balen van staking Directeur van Arduin belooft beterschap 6 k Waterschap vraagt om alert te zijn op blauwalg 3 r_L>* langere pauzes. De werkdruk zit de meeste chauffeurs het hoogst. „Ik rijd de hele dag achter de klok aan", zegt Vervaet. In Zeeuws- Vlaanderen rijden niet veel bus sen, dus ik wil zorgen dat men sen hun aansluiting halen. Ik heb tussendoor geen tijd om naar de wc te gaan. Op een werkdag heb ik twee keer twintig minuten pauze, maar daar blijven per keer maar tien minuten van over, om dat passagiers moeten instappen en uitstappen." Racewagen Zijn collega Denny Colpoort is het 'gejakker' meer dan beu. „Ik wil niet meer als een racewagen door Terneuzen of Goes rijden", zegt hij. „Ik heb vaak maar een minuut speelruimte, waardoor ik te laat vertrek. Dat geeft stress in je hoofd. Het moet een keer stop pen." Hij zit vaak vier uur onaf- Ik moet nog veertig jaar werken en ik wil wel graag mijn pensioen halen gebroken achter het stuur. „Als je een dienst rijdt in Middelburg, waar veel fietsers op de weg rij den, dan word je echt moe. Als ik maar vijf minuten rust had tus sendoor, dan kon ik zonder pro blemen verder rijden." Colpoort vindt het lastig om de passagiers in de steek te laten. „Maar dit is het laatste redmid del. Ik moet nog veertig jaar wer ken, en ik wil wel graag mijn pensioen halen. We moeten vol houden om resultaat te halen. Dat is belangrijk voor de chauf feurs, maar ook voor de passa giers. Als we meer tijd hebben, kunnen we ze beter bedienen." Stakingsopkomst Volgens Jack d'Hooghe, coördi nator van de busstaking in Zee land en FNV-onderhandelaar, is de stakingsopkomst gelijk aan de eerdere actiedagen. In Terneuzen legde 85 procent van de chauf feurs het werk neer, in Zierikzee en Sint-Maartensdijk was de op komst 90 procent, in Middelburg ging het om driekwart van de chauffeurs. In Goes reed onge veer de helft van de bussen nog wel. De staking duurt in elk geval nog tot en met morgen. maar stel wel vast dat onze studenten hier hard door worden ge troffen. Dit geeft on rust en onzekerheid in een voor hen belang rijke week. Ik heb met een collega van Scalda gesproken. Ook daar zijn ze er niet gelukkig mee." Gratis vervoer Het verzetten of laten vervallen van toetsen was volgens Timmer man geen optie, omdat het schooljaar zo goed als afgelopen is." Hij had liever een pu blieksvriendelijke ac tie gezien, zoals het gratis vervoeren van passagiers. „Als het op deze manier gaat, zou je als school of onder wijssector bijna ge neigd zijn om zelf ver voer te gaan opzetten." De leerlingen van de Goese school komen uit heel Zeeland. Het grootste deel maakt gebruik van de bus. Desondanks heeft Timmerman woens dag geen verzuim ge registreerd dat aan de staking kan worden toegeschreven. De meeste meiden en jongens hebben zich volgens hem door hun ouders laten brengen. Van Wijk erkent dat de werkdruk en het ziekteverzuim hoog zijn. „Dat is ernstig en zorgwekkend", zegt hij. „Maar het is het gevolg van een heel groot veranderingsproces. We zijn bezig om de kwaliteit van de zorg te verbeteren, om het aantal kleinschalige woningen terug te brengen en om het personeel beter op te leiden. We hebben op dit mo ment forse tegenwind door het hoge verzuim en verloop." Het ver zuim daalt volgens Van Wijk op dit moment weer. „We doen wat we kunnen." Uit het zwartboek van de FNV bleek on- ULOV. Ik heb de FNV twee keer een brief gestuurd, daar kwam geen reactie op der meer dat het personeel onder hoogspanning staat: ze moeten vaak overwerken, hebben geen tijd voor pauzes en kunnen geen vrije dagen opnemen. De medewerkers stellen dat de cliënten de dupe zijn. Arduin