Vlissingse helpt in Guatemala 6 Middelburg verscherpt toezicht na kritiek Bisschop leidt viering jubileum Toeristenkerk De gemeente heeft dat in het verle den niet altijd goed gedaan en is daarvoor gewaarschuwd door de accountants. Zo zijn niet alle jaar verslagen goed bekeken, waardoor niet altijd duidelijk is of geld van de gemeente correct is uitgegeven. „We gaan dat dus steviger aanpak ken", beloofde Lodder (LPM) gis teravond aan de raadscommissie al gemeen bestuur. Ook vanuit de commissie klonk na drukkelijk de roep om beter te con troleren waaraan subsidies worden besteed, of dat ook is waarvoor het geld gegeven is en of het geld goed wordt besteed. Met name VVD, CDA en Christenunie pleitten daarvoor. Wethouder Johan Aalberts van fi nanciën legde uit dat zeker organi saties die veel geld krijgen, strenger worden beoordeeld. Maar uit zijn uitleg bleek ook dat bij kleine be dragen vertrouwen een grote rol zal blijven spelen. „We hebben de regels al aangepast. Tot nu toe moesten organisaties die 20.000 euro subsidie of meer krij gen, al een accountantsverklaring laten maken. Zoiets kost duizenden euro's. Dat vinden zij te veel en dan hebben ze liever een lagere subsi die, zodat ze die plicht niet meer hebben. Wij kiezen er daarom voor die norm te verhogen naar 50.000 We gaan de prestatie afspraken over subsidies beter controleren euro. Wie meer krijgt, moet een ac countantsverklaring laten maken. Daaronder hoeft dat niet meer", verduidelijkte Aalberts (CDA). Aan het andere uiterste zitten ver enigingen of stichtingen die maar een klein bedrag krijgen - Aalberts noemde 500 of 2000 euro. „Die kennen we, we weten wat ze doen en dat vinden we bij zo'n bedrag dan wel voldoende", zei hij vol ver trouwen. „Maar het gat tussen 500 een 50.000 euro is wel groot", reageerde VVD-fractievoorzitter Wilfried Boonman. Daarom moet iedereen die duizenden of tienduizenden euro's krijgt - tot de grens van 50.000 euro - wel een goed jaarver slag indienen, legde Aalberts uit. En die zullen dus ook allemaal en streng gecontroleerd worden. Boonman en zijn CU-collega Wil lenden Treurniet waren nog niet gerustgesteld. Zij stelden voor het totaal aan subsidies, de verdeling daarvan en de regels voor toeken ning van geld opnieuw te bekijken. Zodat duidelijk wordt welke orga nisatie waaraan moet voldoen. Volgens wethouder Lodder is het nieuwe college van B en W daar mee al begonnen. Peijpers was op bezoek bij de fami lie van haar vriend in El Salvador toen in buurland Guatemala de vulkaan Fuego uitbarstte. „Eigen lijk zouden we twee dagen later Guatemala bezoeken, maar dat ging toen natuurlijk niet door." Ze wilde iets doen voor de slacht offers en dus startte ze een inzame lingsactie. Via Facebook vroeg ze vrienden en familie om gelddona- ties. In drie dagen haalde ze 600 euro op. „Daarmee konden we voor wel 140 gezinnen een voedselpak ket kopen." Grens Het viel in eerste instantie niet mee om hulp te bieden, omdat er geen grote pakketten de grens over mochten. „Daar kan natuurlijk van alles in zitten. We besloten de pro ducten, zoals bonen, soep, tanden borstels en wc-papier, daarom maar in Guatemala zelf te kopen." Samen met haar vriend en vier anderen reisde ze vorige week af naar Aldea La Soledad, een paar ki lometer van de vulkaan vandaan. „Verder dan dat konden we niet ko men, want dat was het te gevaar lijk." Knuffels Eenmaal aangekomen in het ramp gebied keek Peijpers haar ogen uit. „De mensen zijn alles kwijt. Het land waarop ze verbouwden was compleet verdwenen en er lag as op Je ziet op deze manier hoe hard en emotioneel de realiteit kan zijn de weg." De Guatemalanen waren dan ook erg blij met de pakketten. „Ik heb heel wat knuffels gekre gen." Peijpers is blij dat ze de Guatema lanen kon helpen, maar ze vond het heftig om de omstandigheden daar met eigen ogen te zien. „Het was dubbel. Het was iets heel moois, maar je ziet op deze manier ook hoe hard en emotioneel de realiteit kan zijn." VROUWENPOLDER Bisschop Jan Liesen leidt zondag de jubi leumviering van de Toeristen kerk Vrouwenpolder. De bis schop van Breda wordt tijdens de dienst ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van deze rooms katholieke kerk bijgestaan door het koor L'Esprit. De vie ring begint om 10.00 uur. Tijdens de bijeenkomst wordt een schilderij van Onze Lieve vrouw van de Polder onthuld. Het werk is speciaal voor deze kerk gemaakt. Daarnaast wordt de historie van deze toeristen kerk in