BUITEN Een stukje maliënkolder 9 Wie in de omgeving van Hulst op zoek is naar geschiedenis, hoeft nooit lang te zoeken. De vestingstad is doorspekt met historie. Dat zie je in het centrum, maar ook buiten de stadswallen. Bijvoorbeeld tijdens een wandeling over de Liniedijk. De dijk ligt ten noordoos ten van de stad en was een deel van de Staats- Spaanse Linies. Hulst maakte tijdens de Tach tigjarige Oorlog (1568-1648) aan de Staatse kant onderdeel uit van die militaire verdedigingslinie, samen met Sluis, Aardenburg, Oostburg en iOpde Liniedijk kun je nog altijd over de uitstekende verdedigings punten, redoutes, lopen Axel. Het Spaanse deel bestond uit Oostende, Damme, het (nu) Vlaamse Middelburg, Gent en Antwerpen. Fort We lopen vandaag naar de resten van Fort Moerschans. Dat had tijdens de Tachtigjarige Oorlog een belangrijke rol in de Linie van Communicatie ten Oosten van Hulst, die weer onder deel was van de Staats-Spaanse Li nies. De Linie van Communicatie ten oosten van Hulst loopt tot in Zand berg. Fort Moerschans ligt niet gek ver van Fort De Rape en Fort Zand berg. Die zijn allebei gebouwd door de Spanjaarden, als reactie op het doorsteken van de dijken bij Saef- tinghe. De Staatse troepen deden dat in 1584, in de hoop Hulst via water te bereiken. De forten beschermden de Spanjaarden, maar toch veroverde Prins Maurits Hulst in 1591. Hij her haalde het trucje van zijn vijanden en bouwde nog een fort: Fort Moer schans. De drie forten werden met elkaar verbonden via de Liniedijk. Vier jaar na Maurits' victorie namen de Spanjaarden de forten weer in en behielden ze vijftig jaar lang. Fort Moerschans ligt grofweg hal verwege onze wandeling. Op de Li niedijk kun je nog altijd over de uit stekende verdedigingspunten, re doutes, lopen. Als je dat doet, is er heel wat te zien. Over de maisvelden zie je woonwijk Groote Kreek en Clinge liggen. Verderop in het land schap zijn de boeren hun gewassen aan het beregenen. Het is veel op en af, de Liniedijk, die duidelijk geliefd is bij fietscrossers. Aan de oevers van het water liggen zwarte resten krant. De brandlucht verraadt dat het dag blad gisteren nog op een deurmat lag. Ook pubers met een overdosis hor monen kennen de weg naar de bos rijke wandelpaadjes, getuige de ver pakking in het hoge gras. Voor be scherming, geheel conform de func tie van de linie. Gebrom We wandelen langs de achterkant van het Reynaertcollege verder rich ting het voormalige Fort Moerschans. We bereiken het, lopend langs het water. Bovenop de dijk zie je de con- tainerdokken van Antwerpen en hoor je het gebrom van de haven. Dreigend, alsof de Spanjaarden weer voor de poort staan. UIT DE ZEEUWSE KLEI Het jaar is 1998 en in het cen trum van Middelburg vindt een opgraving plaats van het toenmalige Provinciaal Arche ologisch Centrum Zeeland. De ar cheologen zijn op zoek naar de voormalige Westmonsterkerk aan de Markt. Tijdens die zoektocht worden naast deze kerk ook twee laatmiddeleeuwse en vroegmo derne beerputten aangetroffen. In één van deze wordt een stukje mi litaire lichaamsbepantsering ge vonden: een fragment van een zo genaamde maliënkolder. Het is een van de weinige fragmenten van maliënkolders die tot dusver in de Zeeuwse bodem zijn aange troffen. Een maliënkolder is een vest, bestaand uit kleine ringetjes (ma liën) die in elkaar zijn geklonken of gesmeed. Dit type metalen vest werd in combinatie met gevoerde leren onderkleding, zoals een wambuis, gedragen als bepantse ring. Het exemplaar uit Middel burg is gemaakt van een koperle gering. Een maliënkolder was niet zo duur als, maar minder effectief dan een massief harnas. Het bood vooral bescherming tegen snijwa- pens, maar minder tegen pijlen, slagwapens of lans- en speerpun ten. De oudste maliënkolders da teren uit het eerste millennium vóór Christus. In Europa werden maliënkolders gebruikt door Kel tische strijders, maar ook in het Romeinse leger. De overige vondsten in de Mid delburgse beerput waarin ook het fragment van de maliënkolder zat, dateren uit de periode 1475-1550. Ze omvatten een groot aantal bij zondere archeologisch objecten, zoals fragmenten van Spaanse goudlustermajolica, Italiaanse ma- jolicaborden, een Raerens ge zichtskruikje, een Spaanse alba- rello (zalfpot), pijpaarden beeldjes, verschillende versierde messen, rekenpenningen en tasbeugels. Deze vondsten hoorden bij de vier of vijf winkeltjes daar, die gebruikt zullen hebben gemaakt van een gemeenschappelijke beerput. woensdag 27 juni 2018 GO Historie is nooit ver weg Bob Maes Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: een rondje over de Liniedijk bij Hulst. Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Joost van den Berg A Het fragment van de maliënkol der dat in Middelburg gevonden is. Hulst A sPoren van de Staats- Spaanse Linies zijn nog teruq te vinden. A Pad op de Liniedijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41