we hier ook zo'n comité instellen. Ik vind niet dat we elkaar moe ten bevechten, maar het zou jammer zijn als er hier niks gebeurt. Dat moeten we afstemmen." Bedenkingen Het Zeeuws Archief, UCR en de provincie staan wel willend tegenover de plan nen van Ralf, maar hebben ook bedenkingen. „Het idee leeft al lang en er is vaker over gesproken", zegt directeur Hannie Kool van het Zeeuws Ar chief. „Een museum is ingewikkeld, want we hebben niet zoveel ma teriaal om te laten zien." Ze bevestigt dat het ar chief van de Middel- burgsche Commercie Compagnie de enige bewaard gebleven ad ministratie van de slavenhandel ter we reld is. „Daarom Een museum is ingewikkeld, want we hebben niet zoveel om te laten zien heeft het ook de status van Unesco Werelderfgoed." Het Zeeuws Archief werkt mee aan een grote tentoonstelling die het Rijksmuseum in 2020 organi seert over de slavernij en de ar chiefstukken worden op internet gezet, zodat ze in de hele wereld te raadplegen zijn. Kool: „We werken graag mee aan initiatieven om aandacht te vragen voor dit be langrijke onderwerp, maar of daar een fysieke plek voor nodig is, is voor mij nog een open vraag." Directeur Jorrit Snijder van UCR wil graag meewerken aan een verkenning. „Van heinde en ver komen mensen naar onze summer school over dekolonia- lisatie. Ik zie ook mogelijkhe den om het thema te verbin den met de Four Freedoms Awards. Het lijkt me goed om met multimediale mid delen collecties te ontsluiten. We moeten ook nadenken over hoe we scholen bereiken. Maar op dit moment kan ik niet goed overzien of dat een fysiek kenniscentrum zou moeten zijn. Laten we inventariseren wat de kansen zijn. Ik ga dat gesprek graag aan." Gedeputeerde Ben de Reu zit op dezelfde lijn. Hij wil afwachten waar Ralf mee komt. „Ik zie ze ho pelijk volgende week tijdens de kranslegging", zegt die op zijn beurt. „Dan kunnen we het erover hebben." KETIKOTI Medewerkers van de milieupar ken hebben al veel aanbieders van taxussnoeisel moeten teleurstel len; alle moeite (het taxussnoeisel vrij van zand en gras apart verpak ken en afgeven bij de milieupar ken) was voor niks. Taxus voor Hoop, die tot vorig jaar de inza meling van (ook) het Zeeuwse snoeisel voor rekening nam, is hiermee tijdelijk gestopt. Volgens de organisatie omdat de farma ceutische industrie vanaf dit sei zoen wil weten waar het snoeisel precies vandaan komt. Bronver melding is volgens Taxus voor Hoop een belangrijke eis en daar kan, zeker op collectieve inzamel punten, niet aan worden voldaan. Taxus Taxi „Heel vervelend dat de inzameling dit jaar niet doorgaat", zegt Paul Marinissen, directeur van de Zeeuwse reinigingsdienst ZRD. „Het is een mooi initiatief waar veel Zeeuwen graag aan meewerk ten." De ZRD heeft gepoogd met een andere taxusinzamelaar (stichting Taxus Taxi) in zee te gaan, maar dit liep om praktische en financiële redenen spaak. „We zijn een kleine organisatie en het is voor ons ondoenlijk alle dertien Zeeuwse milieustraten te bedie nen", zegt een woordvoerster van Taxus Taxi. „We hebben gepro beerd afspraken te maken om het Zeeuwse taxussnoeisel op één of twee locaties samen te brengen, maar dat is voor de ZRD lastig." De Taxus Taxi zegt overigens niet te begrijpen waar collega-in zamelaar Taxus voor Hoop de be wering vandaan haalt dat de far maceutische industrie bronver melding van het snoeisel eist. „Daar is ons niks van bekend, wij zamelen gewoon in, net zoals an ders. En dat is ook geen enkel pro- Het is een mooi initiatief waar veel Zeeuwen graag aan meewerkten bleem." Marinissen hoopt dat de inzameling