'Hulp bieden in het web van regelingen' 8 MUSEUM OPROEP OM HANDEN INEEN TE SLAAN In Zeeland moeten de handen ineen worden geslagen voor een slavernijmuseum. Dat vindt Ferdinand Ralf, voorzitter van Stichting Monument Middelburg. Hij zegt het aan de vooravond van de herdenking van de afschaffing van de slavernij, 155 jaar geleden in Suriname en op de Antillen. In Amsterdam is al een comité gevormd dat ijvert voor een museum waarin aandacht wordt geschonken aan de ko lonisatie en het Nederlandse slavernijverleden. Middelburg is misschien nog wel een betere plek, vindt Ralf. Niet alleen vertrokken vanuit Middelburg de meeste sla- venreizen, het Zeeuws Archief be schikt ook over de compleetste verzameling van historische stuk ken over de slavenhandel. „Ik durf wel te zeggen dat dat het beste ar chief over dit onderwerp is in de hele wereld", stelt Ralf. Bij University College Roosevelt (UCR) vindt op dit moment de Decolonial Summer School Middelburg plaats, die weten schappers en studenten uit de hele wereld trekt. Ralf: „Die duurt maar twee weken. Dat zou eigenlijk bre der moeten. Behalve aan een museum zou je ook kunnen denken aan een kenniscentrum over slavernij en kolonisatie, of aan een combinatie van die twee." Amsterdam Dan moet nu wel actie worden ondernomen, aldus Ralf, om dat ook Amsterdam aast op een dergelijk instituut. „Daar timmeren ze behoorlijk aan de weg. Er is een comité ge vormd met onder an deren Kathleen Ferrier en Noraly Beyer. Ze zijn ideeën aan het inzamelen waar zo'n museum zou kun nen komen en hoe het eruit zou moe ten zien. Eigenlijk is Middelburg dé plek. In Amster dam loopt het over Samen met Jolanda Bogaert uit Clinge lan ceerde llona gisteren 'Eva Regelt!', bedoeld om mantelzorgers in heel Zeeland te helpen bij het krijgen van de juiste hulp. Beide da mes zijn opgeleid tot mantelzorgmakelaar en hebben al heel wat jaren ervaring in het vak. Jolanda merkte zelf hoe lastig het is om de juiste weg te vinden in het web van regelin gen toen haar man een aantal jaren geleden een ongeluk kreeg en ze plotsklaps mantel- zorger was. „Ik werkte al 25 jaar in de zorg, maar kwam er amper uit. Instanties denken vaak alleen binnen hun eigen hokje of sturen je van het kastje naar de muur." llona - die onder meer werkzaam was bij Allévo en de GGD - deed soortgelijke erva ringen op toen ze vrijwilliger was in de pal- liatieve zorg. „Het is voor de naasten al zo'n moeilijke periode. En dan moet er ook nog van alles worden geregeld. Dat kunnen ze er vaak niet bij hebben." In die situaties wil Eva Regelt hulp bie den. Het is een ideële organisatie, waar winst maken van ondergeschikt belang is. „Wij hoeven geen bakken met geld te ver dienen, maar willen samen met andere or ganisaties de zorg in Zeeland naar een hoger niveau brengen", legt llona uit. Volgens haar heeft de hele samenleving er belang bij dat mantelzorgers worden ondersteund. „Ze besparen de samenleving jaarlijks 6,6 mil joen euro aan zorgkosten. Je moet eens be denken wat er zou gebeuren als al deze mensen omvallen." Eva Regelt kan helpen bij zaken als het re gelen van thuiszorg, taxivervoer of een per soonsgebonden budget. Het is slechts een kleine greep. Ook de combinatie van werk en mantelzorg geeft vaak problemen. Ook daarin kan worden bemiddeld. „Mensen dur ven vaak niet tegen hun baas te zeggen dat het hen zwaar valt", weet Jolanda. „Bijvoor beeld omdat ze bang zijn promotie mis te lo pen." Toch zien volgens haar steeds meer be drijven in dat begrip richting hun mantelzor- gende werknemers voor beide partijen be langrijk is. Jolanda en llona werken al samen met verschillende werkgevers. Na de zomer gaan ze bij Dow in Terneuzen zelfs een we kelijks spreekuur houden. Verder heeft het tweetal inmiddels goede contacten met een paar Zeeuwse gemeenten, die ze graag willen ondersteunen bij alle taken die het Rijk heeft overgeheveld. Hoewel het begrip mantelzorgmakelaar al een aantal jaren bestaat, is het tweetal vol gens llona feitelijk nog aan het pionieren. Vóór ze onlangs hun nieuwe kantoor in Goes betrokken, deden ze dat bij DOK41 in Vlis- singen. Twee mensen die nu in opleiding zijn, versterken binnenkort het team. „Over een jaar of drie hopen we toch wel met tien mensen bezig te zijn", besluit llona. donderdag 28 juni 2018 GO 'Middelburg is dé plek voor een Ernst Jan Rozendaal Middelburg 'Liever waren we er niet geweest, maar onze ondersteuning is vaak nodig.' Man telzorgmakelaar llona Vermare uit Kort- gene windt er geen doekjes om. De zorg in Nederland is volgens haar nodeloos in gewikkeld ingericht. „Er is veel mogelijk, hoor. En aan goede wil ontbreekt het zeker niet. Maar er zijn zoveel regelingen met allemaal hun eigen regeltjes en voor waarden dat veel mensen gewoon vastlo pen." Rob Paardekam Goes Jolanda Bogaert (I) en llona Vermare hebben hun krachten als mantelzorgmake laars gebundeld, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36