13 PROFIEL FEMKE HALSEMA Humor kun je Hal sema niet ontzeg gen. „Het is mij menens. Ik ga niet de wachtkamer in van het politieke bestuur om na een paar jaar weer tevoorschijn te komen en een Senaatszetel te beklimmen of een burgemeestersketting om te hangen. Het afscheid van de politiek is definitief," schrijft zij in haar poli tieke autobiografie Pluche. Nee, van de vele eigenschappen waar de nieuwe Amsterdamse burge meester volgens de profielschets over moet beschikken, is humor niet het probleem. Sinds Femke Halsema (52) in verband wordt gebracht met het burgemeesterschap van Amsterdam, klinkt de weerstand tegen haar be noeming vooral vanwege het gebrek aan bestuurlijke ervaring. Geen gek verwijt, want meer dan een fractie Tweede Kamerleden bestuurde zij nooit. Bij de ruim 7000 ondertekenaars van de petitie 'Houd Halsema uit de Stopera', zit de frustratie nog dieper. 'Geen linkse luchtfietsers in Amster dam', of'Ik heb een hekel aan politiek correcte linksdraaiende zakkenvul lers', lezen de verwijten. Het is het scherpe politieke profiel waarmee Halsema groot werd in Den Haag en die de woede nu voedt. Een geboren politica zou je Halsema wel kunnen noemen. Haar moeder was PvdA- wethouder in Enschede, vader was gemeenteambtenaar. Zelf noemt ze het 'een politiek nest', ouders die hart hadden voor de publieke zaak in de traditie van premier Joop den Uyl. Er volgt een voor Twentse begrip pen opstandige jeugd. Er is wat hasj, er wordt New Wave geluisterd, de havist blijft een keertje zitten. De wilde jaren eindigen na een mislukt avontuur op een lerarenopleiding achter de bar van Utrechtse studen tencafés waar ze tegen die tijd woont. Burgemeestertaken Pas als Halsema 22 jaar is, begint ze aan een studie sociologie, met uitein delijk criminologie als afstudeerrich ting. Het is geen rechten, maar affini teit met de klassieke burgemeesters- taken openbare orde en veiligheid kun je haar dus niet ontzeggen. De politiek lonkt al kort na het afstude ren. Hoewel Halsema grote hoogten bereikte als politiek leider van Groenlinks, begint haar politieke carrière op het partijkantoor van de PvdA, als medewerker van het We tenschappelijk bureau, de Wiardi Beckmanstichting. Dat eindigt al na een paar jaar, uit onvrede over de ge zapigheid binnen de PvdA. Hoewel ze na een slechte start wel wordt her kend als talent - ze krijgt bij haar op zegging in 2997 nog een PvdA- Kamerzetel aangeboden - heeft Hal sema haar aandacht voor de politiek alweer verloren, zo lijkt. Ik pleit voor minder stress, egoïsme en onverdraag zaamheid Halsema is inmiddels verhuisd naar de Amsterdamse Albert Cuyp- straat waar ze een kleine etage heeft gekocht. Als zelfstandige maakt ze programma's in debatcentrum De Balie en mag ze een column schrij ven in Het Parool. Tot GroenLinks- voorman Paul Rosenmöller belt. Die zet haar als derde op de kieslijst voor de Kamerverkiezingen van 2998. De partij moet wennen aan de 'overlo per' uit de grachtengordel die in Groenlinks geparachuteerd wordt. Maar als specialist justitie in de Tweede Kamer doet Halsema het goed en de kritiek verstomt. Vier jaar later treedt Rosenmöller af en is Halsema de kandidaat om hem op te volgen. In een interview met het Utrechts Nieuwsblad zegt ze: „Ik wil mij verzetten tegen de verhar ding in de samenleving. Ik pleit voor minder stress, egoïsme en onver draagzaamheid. Ik ben voor zachtaar dige omgangsvormen en elementair fatsoen in de politiek." Als politiek leider van GroenLinks kent ze een moeilijk begin. De partij haalt acht Kamerzetels met Halsema als lijsttrekker, een verlies van twee. In de oppositie heeft ze het in eerste instantie zwaar tussen de ervaren SP-leider Jan Marijnissen en de frisse nieuwkomer Wouter Bos (PvdA). Maar door de jaren heen vindt ze een eigen toon, die steeds effectiever wordt en, belangrijker nog, die kie zers steeds beter gaan herkennen. In 2010 haalt de partij 10 zetels in de Ka mer en is GroenLinks voor het eerst in beeld als coalitiepartij. Halsema zegt het politiek filosoof Karl Popper graag na. „Er is een plicht tot opti misme. Daarmee bedoelt hij dat er misschien geen reden tot optimisme is, maar dat dat ons niet ontslaat van de plicht om onze toekomst zo goed mogelijk vorm te geven." Politieke machine De coalitieonderhandelingen in 2010 met D66 en GroenLinks mislukken, omdat WD en CDA uiteindelijk lie ver met de PVV in zee gaan. Halsema heeft dan al voor zichzelf bedacht dat het voor haar de laatste termijn in de Tweede Kamer is en op 17 december 2010 kondigt zij haar vertrek uit Den Haag aan. In navolging van Hans van Mierlo is Halsema het beu om een politieke machine te zijn, die altijd het juiste zegt op het juiste moment. „Denken en spreken moeten weer in gelijke tred worden gebracht," zegt zij hem na. Er volgen jaren van relatieve rust, met meer tijd voor partner Robert Oey, haar dochter en haar zoon, in de gezinswoning aan de Ringvaart in Oost. Even nog komt 'de macht langs', zoals Halsema het zelf om schrijft. In 2012 benadert PvdA'er Lo- dewijk Asscher haar met de vraag of ze minister wil worden in het kabi net Rutte-Asscher. Er is interesse, maar dan gooit de WD de deur dicht. De liberalen willen Halsema niet terug in Den Haag. Halsema slijt haar jaren als docu mentairemaker, bijzonder hoogleraar (Tilburg) en is betrokken bij de op richting van De Correspondent. 29 ja nuari 2028 gaat ze in debat met Thierry Baudet. Ze is scherp en weet moeiteloos om te gaan met de ontre gelende stijl van Baudet die zoveel andere politici in de verdediging dwingt. „Het is een bevrijding de po litiek te hebben verlaten. Tegelijker tijd houd ik er onverminderd van", schrijft ze in haar politieke memoi res. Geruchten Wat uiteindelijk de doorslag heeft gegeven om te solliciteren, is niet duidelijk. In april zegt ze te piekeren over het sturen van een sollicitatie. De Amsterdamse GroenLinks-voor- man Rutger Groot Wassink heeft dan al gezegd dat zijn partij de opvolger van wijlen Eberhard van der Laan zou moeten leveren. Officieel is haar sollicitatie nooit uitgelekt, maar dat de geruchten onweersproken blijven is genoeg. Begin deze week wordt er op de voorpagina van de Telegraaf nog een felle aanval uitgevoerd op Hal sema, omdat zij vanwege haar ge brekkige bestuurlijke ervaring onge schikt zou zijn voor de ambtsketen van de hoofdstad. 'Dat kan ze nooit', de geschiedenis herhaalt zich. Voor de gemeenteraad is de ketelmuziek niet overtuigend genoeg. Gister avond draagt een meerderheid van gemeenteraad Femke Halsema voor als de eerste vrouwelijke burgemees ter van Amsterdam. donderdag 28 juni 2018 GO Je zou Halsema een geboren politica kunnen noemen Ruben Koops -Femke Halsema FOTO NIELS BLEKEMOLEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13