van Zeeuws taxus snoeisel volgend j aar wel weer van de grond komt. „Ook omdat de ZRD een vergoeding krijgt voor het inzamelen van taxus en wij die vergoeding weer verdelen on der organisaties die zich inzetten voor kankerpatiënten, zoals Het Steunpunt in Terneuzen." Taxussnoeisel is erg waardevol omdat in de jonge scheuten van de taxus baccata de stof baccatine zit, een basisgrondstof voor che motherapie in de strijd tegen kan ker. Taxus baccata komt enkel voor in West-Europa. In haagjes- minnend Nederland is taxus zeer geliefd (zeker sinds buxus massaal wordt opgevreten door de rups van de buxusmot) en is daarmee het aangewezen land om bacca tine te winnen. neemt je mee groepsreizen al vanaf ANTWERPEN De plannen voor de grote renovatie van de Ant werpse Ring worden steeds con creter. Achttien plannen zijn goedgekeurd. Ze maken deel uit van de Oosterweelverbinding die de Antwerpse Ring volledig rond maakt. Door tunnels en sleuven worden Linkeroever, de haven, het Eilandje, Merksem en het Sportpaleis met elkaar ver bonden. Dat moet ook leiden tot minder files en ongelukken. De regering hoopt volgend jaar de vergunningen te hebben. De plannen kosten 1,25 miljard euro. Een kwart van de Ring krijgt een overkapping. Dat kost dik 800 miljoen euro. Bij station Luchtbal en de Groenendaallaan in het noorden van Antwerpen komt een overkapping van 850 meter lang. Ook ter hoogte van het Sportpaleis komt een dak, zo dat er een verbinding ontstaat met de Damwijk en Kronenburg in Deurne. De eerste werken moeten volgend jaar beginnen. In 2025 of 2026 moet het project af zijn. donderdag 28 juni 2018 GO ilaverniimuseum' Ferdinand Ralf ijvert voor de komst van het mu seum. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Hannie Kool. -Hannie Kool, directeur Zeeuws Archief Middelburg staat dezer dagen in het teken van Keti Koti - het verbreken van de ketenen. Vanavond is er van 19.00 tot 21.30 uur een wake bij het Zeeuwse slavernijmonument op de Balans. Zaterdag en zondag is het Keti Koti Festi val, met muziek, dans, kinder activiteiten, hapjes en maaltij den op het Abdijplein en Plein 1940. Zondag is er een Keti Koti Markt op Plein 1940 (12- 17 uur). Op maandag 2 juli vindt een kranslegging plaats bij het slavernijmonument op de Balans. Voor het eerst in jaren wordt dit jaar bij de Zeeuwse milieu straten geen taxussnoeisel apart ingezameld. Het snoeisel, dat de basisgrondstof voor chemotherapie bevat, belandt nu gewoon op de grote hoop bij het andere groenafval. Sheila van Doorsselaer Terneuzen -Paul Marinissen We zijn ook Azië specialist en volgens onze reizigers zijn we er goed in. Boek nu extra voordelig een boeiende groepsreis of privéreis naar Azië. Vertrekken t/mjuni 2019. Impressies van Bali (nieuw) Groepsreis 15 dagen, al vanaf Alle hoogtepunten van Bali, incl. een week relaxen aan het strand van Legian Vietnam Cambodja Groepsreis 22 dagen, al vanaf De meest complete en gevarieerde rondreis door Vietnam en Cambodja Olifanten, Cultuur Dolfijnen Privéreis 16 dagen, al vanaf Alle culturele hoogtepunten en de mooiste stranden van Sri Lanka Thailand Compleet Groepsreis 21 dagen, al vanaf Van de Gouden Driehoek tot Koh Samui, onze meest complete Thailand reis Maleisië Sarawak, West- Borneo, incl. chauffeur Privéreis 19 dagen, al vanaf Orang-oetans, bruisend Kuala Lumpur, de Cameron Highlands en exotisch Langkawi Volop inspiratie en veel meer (Azië) reizen? Ga naar nrv.nl Prijs incl. korting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. pnvereizen al vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37