Ln w 7 Veel voordelen, maar die extra ogen zorgen ook voor problemen met privacy voorzitter en lid raad van toezicht BHeftT Big Brother of oplettende buurman? Privacyclubs waarschuwen voor risico's van de oprukkende bewakingscamera's. De politie ziet vooral voordelen, net als de familie Netscher, die kat Gucci terugvond met hulp van eigen camerabeelden. Dagenlang is dochter Cathlyn on troostbaar. Haar kat Gucci, een Ben gaal van een paar maanden oud, is half mei plotseling vertrokken uit de hoekwoning in een nieuwbouwwijk aan de rand van Den Haag. 's Och tends struint ze nog rond in de tuin, 's avonds is ze foetsie. Moeder Ingrid Netscher trekt di rect het Noodplan Kat Vermist uit de kast: „Ik heb flyers verspreid in de wijk, een bericht in de buurt-app ge zet. Iedereen leefde mee." Maar ruim een dag na de vermis sing is de oogst nul. Cathlyn: „Ik dacht: die komt nooit meer terug." Dan krijgt haar moeder een ingeving: „De camera's! We hebben er drie rond het huis. Gericht op de tuin, de zijkant en de voorkant. Ik ben de beelden gaan terugkijken." Als een fanatiek amateur-recher cheur bekijkt ze urenlang alles van de dag van de vermissing. Gelukje: de camera's van de familie staan zo afge steld dat ze ook een klein deel van de omliggende straten filmen, inclusief de bouwpuincontainer die tijdelijk naast het huis staat. Zo kan Ingrid exact de looproute va Gucci recon strueren. En wat blijkt? „Ze was in die container gekropen, dat moest wel, want ik zag het zeil bewegen." Ingrid belt meteen de plaatselijke afvalverwerker. „Kreeg ik een paar dagen later een belletje: ze hadden een kat gevonden. Gucci dus." REGELS U filmt de straat. Mag dat? Dit kleine succes, maar ook de aan houding van winkeldieven, vanda len, aanranders en moordenaars ma ken van cameratoezicht het niet te stoppen beveiligingsinstrument voor overheden, bedrijven en particulie ren. En: de beeldkwaliteit wordt steeds hoger, de prijzen lager. Zo waant de fanatieke doe-het-zelver zich voor een paar too euro al in zijn eigen mini Big Brother-huis, inclu sief camera's en schakelfunctie. Bol.com ziet dit jaar een verdubbe ling van het aantal verkochte ca mera's. Webshop CoolBlue consta teert niet direct een toename, maar merkt wel dat klanten steeds geavan ceerdere systemen kopen. In totaal telt Nederland naar schatting ander half miljoen bedrijfs- en privécame- ra's. Hackers Maar wat filmen de camera's alle maal? Hoe goed zijn ze beveiligd? Kenners zijn kritisch. „Zeker de goedkope versies zijn bijzonder kwetsbaar", weet Hans de Zwart van privacyverdediger Bits of Freedom. „Het barst van de voorbeelden van leveranciers die apparaten standaard wachtwoorden meegeven. Gebrui kers passen die niet aan en hackers kunnen doodleuk de beelden be machtigen." Het horrorscenario: privébeelden die plotseling opduiken op schim mige websites. En dat blijkt al bittere praktijk. Zo werden een paar maan den geleden nog kleedkamerca mera's - officieel verboden - van een Gelderse sauna gehackt, waardoor naaktbeelden van meer dan honderd bezoekers op rare fora rondslingeren. En dan het probleem van privacy- schending op straat. Iedereen mag zijn huis of tuin bewaken met een camera, maar wat als daarbij ook een stuk van de stoep, de straat of het erf van de buurman op de beelden staat? Dan wordt het ingewikkeld, vertelt privacy-expert Gerrit-Jan Zwenne, hoogleraar Recht en Informatiemaat schappij aan de Universiteit Leiden. „Als je elke camera in Nederland wil I—O Io controleren, moet je een privacypoli- tie van 10.000 man optuigen." De oplossing ligt volgens Zwenne daarom vooral in voorlichting en be wustwording: „Als overheid moet je de norm stellen, zoals met roken ook gebeurd is. Het is onfatsoenlijk zo maar mensen te filmen. Dat moet het algemene besef worden. Je kunt ca mera's niet meer verbieden, dat moet je misschien ook niet willen." Voor de Haagse familie Netscher heeft het cameratoezicht, mét profes sioneel systeem, al binnen een paar maanden zijn nut bewezen. Ingrid: „Ik ben blij dat we net iets meer van het straatbeeld meekrijgen. Daarom heb ik mijn buurman ook wel verteld: ik zie ook iets van jouw voordeur." Dochter Cathlyn bekommert zich vooral om de kleine Bengaal: „Gucci is terug. Ik ben zo blij." voor Stichting Respont in Middelburg woensdag 27 juni 2018 Cathlyn en Ingrid Netscher zijn blij dat hun jonge kat weer veilig thuis is. Het beest was in een bouwpuincontainer gekropen, bleek uit camerabeelden, foto frank jansen Gucci de kat is terug, dankzij de camera Niels Klaassen Den Haag In principe mogen particulie ren filmopnamen maken om hun ei gendom te bewa ken. De openbare weg moet daarbij zoveel mogelijk uit beeld blijven. Enige overlap is soms onvermijdelijk. Verplicht is de mededeling dat er gefilmd wordt, bij voorbeeld door een sticker bij de deur. Beelden wor den in de regel niet langer dan 28 dagen bewaard. Publicatie van de beelden mag al leen met toestem ming van de men sen op film. Of een camera ergens legaal filmt, moet per geval blijken. Bij de discussie daarover oordeelt de rech ter. Dus als een buurman de hele straat filmt - en zo de privacy van tientallen buren en passanten schendt - om zijn tuinhuisje van 4 vierkante meter te beveili gen, zit hij waar schijnlijk fout. Bronnen: Politie Autoriteit Per soonsgegevens Bij de politie aangemelde camera's van particulieren en bedrijven. 2016 2017 2018 O O O Csl +l okt sept juni Kijk op de site bij /video hoe de Haagse familie Netscher hun kat terugvond Mens en Organisatie 'l\N RESPONT BeteoR zoekt een Jaap Engbers www.beteor.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7