wssim i i I I 1 irrw fctól JE &-WWÜÏ 'j! 4 4 Klei uit de Hedwigepolder gebruikt voor kunstproject op Abdijplein li L xOI X. 7} V rS Een deel van de Hedwigepolder ligt binnenkort op het Abdijplein in Middelburg. De Middelburgse kunstenaar Liesbeth Labeur geeft de polder een nieuw leven in de vorm van bakstenen. Ze heeft al een paar emmers klei uit de polder gehaald. „Daar zijn we nu mee aan het testen", zegt Labeur. „Ik ben net bij de pottenbakker geweest om de kwaliteit van de klei te beoor delen. Die blijkt echt perfect te zijn om te bakken. Komend weekend gaan we een proefsteen maken in de oven en dan weten we hoe die eruit gaat zien. Waarschijnlijk wordt het een roodbruine steen." Samen met haar vroegere school- genoot Alexander Herrebout, tegen woordig landschapsarchitect, werkt Labeur aan het project 'Kleigoed'. Het idee is een deel van de Hedwige polder, die binnenkort onder water wordt gezet, te bewaren door van de klei bakstenen te maken. Labeur heeft de jarenlange discus sie over het al dan niet ontpolderen op de voet gevolgd. „Ik vond het erg moeilijk om mijn eigen mening daarin te bepalen. Het voordeel van nieuwe natuur is dat de monocul tuur van landbouw en allerlei gif stoffen weer wordt omgezet in mul- ticultuur en -natuur. Dat is op zich iets positiefs. Tegelijkertijd hebben we met landbouw - mooie akkers waar onze opa nog met zijn trek paard heeft gereden - veel meer dan met nieuw gemaakte natuur, die vaak heel anoniem is." „Met die ambivalentie wilde ik iets doen in een kunstproject, zodat ik het gesprek van voor- en tegenstan ders en alle politieke beslissingen er omheen recht zou doen. Ik vind het ook gewoon mooi om een stuk van deze polder te bewaren voor de toe komst, zonder dat ik de ene of de an dere partij voor het hoofd wil sto ten." ff! Drie jaar geleden heeft Labeur het idee al bij de provincie neergelegd. „Toen kwamen we niet verder, ik denk omdat de polder nog veel te ge voelig lag. Nu hebben we het nog een keer geprobeerd en bleek het geen enkel probleem meer. Er is juist heel veel bereidwilligheid." Het is de bedoeling om twee vier kante meter op het Abdijplein te be straten met de 'Hedwigestenen'. „We willen daar iets moois van ma ken. Misschien dat we een aantal be langrijke gesprekspartners in het ontpolderingsdebat ook een steen kunnen geven, als herinnering. Ver der komt er misschien nog een gevel steen. En wie weet ook iets in de pol der zelf. We zouden een veldoven kunnen bouwen en ter plekke, als een monument, iets moois met onze bakstenen kunnen bouwen tegen een stukje dijk dat heel blijft." Als de testfase is afgerond, wil La beur de benodigde klei verzamelen. „We willen de hele polder bereiken, dus we gaan in het oosten, het wes ten, het zuiden en het noorden klei afgraven." De klei uit de polder blijkt echt perfect te zijn om te bakken Zowel het uiterlijk van de bakste nen als het legverband is nog onder werp van onderzoek. De historie speelt daarbij een belangrijke rol, zegt Labeur. „De polder dateert van voor de Tachtigjarige Oorlog, maar is een aantal keren ondergelopen. Be gin vorige eeuw werd die opnieuw ingedijkt. Als we de architectuur en steenverbanden uit die tijd bekijken, kunnen we misschien bepalen hoe het eruit moet komen te zien." Tegelijkertijd kijken de makers naar de problemen van nu. „Mis schien dat we een steen kunnen ont wikkelen die ook oplossing biedt voor de wateroverlast waar we van daag de dag mee te maken hebben bij hevige regenbuien." Labeur hoopt dat het project in september is gerealiseerd. In oktober begint de omvorming van de Hedwi gepolder tot natuurgebied. FH1 Ij 1 -W BELEEF HET ZELF! woensdag 27 juni 2018 PC Rolf Bosboom Middelburg Polder blijft bewaard in baksteen -SiW YWrV v Nc X v- Liesbeth Labeur f' de Hedwigepolder „Ik vind het mooi o een stuk-van dezi polder te bewaren voor toekomst.' FOT© R. GEELHOED -Liesbeth Labeur li Hatêtrta! '\thha' Voor het eerst dit jaar is het mogelijk om de shows van Rescue Vlissingen mee te beleven vanaf het water van de Westersohelde voor de Boulevard van Vlissingen. Rederij Deninck vaart vanaf de Koopmanshaven in Vlissingen, onderaan het standbeeld van Michiel de Ruyter, de Westersohelde op om u tussen en onder de shows op het water en in de lucht mee te laten genieten van het grootste hulpverlenings spektakel in Nederland. Net als bij de voorgaande edities zullen blus- en andere speciale vaartuigen, meerdere helikopters en vliegshows onderdeel vormen van het evenement. U vaart op het water te midden van deze acties. Speciaal arrangement Retour overvaart Terneuzen - Vlissingen: €29,99 Rondvaart vanuit Vlissingen naar het Badstrand: €19,99 (3 verschillende opstaptijden) Boek snel!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36