ïi 9 Moeilijke strijd tegen de lobby van 'Big Tobacco' Inreiswet Trump bekrachtigd KOSTEN tLanden krijgen hulp van Bill Gates Analist Jos Versteeg vermoedt dat de multinationals bewust hoge dividen den uitkeren om beleggers te paaien. „Ze beseffen zelf ook dat wat ze doen niet duurzaam is. Dit houden ze op lange termijn niet vol." Verschillende Nederlandse banken, verzekeraars en pensioenfondsen hebben al besloten niet langer te beleggen of investeren in de tabaksindustrie. Heilige graal Ondertussen zoeken sigarettenfabri- kanten naarstig nieuwe producten die mensen geen kanker of andere ziektes bezorgen. Marktleider Philip Morris beweert sigaretten helemaal te willen uitbannen. De heilige graal is volgens de fabrikant van Marlboro, L&M en Chesterfield de e-sigaret. Een apparaatje dat claimt wel de ni cotine en prettige aroma's te ver schaffen, maar niet de giftige stoffen. Critici zijn sceptisch: beloofden de tabaksfabrikanten niet ook al beter schap met de filter en lightsigaret? En waarom verkochten ze dan al die ja ren sjoemelsigaretten die rokers stie kem méér slechte stoffen laten inha leren? De focus op 'gezonde' alterna tieven is een strategie om aandeel houders tevreden te stellen, zegt Willemsen. Want het handjevol kri tische Nederlandse beleggers ten spijt, de écht grote investeerders (zo als Black Rock, dat meer geld beheert dan de totale economie van Japan) hebben tientallen miljarden uitstaat in de tabaksindustrie. „In het westen spelen ze mooi weer met nieuwe producten, terwijl ze in de rest van de wereld doorgaan met de verkoop van schadelijke sigaretten." Het Amerikaans Hoogge rechtshof heeft gisteren Do- nald Trump een van zijn grootste overwinningen als president bezorgd door diens omstreden inreiswet te accor deren. De wet verbiedt men sen uit zes overwegend isla mitische landen de VS binnen te komen. Met vijf tegen vier stemmen maakte het hof, ge domineerd door conserva tieve republikeinse rechters, voorlopig een eind aan de sle pende en felle juridische strijd hierover. Verscheidene lagere rechters achtten het in- reisverbod voor moslims on grondwettelijk. Een van de rechters blokkeerde vorig jaar de derde versie van de wet. Trumps eerste opdracht de grenzen dicht te gooien voor deze specifieke groep buiten landers, vaardigde hij al een week na zijn intrek in het Witte Huis uit. Het leidde tot chaos op vliegvelden en over werk voor rechters. Nu krijgt de president alsnog zijn zin, waardoor reizigers uit Iran, Libië, Somalië, Soedan, Syrië en Jemen niet langer welkom zijn. Trump begroette de steun van de opperrechters via Twitter met 'Wow'. Een staat die in het ergste geval zijn grenzen niet meer effectief kan bewaken, verliest geloofwaardigheid Senaat voor beperkt 'boerkaverbod' De Eerste Kamer heeft giste ren ingestemd met een be perkt verbod op gezichtsbe dekkende kleding. De Tweede Kamer ging al in 2016 akkoord met het beperkte 'boerkaver bod', dat onder het vorige ka binet werd voorgesteld. Met het voorstel wordt het verbo den gezichtsbedekkende kle ding - zoals bivakmutsen, ni- kaabs of integraalhelmen - te dragen in het onderwijs, het openbaar vervoer, ziekenhui zen en overheidsgebouwen. Kinderen niet terughalen Strafeis voor doden Shaqil 20 miljoen voor Irak woensdag 27 juni 2018 GO Marlboro In Indonesië rookt drie kwart van de mannen boven de 15 jaar. PERINGATAN: MEROKOK MEMBUNUHMU Arme landen zijn niet opgewassen tegen de mach tige lobby van de tabaksindustrie, stelt hoogleraar Tabaksontmoedi ging Mare Willem- sen. „Door te dreigen met rechtszaken pro beren tabaksfa brikanten te voor komen dat ont wikkelingslanden tabaksreclames verbieden of waarschuwingen eisen op pak jes." Dat ge beurde in onder andere in Oe ganda, Namibië en Congo, zo toonde de Britse krant The Guar dian vorig jaar aan. Zulke landen missen niet alleen de financiële mid delen om het in slepende rechts zaken op te nemen tegen de multinationals, zegt Willemsen. „Juist deze lan den produceren zelf veel tabak en sigaretten. Dat maakt ze er eco nomisch van af hankelijk." Het aantal men sen dat sterft door roken, zal Bill Gates. FOTO AP oplopen van zes miljoen per jaar nu naar acht mil joen in 2030, voorspelt de We reldgezondheids organisatie van de VN. De wereld wijde zorgkosten door roken inclu sief ziekteverzuim en vroegtijdige sterfte, komen nu al op meer dan een biljard (dui zend miljard euro) per jaar. De stichtingen van Microsoft- oprichter Bill Gates en Bloom- berg helpen daarom landen die in hun pogin gen de regels aan te scherpen wor den gedwars boomd door de tabaksindustrie, door de juridische kosten te betalen. Dat gebeurde in onder andere Uruguay en Australië. WASHINGTON Herbert Kickl, minister van Binnenlandse Zaken van Oostenrijk, bij de grensbewa kingsoefening Pro Borders. DEN HAAG MARSMETEORIET ■<k - "t - -rkWi -r. M Belgische wetenschappers gaan Asuka 12325 onderzoe ken om meer te weten te komen over de planeet Mars. Asuka 12325 is een meteoriet afkomstig van Mars die onder zoekers in 2012 aantroffen op Antarctica, fotobelga DEN HAAG Het kabinet vindt toch dat het te ge vaarlijk is de mo gelijk 175 kinderen met een Neder landse link terug te halen uit oor logsgebied in Syrië en Irak. Minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Vei ligheid liet dat gis teren weten. De Kinderombudsman had erop aange drongen de kinde ren uit hun be narde positie te halen. LELYSTAD Tegen een 16-ja- rige jongen uit Al- mere die in de cember de 15-ja- rige scholier Sha qil (foto) zou heb ben doodgesto ken, is gisteren een jaar jeugdde tentie en jeugd-tbs geëist. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren toege zegd nog eens 20 miljoen euro vrij te maken voor de te rugkeer van ont heemden in Irak. Het gaat om men sen die gevlucht zijn voor terreur groep IS. Met het geld moeten ba sisvoorzieningen zoals water en stroom worden hersteld. Eerder was hier al 37 mil joen euro voor vrij gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9