voor monsen 'Maak dijk bij Hansweert niet te hoog' 3 ff II mensvï! maar groter worden. Haar cliënt is vanuit Middelburg overgeplaatst naar het oude Scheldehof in Vlis- singen: haar nieuwe woonruimte is twee keer zo klein als voorheen. Bo vendien kan ze niet zelf naar bui ten. „Cliënten worden niet op tijd uit bed gehaald, ze komen niet op tijd bij de dagopvang, ze krijgen te laat eten en drinken en er is minder aandacht voor ze. Mijn cliënt wordt maar twee keer per week gedoucht. Daar zijn namelijk twee mensen voor nodig. Dat is te veel werk. De medicatie wordt opgevoerd, om ze rustig te houden. Zo ga je toch niet met mensen om? We leven toch ze ker niet in de middeleeuwen?" Bewoners van de instellingen móeten naar de dagopvang. Thuis blijven is niet mo gelijk, omdat er geen personeel is om ze in de woningen te ver- Zo ga je toch zeker niet met mensen om? zorgen. „Soms wil ze ook wel eens een dagje op haar kamer zit- lezen, maar dat is geen optie. Ze kan nooit met 'vakantie'." Van der Schans vindt het schandalig. „Je stuurt je moeder van tachtig toch ook niet verplicht naar een dagop vang?" FNV-bestuurder Andreas Prochniak is geschrokken van de verhalen van Arduin-medewerkers. De vakbond is ruim een jaar bezig geweest met een on derzoek naar de problemen bij de zorginstelling. Een vragenlijst over de arbeidsomstandigheden is door een derde van het personeel inge vuld. „De angst onder de medewerkers is groot. Mensen zijn ontslagen om dat ze hun mond open deden." Prochniak ziet veel mensen bij Ar duin vertrekken en dringt aan op verande ring om het tij te keren. „We willen concrete plannen zien. Gebeurt dat niet, dan onderne- men we stappen. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft inmiddels vragen gesteld aan de minister over de arbeidsomstandigheden bij Ar duin. Arduin-directeur Peter van Wijk wilde gisteren niet reageren op het zwartboek. Hij laat via een woordvoerder weten dat hij verder in gesprek gaat met de FNV, ouders en medewerkers. De zeewering voldoet niet aan de jongste veiligheidseisen. Deze is niet hoog genoeg en de stabiliteit is niet optimaal, mede doordat de dijk aan de binnenkant steiler is dan het hoort. Op een deel van het traject is ook de bekleding niet in orde. In totaal 5,2 kilometer, tussen de sluizen en de Willem Annapolder, moet worden aangepakt. Dat is een even kostbare als ingewikkelde operatie. Als de dijk hoger wordt, moet die ook breder worden, ter wijl er weinig ruimte is. Inwoners vrezen dat huizen moeten wijken voor de dijkversterking. Tijdens het eerste dijkatelier, gis termiddag, schetste het waterschap de uitdaging: de dijk is nu voor het grootste deel drie meter te laag. Al leen voor het traject langs het ka naal is dat 'maar' 60 centimeter. Eenvoudigweg ophogen, bin nen- of buitendijks, vraagt enorm veel ruimte. Voor elke meter dat de dijk hoger wordt, moet deze zes meter breder worden. Om de zee wering stabieler te krijgen, is nog meer ruimte nodig. Maar er zijn alternatieven. Door maatregelen zoals golfbrekers, ver ticale wanden of verruwen van het talud kan de verhoging worden be perkt. Het waterschap presenteerde Het verhogen van een dijk is een traject van lange adem een groot aantal opties ('bouwste nen') die de problemen geheel of gedeeltelijk oplossen. De boodschap van de bewoners was duidelijk: probeer de dijk ter hoogte van het dorp zo laag moge lijk te houden. De beste oplossing daarvoor lijkt het plaatsen van een damwand aan de binnenzijde, in combinatie met het verflauwen van het talud. Of dat haalbaar en betaal baar is, moet later blijken. Natuurgebied Voor de dijk buiten het dorp speelt nog een ander probleem. Als het buitendijkse natuurgebied wordt aangetast, moet het waterschap dat elders compenseren. Ook dient een oplossing te worden gevonden voor het stabiliteitsprobleem. Dat kan betekenen dat de weg moet worden verplaatst. Omgevingsmanager Alex de Smet benadrukte dat het water schap zelf nog geen keuzes heeft gemaakt. „Wij kunnen technische oplossingen bedenken, maar jullie kunnen ideeën hebben die ons hel pen dat ontwerp beter te maken", zei hij tegen de bewoners. In het najaar van 2019 moet duidelijk zijn De zeewering is nu voor het grootste deel drie meter te laag en loopt te steil af welke variant de voorkeur krijgt. Dan begint ook de procedure rond de milieueffectrapportage. De uit voering wordt na 2020 voorzien, af hankelijk van eventuele bezwaar procedures. De Smet: „Het is een traject van lange adem." woensdag 27 juni 2018 beeld zorg bij Arduin ARDUIN Arduin introduceerde in 2011 een nieuw logo. archieffoto ruben oreel - Margarita van der Schans, mentor van een Arduin-cliënt De dijkversterking bij Hansweert is een complexe puzzel. Samen met de bewoners zoekt water schap Scheldestromen naar de beste oplossing. Tijdens 'dijk- ateliers' bekijken ze deze week alle opties. Rolf Bosboom Hansweert -Alex de Smet, omgevingsmanager waterschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35