heeft te maken met een flink personeelstekort, zegt Van Wijk. „Er zijn veertig a vijftig vaca tures." Medewerkers vertrekken volgens Van Wijk om verschillende redenen. „Ze gaan weg, omdat ze merken dat er hogere eisen aan ze gesteld worden. Een kleine min derheid vertrekt, omdat ze niet meer bij Arduin wil werken." Daar naast merkt Van Wijk dat andere zorginstellingen hogere salarissen kunnen bieden. Dat is voor Arduin niet mogelijk, omdat de stichting een flinke bezuinigingsoperatie achter de rug heeft. Van Wijk informeert medewer kers morgen over maatregelen die de werkdruk moeten verminderen. „Het gaat om inschaling, opleidin gen, toeslagen en om het beter neerzetten van de bezetting. We willen bijvoorbeeld ambulante me dewerkers op de locaties laten wer ken. Zo is iedereen solidair met el kaar." De maatregelen staan vol gens Van Wijk los van het zwart boek van de FNV. „Ik weet dat ik de schijn tegen heb, maar we zijn over dit Arduin-pact al maanden in on derhandeling met de onderne mingsraad." Hoewel Van Wijk onderschrijft dat er problemen zijn, is hij niet te spreken over de communicatie van de FNV. „Ik hoorde in no vember over het on derzoek. Ik heb twee keer een brief naar de vakbond gestuurd om dat ik wilde praten over de uitkomsten. Daar kwam geen reactie op." Maandagavond stonden medewerkers en ouders voor het hoofdkantoor van Arduin. 'Een geregisseerd opzetje', noemt Van Wijk het. „Ik ben altijd bereid om met iedereen te praten, en ik neem de volle verantwoordelijk heid voor wat er speelt. Maar de FNV is een partij die spelletjes speelt." FNV-bestuurder Andreas Proch- niak zegt in een reactie dat de vak bond wel degelijk gereageerd heeft op de brieven van Van Wijk. „Maar op dat moment waren de resultaten nog niet bekend. We hebben hem laten weten dat we eerst de mede werkers op de hoogte zouden stel len en daarna met de directie in ge sprek zouden gaan." „Op dit moment zijn er bij ons nog geen meldingen over blauw alg binnengekomen", zegt Jan- neke la Gasse van het waterschap. „Dus voor zover wij weten komt het in Zeeland nog niet voor." Zij verwacht wel dat het water schap tegen het weekend gaat waarschuwen voor blauwalg. „Dat doen we altijd als er sprake is van lange droge periodes, waarbij het water ook wat meer opgewarmd is. Dan kunnen er problemen met de waterkwaliteit ontstaan. Uit voor zorg verspreiden we dan een be richt, zodat mensen extra alert zijn en het zekere voor het onzekere ne men." Blauwalg is een bacterie die stof fen produceert die giftig zijn voor mens en dier. Het water ziet er dan uit als groene soep, met een olie achtige drijflaag. „Als water stinkt of er vies uitziet, kunnen mensen beter het contact vermijden." Ook voor honden is het niet verstandig om in het water te zwemmen. donderdag 28 juni 2018 gejakker beu' -Denny Colpoort Een buschauffeur schrijft zich in als staker bij Bernadette Voortwijs van de FNV. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Marilène Goud en Mariene Geluk uit Terneuzen moesten gisteren met de auto naar Goes worden gebracht. FOTO MARCELLE DAVIDSE Directeur Peter van Wijk van Stichting Arduin belooft dat werkomstandigheden van het personeel snel verbeteren. Dat zegt hij in reactie op het zwart boek over de werkdruk bij de in stelling voor gehandicapten zorg, dat vakbond FNV maandag openbaar maakte. Cornelleke Blok Middelburg OF COUR -Peter van Wijk, directeur Arduin Door het aanhoudende warme en droge weer neemt de kans op blauwalg in de Zeeuwse sloten en vijvers toe. Waterschap Schelde- stromen vraagt mensen dan ook alert te zijn op signalen. Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31