12 AMERIKA ILLEGALEN DUIKEN ONDER President Trump stopt met het scheiden van illegale immigrantengezinnen, maar de angst blijft voelbaar. Moeders duiken onder in kerken om bij hun kinderen te kunnen blijven. Als Amanda Morales (32) rondleidt in haar optrekje naast het altaar van de Santa Cruz-kerk in Was hington Heights, een buurt in het noorden van New York, is ze voor zichtig optimistisch. Ze hoopt dat de immigratiepolitie haar toestaat in de VS te blijven zolang een nieuwe procedure over haar ver blijfsvergunning loopt. Dan kan ze dit propvolle schuilkamertje verla ten, de wind weer eens door haar haren voelen waaien en naar huis om een fatsoenlijke maaltijd te koken voor haar gezin. Met haar drie kin deren woont Mora les al ruim tien maanden in de kerkbibliotheek. Ze stapelde luiers en kinderkleding op de boekenplanken, kerkgangers schoven er een stapel bed tussen voor de twee oudsten. Peuter David (3) en zijn moeder slapen samen in het eenpersoons bed dat er stijf tegenaan staat. Als de gele schoolbus 's ochtends dochters Dulce (10) en Daniela (8) komt oppikken, blijft Morales ach ter de zware houten kerkdeur staan. Bij elke stap in de open lucht vreest ze arrestatie. „Ik heb soms het gevoel dat ik niet kan ademen", zegt ze als ze vertelt over haar gebrek aan bewegingsvrij heid. Ik heb soms het gevoel dat ik niet kan ademen Amanda Morales is bang dat haar het zelfde overkomt als de ouders die de afgelopen weken gearres teerd werden, nadat ze illegaal de Amerikaanse grens overstaken: gescheiden worden van haar kin deren. Die van Morales zijn in de VS geboren en dus Amerikaanse staatsburgers. Zij kwam in 2004 il legaal het land in, om te ontkomen aan bendegeweld in Guatemala. Ze begreep de juridische proce dure niet en voegde zich zonder een poging asiel aan te vragen bij familie in de omgeving van New York. Jarenlang was haar uitzet ting geen prioriteit, als brave burger en moeder van kinde ren met Ameri kaanse paspoorten. Tot Donald Trump president werd. Er kwam een deporta tiebevel. Om te voorkomen dat ze wordt uitge zet zonder kinderen is ze met hulp van een groep religieuze instellin gen ondergedoken in een kerk, net als enkele tientallen andere immi granten die zonder de juiste papie ren in de VS wonen. Religieuze gebouwen zijn verboden terrein voor de vreemdelingenpolitie. Al leen hier, zegt Morales, voelt ze zich veilig. Deze week is de moed haar in de schoenen gezakt. Ze gaat haar elfde maand in de kerk in, en nog steeds zit er geen schot in haar zaak. Het ziet er juist slechter uit, zegt Luis Barrios, de pastoor van de kerk die Morales opvangt. Ben degeweld in je thuisland, reden voor Morales om in de VS te wil len blijven, is vanaf nu geen grond meer voor asiel, zei minister van justitie Jeff Sessions. Deportatie Het is tekenend voor het spijker harde immigratiebeleid dat Trump voert en blijft voeren, ook al stopte hij onder grote politieke druk met het scheiden van gezinnen aan de grens. Hij blijft van plan om ieder een die illegaal de grens oversteekt strafrechtelijk te vervolgen, en wil deze mensen nu waar het kan mét kinderen gevangen zetten. De vreemdelingenpolitie blijft vaart zetten achter de deportatie van mensen die zonder verblijfspapie- ren in Amerika wonen, ook als ze kinderen hebben die achterblij ven, zoals Amanda Morales. Haar man wil om veiligheidsredenen anoniem blijven. De focus ligt niet meer alleen op criminelen en gelukszoekers die recent gearriveerd zijn. Mensen die geworteld zijn in de Ameri kaanse samenleving worden nu ook zonder pardon gedeporteerd, vaak als 'bijvangst' in operaties ge richt op illegalen met strafblad. Immigratiedienst ICE deinst er niet voor terug mensen te arreste ren in rechtbanken en valt soms met veel machtsvertoon bedrijven binnen. Het aantal arrestaties van niet-criminele immigranten nam in 2017 met 171 procent toe. De angst onder immigranten groeit. Voor Debora Barrios-Vas- quez (32) was het reden om deze week onder grote belangstelling bekend te maken dat ook zij zich schuilhoudt in een kerk. Vorige maand trok ze in de methodisti sche St.Paul St. Andrew aan de Upper West Side van New York. Ze doet haar verhaal voor een bat terij camera's, omdat ze wil dat de VS en de wereld weten dat niet al leen aan de grens gezinnen uit el kaar worden gerukt, maar ook in gemeenschappen in de rest van het land. Ook zij kon jaren in rela tieve rust een gezinsleven leiden - tot vorige maand na dertien jaar in de VS het deportatiebevel kwam. „Ik vraag om bij mijn kinderen te blijven, ze hebben mij net zo hard nodig als ik hen. Ik begrijp precies wat de moeders voelen van wie kinderen zijn afgenomen. Ik wil niet een van hen worden." Tranen Zoon Kener (10) komt in het weekend op bezoek in de kerk, dochter Berenice (2) woont met haar moeder in het kamertje dat de gemeente voor haar heeft inge richt. Het gaat inmiddels wat beter dan de eerste dagen: toen wilde de peuter niet eten. Kener, naar eigen zeggen raketwetenschapper in de dop, houdt zich groot. Maar als hij wil vertellen waarom zijn moeder in de VS moet blijven rollen de tranen toch over zijn wangen. „Ze helpt me met mijn huiswerk en al les wat ik nodig heb." donderdag 28 juni 2018 Moeders op de vlucht voor immigratiepolitie Trump Karlijn van Houwelingen Washington Heights -Amanda Morales ▲T Debora Barrios (r) met haar zoon Kener. Onder: de kerk waar Deborah Barrios en haar doch ter Berenice wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12