g-3 Bij Arduin is het een janboel Straten Bossenburgh dit najaar aangepast Cola light #Zeelandf irst is knipoog CDA naar Donald Trump 2 De maat is vol voor medewerkers van Arduin: de werkdruk is veel te hoog. Vakbond FNV verzamelde de klachten in een zwartboek. ARDUIN ZWARTBOEK FNV Commentaar Rust, reinheid en regelmaat. Dit zijn belangrijke onderde len van zorg. Zeker bij een instelling die het leven van honderden kwetsbare mensen regelt, zoals Arduin. Het lukt deze stichting niet dit goede werk op de juiste manier vol te houden. Een zwartboek van de FNV schetst een buitenge woon somber beeld. Er is onrust. Bij het personeel en bij de cliënten. Zij krijgen niet de juiste zorg. Zij krijgen zelfs noodme- dicatie als er onvoldoende mankracht is. De hygiëne wordt minder. De werkroosters zijn een puinhoop. De organisatie dicht het ene gat met het andere. Directeur Peter van Wijk wilde gisteren niet reageren op vragen van deze krant. Dat helpt bepaald niet om de misstanden te doorgronden. Wel is bekend dat Arduin al een tijdje tobt. Vorig jaar, toen de instelling na een periode van bezuinigen voor het eerst weer een bescheiden winst kon boeken, gaf Van Wijk al aan dat het piept en kraakt in zijn organisatie. Dit is kennelijk erger geworden. De instelling kampte recent ook met hardnek kige problemen met het cliëntenvervoer. Maar dat is niets ver geleken met de ellende die de FNV nu signaleert. Ook zonder de toelichting van de directie is het duidelijk dat Arduin zeer dringend orde op zaken moet stellen. Omdat de cliënten er niet langer onder mogen lijden. En omdat Arduin het risico loopt dat het personeel er massaal de brui aan geeft. Op zorgpersoneel moet je heel zuinig zijn, zeker in de huidige zeer ruime arbeidsmarkt. Problemen met het vervoer van cliënten zijn niets vergeleken met de ellende die de FNV signaleert Vóór de presentatie van het Wijk- plan Leefbaarheid Bossenburgh be gin dit jaar trokken bewoners uit diverse straten al bij de gemeente aan de bel. Ze klaagden vooral over te weinig parkeerplaatsen, te smalle rijbanen met kuilen en hobbels en overhangend groen dat het zicht op verkeer ontnam. Herbestraten van Sandenburg, Rijssenburg, Mer- kenburg, Slangenburg, Valkenburg en een deel van Bonenburg moet verlichting brengen. Ook worden groenperkjes verkleind, heringe richt en/of gesnoeid. Voor de herbestrating worden overigens de huidige trottoirtegels en straatstenen gebruikt. De ge meente Vlissingen gebruikt pas nieuwe stenen als rioleringen aan vervanging toe zijn. De riolering in Bossenburgh kan nog zo'n twee de cennia mee, verwacht het gemeen tebestuur. Voor de herbestrating worden de huidige stoeptegels en straatstenen gebruikt Wijkbewoners kunnen tijdens een inloopbijeenkomst op donder dag 5 juli van 17.00 tot 20.00 uur la ten weten wat ze van de plannen vinden. Ze kunnen ook een reactie formulier invullen. ALMANAK Die Goesenaar van bijna 50 was er maar wat trots op. Tien kilo is hij in een paar maanden kwijt geraakt. „Nu ben je genoeg afge vallen, hoor", liet zijn vrouw hem weten. Je hoeft niet graat mager te worden. Daar was man lief het wel mee eens. Tot het stel een paar weken later een restau- rant bezocht. „Doe mij maar een colaatje", zei de man tegen de ober. Die keerde een paar minu ten later terug en zette het glas op tafel. „Alstublieft meneer, een cola light." De Goesenaar keek zijn vrouw verbouwereerd aan. „Oké, er gaat dus nog tien kilo af!" Inloopbijeenkomst school en gymzaal VVD bezorgd over veiligheid strand Politiek café VVD in Hildernisse BIGGEKERKE ALS-fietstocht levert 2600 euro op „Ik kan niet meer. Als ik thuiskom van mijn werk, ben ik helemaal op." Zorgmedewerkster Anita werkt bij één van de instellingen van Arduin. Nóg wel, want ze denkt dat ze het niet lang meer volhoudt. „Ik begin om zeven uur 's morgens. Ik kan mijn cliënten niet de ondersteu ning en verzorging geven die ze no dig hebben. Ik moet het afraffelen. Als ze een gesprek willen voeren, moet ik zeggen: sorry, ik heb het druk." Collega's vragen constant hulp, omdat andere afdelingen ook on derbezet zijn. „Soms vergeet ik me dicatie te geven, omdat ik steeds van mijn werk afgehaald word. Cliënten staan onder spanning door de situatie: ze slaan, schoppen en schreeuwen. Ik doe mijn best, maar ik heb geen tijd om ze te troosten. Soms zitten cliënten de hele dag in hun kamer. Ze zijn ang stig, omdat ze de hele dag niemand