ZOOmeravonden inDiergaarde Blijdorp Beeld van trekpaard met gecoupeerde staart zal langzaam verdwijnen 4 Donderdag 19 en vrijdag 27 juli Het couperen van paardenstaarten is al sinds 2001 in Nederland verbo den. Toch zijn de dikke trekpaar denkonten zonder staart eerder re gel dan uitzondering bij het ringrij- den. Naar verwachting zal land bouwminister Carola Schouten nog dit najaar in de nieuwe Dieren- wet de laatste mazen in de wet dichten. De dikke kontenshow zal langzaam verdwijnen. De kort- staartjes verliezen terrein aan de langstaartjes. Het feit dat er sinds 2001 niks ver anderde is volgens Peter Goumans, advocaat Agrarisch Recht bij Hek- kelman advocaten in Nijmegen, te wijten aan de lakse houding van Na 2001 lieten vooral fokkers hun dieren legaal in Frankrijk couperen toenmalig staatssecretaris Geke Fa- ber. „Ze heeft voor onduidelijkheid gezorgd door niet in te grijpen in de Frankrijk-route." Na 2001 lieten met name fokkers hun dieren le gaal in Frankrijk couperen. De situatie duurde tot rechtsor- gaan College van Beroep voor het Bedrijfsleven in 2016 een einde maakte aan de Frankrijk-construc tie. Of het nu in Frankrijk gebeurt of niet. In Nederland mag couperen niet. Paarden die na die datum om niet-medische redenen gecoupeerd zijn, mogen niet verhandeld wor den, niet aan tentoonstellingen meedoen, of zoals Andrie de Buck het zegt: „Een paardje dat in de wei mag staan. Meer niet." De Buck van hengstenhouderij De Linge in Oostkapelle zit in de trekpaardenfokkerij maar is geen voorstander van couperen. „Er zijn echt geen argumenten meer voor. Dat het in de weg zit bij het werk is iets van vroeger." De Buck wordt hierin ondersteund door Simon Lous, vicevoorzitter van Het Wer kend Trekpaard. „Een staart kan lastig zijn omdat die tussen de leid sels kan komen. Dan kun je niet meer sturen. Maar als je de rug van het paard behandelt tegen vliegen heb je er geen last van." Bij het ringrijden maakt het vol gens voorzitter Jan Willem Poppe niks uit of een trekpaard wel of geen staart heeft. „Bij de Zeeuwse Ringrijders Vereniging heb je voor- en tegenstanders. De een vindt met een staart mooier, de ander zonder. Bij een paard met echt stevige bil len vind ik het mooier zonder staart. Bij een wat ranker paard vind ik een staart weer mooier. Het zijn meer de fokkers die lang hebben vastgehouden aan het beeld van een paard zonder staart." Andrie de Buck zegt hetzelfde. „Het zijn met name oudere fokkers die maar slecht kunnen wennen aan het idee van een trekpaard met Met name oudere fokkers kunnen maar slecht wennen aan het idee van een trekpaard met een staart een staart. „Die vinden het geen zicht. Dan zien ze die dikke kont en dan ineens die staart er voor. Er zit ten er bij die alle mazen in de wet opzoeken om toch te kunnen cou peren of zeggen dat als het niet meer kan, ze dan stoppen met fok ken." Volgens De Buck een achterhaald idee. „Mensen willen ook gewoon rijden met een paard. Die hebben helemaal niet meer zo'n behoefte aan zo'n massief paard. Ik koop zelf geen kortstaartjes meer. Als de mi nister de wet dit najaar aanpast zul len we ze op den duur helemaal niet meer zien." Voor maar per ticket Exclusief voor lezers Geldig op 19 en 27 juli van 15.00 tot 22.00 uur Tickets voor maar 8,95* Ga naar pzc.nl/blijdorp donderdag 28 juni 2018 Afscheid van de dikke kont Het zal voor Zeeland wennen zijn. Over een jaar of twintig zal het klassieke beeld van de dikke trekpaardenkont met smaakvol boeket in de korte staart ver dwenen zijn. Guido van der Heijden Vlissingen -Andrie de Buck, hengstenhouderij De Linge IJzendijke 1996: Ringrijden op de Folkloristische Dag. fotocamileschelstraete *^ke. ,U- <JJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32