ZIT JIJ HET LIEFST? E 17 EEN MET GEZELLIGE COLLEGA'S? EEN MET VEEL AUTONOMIE? Ontdek jouw ideale plek op lntermediair.nl intermediair Maandenlang had Ferwerda zich kunnen voorbereiden op de rechts zaak die draaide om de vraag of hij recht heeft op een vast dienstver band, of dat hij zich moet neerleg gen bij een gedwongen bestaan als zzp'er. Deliveroo besliste vorig jaar dat alle 1900 fietskoeriers hun ar beidscontract moeten inruilen voor een overeenkomst op basis van zelfstandigheid. Ferwerda vond en vindt dat onverteerbaar. „Ik wil werknemer blijven, want dan ben ik verzekerd van inkom sten", vertelde de 20-jarige student voorafgaand aan de zitting. „Want wat als ik een ongeluk krijg en ar beidsongeschikt raak? Ook bouw ik geen pensioen op." Met hulp van vakbond FNV Jong en de PvdA za melde hij 7000 euro in om de juri dische kosten van een rechtszaak te kunnen betalen. De rechtszaal zelf was gistermid dag gevuld met tientallen belang stellenden en sympathisanten. Voor de ingang deelde de PvdA piz- zapunten uit en verzamelden zich diverse bezorgers van Deliveroo en Foodora om Ferwerda te steunen. Eerder voerden koeriers ook al actie in Haarlem en Amsterdam. Deliveroo was in diezelfde rechtszaal niet van plan zich zo maar gewonnen te geven. Zo speelde de maaltijdbezorgdienst meteen op de man en zette Fer werda weg als een beroerde koerier. Van de ruim 400 gereserveerde be- zorgsessies zou hij er 259 hebben af gezegd, waarvan 201 op het laatste moment, aldus de Deliveroo-advo- cate Maartje Govaert. Een no-show in Deliveroo-taal. Waarschuwingen „Maar", zo vervolgde Govaert als advocaat van de duivel, „dit is trou wens zijn goed recht als zelfstan dige. Als werknemer had hij dat niet gekund. Want dan was hij al na twee waarschuwingen op staande voet ontslagen." Ferwerda's advo caat Bas van Dis wierp tegen dat uit alles zou blijken dat Sytze in feite nog steeds een gewone arbeids overeenkomst heeft en geen over eenkomst van opdracht. Hij wees er op dat Deliveroo toezicht uitoefent op de rijders. „Als bezorgers inlog gen op de app ziet Deliveroo waar Sytze rijdt, of hij treuzelt, of juist niet. Het bedrijf ziet exact hoeveel maaltijden hij bezorgt en kan des noods maatregelen nemen in de ar- beidsrelationele sfeer." Ergo: er zou dus wel degelijk sprake zijn van een gezagsverhouding, en dat is strijdig met een zzp-relatie. Deliveroo liet zich er niet door van de wijs brengen. De bezorg dienst ziet zich vooral als 'een tech nologiebedrijf dat restaurants op digitale wijze aan klanten koppelt', stelde Govaert. De advocate schetste een beeld van de gemid delde Deliveroo-bezorger. „De meeste koeriers werken minder dan tien uur per week. Het betreft mbo-, hbo- en universitair ge schoolden. Mensen die vaak tussen twee banen in zitten en maximale flexibiliteit willen. Ze willen hun werk om hun leven organiseren, niet andersom." Al met al zou het freelancemodel de Deliveroo-bezorgers beter pas sen. „Het is geen race to the bottom, daar heeft deze groep veel te veel mogelijkheden voor. Het is juist een race to the top", aldus Govaert. Volgens de raadsvrouw verdient Ferwerda vandaag de dag ook twee keer zoveel als toen hij werknemer was 'nog exclusief belastingvoor delen'. Ferwerda betwist dat. Hoogleraar arbeidsrecht Evert Verhulp van de Universiteit van Amsterdam durfde na afloop niet te voorspellen of Sytze de rechtszaak gaat winnen. „Het kan twee kanten op. Enerzijds is hij vrij in de uitoe fening van zijn taken en kan hij de Deliveroo-app uitzetten. Dat past niet in het klassieke model van een arbeidsovereenkomst." Tegelijk zijn er meerdere argu menten die juist wel een contract suggereren. „Het feit dat Deliveroo statistieken over zijn rijgedrag bij houdt. Als dat zo is, is het een be oordelingssysteem en dat past bij een arbeidsovereenkomst." De rechter doet 23 juli uitspraak. donderdag 28 juni 2018 Fietskoerier Sytze Ferwerda (20) kon de Amsterdamse recht bank gisteren eindelijk vertellen waarom hij zich zo gepakt voelt door zijn (voormalige) werkge ver. Maar die sloeg hard terug. David Bremmer Amsterdam Sytze krijgt steun van FNV Jong en de PvdA, voor afgaand aan de rechtszaak. FOTOREDACTIE w Van de 400 gereserveerde bezorgsessies zou Sytze er 259 hebben afgezegd, zo betoogde de advocaat van Deliveroo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17