zien. Als ik dat zie, dan springen de tranen in mijn ogen.Ouders komen boos naar me toe. Collega's lopen te huilen en te puffen. Het is chaos." Bang Anita is niet de echte naam van de medewerkster. Ze wil onder geen beding met haar naam in de publi citeit, omdat ze bang is voor repre sailles. „Collega's die hun mond open gedaan hebben tegen het ma nagement, worden weggetreiterd. Ze krijgen ineens functionerings gesprekken en moeten een traject in. Er is een angstcultuur." Door het personeelstekort werkt Anita veel te veel uren. „Ik werk van 7 tot ro uur 's ochtends, en daarna weer van vier uur 's middags tot tien uur 's avonds. Dag in, dag uit." Ze heeft ook wel eens een dubbele dienst gedraaid, omdat er niemand was om haar af te lossen. Telefoon „Toen heb ik van vijf uur 's middags tot de volgende dag drie uur ge werkt. Ik kon geen collega bereiken. Niemand neemt z'n telefoon meer op, want dan weet je dat je moet werken." Waarom ze door blijft gaan? „Als ik met dingen te maken had, was ik al lang weggeweest, maar ik werk met mensen." Margarita van der Schans uit Ik werk niet met dingen, maar met mensen, anders was ik al lang weggeweest Middelburg herkent de situatie maar al te goed. Ze is mentor van een cliënte en ziet dagelijks hoe haar pupil lijdt onder het perso neelstekort bij Arduin. Ze bena drukt: „De medewerkers hebben het hart op de goede plek. Ze wer ken de poten uit hun lijf, maar het is gewoon niet te doen. Ik zie dat ze aan hun taks zitten." Arduin heeft de afgelopen maan den veel cliënten verhuisd naar an dere woonlocaties. Dat zou verbe tering moeten opleveren, maar Van der Schans ziet de chaos alleen „Wat we ermee willen zeggen is dat Zeeland voor ons het allerbe langrijkste plekje op aarde is", aldus De Bat. Dat iedereen de kreet asso cieert met Donald Trump vindt hij geen probleem. „Iedereen weet dat wij geen Trump zijn, toch?" Het motto is voor eenmalig ge bruik. Het CDA wil inbreng van Zeeuwen voor het verkiezingspro gramma dat moet worden geschre ven met het oog op de Statenver kiezingen van volgend jaar. Daarom is naar een aandachttrek kende kreet gezocht. „En deze blijkt te werken." Op de gelijknamige site kunnen mensen suggesties kwijt voor het verkiezingsprogramma en voor de bijeenkomst van zaterdag (9.30 uur in de Abdij in Middelburg) kunnen mensen zich nog aanmelden. Na zaterdag wordt de slogan opgebor gen. De Bat: „We gaan deze niet in de verkiezingscampagne gebrui ken." woensdag 27 juni 2018 Een aantal straten in de Vlis- singse wijk Bossenburgh wordt nog dit najaar herbestraat. Ook het openbaar groen wordt op di verse plaatsen aangepast. René Hoonhorst Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl OOST-SOUBURG De plannen voor een nieuwe school, een gym zaal en een kindcentrum in Oost-Souburg zijn ver der uitgewerkt door de gemeente Vlissingen. Die houdt daarom dinsdag 3 juli in Nieuw Bachten Poorte aan het Oranje plein een inloopbijeen komst voor omwonenden en andere direct belang hebbenden. Mensen kun nen dan laten weten hoe ze aankijken tegen bouw plannen en parkeermaat- regelen voor de nieuwe gebouwen. VLISSINGEN De Vlissingse VVD-frac- tie vraagt het nieuwe col lege van B en W of het Westduinstrand nog vei lig is nu er nog geen overeenkomst is tussen Vlissingen, Veere en het waterschap over de schoonmaak ervan. Bij monde van raadslid Ta mara Vork (foto) vraagt de fractie - wakker ge maakt door Strandver- eniging Westduin - of er toezicht is op het strand en of de trappen worden onderhouden en schoon gemaakt. MIDDELBURG De VVD-fractie in Middel burg houdt morgen in Hil dernisse (Plein 1940) een Politiek Café. Belangstel lenden kunnen meeden ken en van gedachten wisselen met gemeente raadsleden en wethouder Chris Simons. De bijeen komst duurt van 17.00 tot 19.00 uur. De Fietstocht Trap ALS de Wereld uit, die zater dag werd gehouden vanuit Biggekerke, heeft ruim 2600 euro opgele verd. Dat heeft de orga niserende Stichting ALS Zeeland bekendge maakt. Er deden 150 mensen mee. Het is in middels zeker dat er volgend jaar weer een editie komt. Gitzwart Cornelleke Blok Middelburg -Anita (gefingeerde naam) Ja, het is een knipoog naar de Amerikaanse president Trump, zegt CDA-gedeputeerde Jo- Annes de Bat. Met de kreet #Zee!andfirst hoopt zijn partij zoveel mogelijk mensen te inte resseren voor de 'Zeeuwse Bur- gertop' komende zaterdag. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34