een tentoonstelling zichtbaar gemaakt met behulp van meerdere foto's, artikelen en schilderijen. De komst van Liesen past in een traditie. Bij het veertigjarig bestaan van de toeristenkerk ging monseigneur Tiny Mus- kens voor tijdens de jubileum- dienst. Tien jaar later kwam bis schop Hans van den Hende naar de barak aan de rand van Vrou wenpolder om het vijftigjarig bestaan luister bij te zetten. Bij de start in 1958 kerkten de belangstellenden nog in een spe ciale tent. In 1966 werd er een houten barak gebouwd, die nog steeds dienstdoet als kerkge bouw. IN DE REGIO Hoogvliegers dag Rommelmarkt Expositie Evensong MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 27 juni 2018 WA Betere controle op besteding subsidie Organisaties die geld krijgen van de gemeente Middelburg moe ten beter laten zien of ze de subsidie goed besteden. „We gaan de prestatie-afspraken beter controleren", kondigt wet houder Cees Lodder aan. Maurits Sep Middelburg VI -Cees Lodder, wethouder LPM Zeeuwse hulp voor slachtoffers van de vulkaanuitbarsting in Guatemala. De Vlissingse Amy Peijpers (26) deelde in een zwaar getroffen dorpje voedsel pakketten uit. Marieke Kesteloo Vlissingen -Amy Peijpers ARNEMUIDEN Stichting Hoogvlie gers houdt zater dag weer de Hoog vliegersdag voor chronisch zieke en gehandicapte kin deren. Op deze dag krijgen 75 kinderen van 6 tot 17 jaar de kans om in een vliegtuig te zitten en een echte Hoogvlie ger te worden. Ou ders/verzorgers en broertjes en zusjes mogen ook mee vliegen. Er zijn nog plaatsen beschikbaar. In schrijven kan via www.stichtinghoog- vliegers.nl. WESTKAPELLE Voetbalvereniging De Noormannen houdt zaterdag een rommelmarkt. Van wege het 85-jarig bestaan is er naast de rommelmarkt een springkussen, speedmeter en tob- bedansen. Er wordt een verloting ge houden, er zijn wa fels te koop en 's avonds volgt een barbecue. Vanaf 9.00 uur is iedereen welkom. MIDDELBURG Van 2 tot en met 28 juli exposeert Ted van den Aarssen zijn kunstwerken in het ZeelandPavil- joen van ZB| Plan bureau en Biblio theek van Zeeland. (Kousteenseddijk 7). Een deel van zijn werken in aquarel, ecoline, pen en inkt zijn te zien. VLISSINGEN In de Sint Jacobs- kerk wordt zondag om 17.00 uur een Evensong gehou den. Deze dienst volgt de liturgie, zoals gebruikelijk in de Anglicaanse kerken. Een koor en het orgel verzorgen de muziek. ZIERIKZEE De boorinstallatie voor de fundering van hotel Mondragon in Zierikzee staat in de bouwput. Het echte werk voor de bouw van het 38 kamers en drie suites tellende luxe hotel kan bijna beginnen. Het gevaarte arriveerde gisteren in de Oude Haven. Vandaag wordt waarschijnlijk al een eerste proef geboord. Gaat alles naar wens, dan volgen 107 palen waarop het nieuwe complex straks zal steunen. Het stadslo- gement, dat ook onderdak biedt aan restaurant Cristó en grand café Het Gouden Elfje staat onder leiding van Govert Janzen, tot voor kort directeur van het Badhotel in Domburg. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA AAGTEKERKE Gymzaal, 17.30- 18.30 uur: Pilates; 19.00-21.00 uur: Badminton ARNEMUIDEN Museum Arnemui- den en 't Uusje van Eine, 13.00-17.00 uur: Historie, Visse rij, Tentoonstelling DOMBURG Galerie Duinheuvel, 12.00-17.00 uur: Verkoopexpositie GRIJPSKERKE Nimmerdor, 10.00- 11.00 uur: Koffie voor senioren; Dorpshuis, 13.30- 17.00 uur: Biljarten, koersbal 50+ MELISKERKE Dorpshuis Ons huis, 13.30-17.00 uur: Bil jarten MIDDELBURG Het Palet, 09.30- 11.15 uur: Linedance; Kruitmolenlaan 125, 09.45-12.00 uur: In loop voor bewoners van Wijk Dauwen- daele; Kruitmolen, 10.00-12.00 uur: Bowlen voor senio ren 50+; Speelhof Hoogerzael, 13.OO IZOO uur: Interna tionale modderdag; Koudekerkseweg 139,13.30 uur: Jeu de Boules; Zeeuwse Concert zaal, 15.00 uur: Mu ziekfestival Middel burg; Cinema Mid delburg, 20.00 uur: Vertoning The death of Stalin' OOSTKAPELLE De Halve Maan, 13.30-16.30 uur: Bridgen; De Egelan tier, 13.30-14.30 uur: Wandelactiviteit voor senioren; Duinvlietweg 6, 14.30-15.30 uur: Ac tiviteit 'Wonderwa- terwereld' SEROOSKERKE Oude Brandspuit huis, Tentoonstelling VEERE Het Akkoord, 10.15- 11.15 uur: Gym voor 70+; 13.30-16.30 uur: Ouderensoos; Museum Veere, 12.00 en 14.30 uur: Vaartocht over het Veerse Meer VLISSINGEN Vrijenhovenzaal, 09.00 uur: Peuter- gym; Bibliotheek, 10.00-17.00 uur: Boekenverkoop ZOUTELANDE De Tienden, 13.30- 16.30 uur: Soos voor senioren MONDRAGON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38