Gun je platen een goede speler Goeie koop 25 beth Sleijster. „Maar wat weinig mensen zich realiseren is dat juist het malen voor een heel groot deel de uiteindelijke smaak bepaalt." Ze wil het best even in jip-en-janneke- taal uitleggen. De molen maalt elke boon in kleine deeltjes. Het water trekt uit elk deeltje smaak. „Je wilt Juist het malen bepaalt uiteindelijk voor een groot deel de smaak precies de juiste hoeveelheid smaak; 18 tot 22 procent van het deeltje moet geëxtraheerd worden. Daar zit de mooiste balans tussen zoet, zuur en bitter." Het formaat van de deel tjes is daarbij doorslaggevend. Is het deeltje te grof gemalen - een zoge naamde boulder- dan kan het water niet genoeg smaak losweken. Is het deeltje te klein - een fine - dan komt er al snel te veel smaak vrij. Egaliteit is dan ook het toverwoord. Een hoopje koffie met dit soort onge lijke deeltjes kan enkel op het oog al worden afgeschreven. En een volautomaat met inge bouwde bonenmaler dan? Het na deel is dat de apparaten zich vaak moeizaam onder de motorkap laten kijken en slechts een schrale hoe veelheid aan maalstanden bieden, verklaren de panelleden. Tijd om de theorie in de praktijk te brengen. Het panel voelt tien mo lens aan de tand, verzameld door vergelijkingssiteBesteproduct.nl. Elk krijgt exact dezelfde Guatemal teekse bonen te verwerken. Ronde 1 draait om het gebruiksgemak. Hierin valt ook de hoeveelheid de cibellen bellen op. Terwijl de ene molen het bij een bescheiden gera tel houdt, klinkt de volgende alsof de barista zijn verzameling zeld zaam koraal laat vergruizen. In ronde 2 wordt het resultaat gekeurd. Eerst enkel op het oog, door elk hoopje koffie op een vel papier uit te strijken. De grindpaadjes met onge lijke kiezels voorspellen al weinig goeds voor ronde 3: de eerste smaaktest. Via een collectief potje cupping - een gestandaardiseerde proefmethode waarbij al slurpend lepels koffie worden gekeurd - wordt onder meer de aciditeit, smaakbalans en zoetheid getest. Satijnzacht „Je proeft heel grote verschillen", benadrukt Sleijster. „Van chocola- detonen tot zuren en van satijn- zacht tot droog. En dat allemaal van dezelfde bonen." De vijf best beoor deelde molens mogen zichzelf nog maals bewijzen in een laatste krachtmeting in het espressoappa raat. Aan het eind van de rit wordt de Baratza Encore door het panel zo het best beoordeeld. Zelfs de groot ste koffieleek kan de molen eenvou dig bedienen en ook in beide smaakrondes maakt het apparaat gehakt van de concurrentie. DE UITSLAG €158 €248 €94,95 Alleskunner voor de kritische liefhebber Minimalistisch met uitstekend geluid Leuke en betaalbare instapper woensdag 27 juni 2018 GO Al slurpend proeft het panel de koffie. FOTO'S BRAM PETRAEUS Liesbeth Sleijster Op besteproduct.nl lees je nog veel meer resultaten uit deze test. 1. Baratza Encore €130 Is met het dek- selloze op- vangbakje, 40 maal standen en een pulse- functie zeer gebruiks vriendelijk. Belangrijker: zowel in de cupping- als espressoronde steekt- ie de concurrentie qua smaak naar de kroon. 2. Nemox Macinacaf- feeLUX Staat on danks een klein reser voir (150 gram) en beperkt gewicht zijn man netje. Mak kelijk te bedienen, dank zij stopknop. In de smaak kwamen vooral de zuren naar voren. 3. Demoka GR-0203 Prachtig retro design en maar liefst ruimte voor 300 gram bonen. Prima te be dienen. De consistente maling mondt uit in een geba lanceerde, zij het iets te droge smaak. 4. Nivona Cafe Grano 130 Niet de mooiste, wel voor zien van 16 maal standen en een timer. Het apparaat is bovendien stil en de maling proeft lekker zoet. 5. De'Longhi KG89 €54,99 Prima in stapmodel. Beschei den prijsje, toch stevige behuizing. Redelijk ge lijkmatige maling met aardige smaak. Nadeel: laagste stand is niet fijn genoeg voor goed es pressoautomaat. Muziek wordt steeds digi talen Vanaf het internet 'streamen' we er lustig op los, bijvoorbeeld via dien sten als Spotify. Geweldig, die vooruitgang, maar blijkbaar missen we toch de romantiek van een platenspeler. Die is hard bezig met een comeback. Bij vinyl gaat het om de to tale beleving van muziek. Dat begint natuurlijk met de plaat écht in handen heb ben. Vinyl kun je zien, voelen en ruiken. Een nummer overslaan of de shuffle- functie aanzetten is er niet bij. Je luistert de hele plaat af. En ondertussen bewon der je de platenhoes en lees je de songteksten mee. Dat is toch een andere ervaring dan online muziek luisteren. De audiofielen van vergelij kingssite Besteproduct.nl beoordelen platenspelers op geluidskwaliteit, ge bruikservaring, bouwkwali- teit, design, functies en prijs. Zij selecteerden drie aanra ders: een alleskunner, een uitblinker in geluidskwaliteit en een goede zeer betaal bare speler. —Tom Haze Zie ook besteproduct.nl Audio-Technica LP-120USB Prijs: 249 euro Geluid is mooi in balans met een stevig en strak laag en zuiver midden en hoog. De toon- arm is in alle richtin gen af te stellen. Beschikt over uitgebreide pitch con- trol78-toeren functie, in gebouwde voorversterker en een USB inter face. Zeer ge schikt voor de semiprofes- sionele dj, maar ook interessant voor de veeleisende muzieklief hebber. Pro-Ject Audio Essential III Prijs: 329 euro Mooi design en een goede weergave, al leen voorzien van de essenti ële onderdelen die nodig zijn om muziek uit de groeven van een plaat te halen. Goede motor, resonantievrij plateau, solide toonarm en een mooi element. Meer heb je feitelijk niet nodig. Scoort plus punten voor de geluids kwaliteit. Strak hoog, midden en laag en een goede definitie. Saetosus Lenco L-3808 Prijs: 175 euro De geluidsweergave is prima, maar wat dun en minder strak in het laag. Dat komt vooral door de wat minder zware con structie. De voorver sterker aan boord zorgt ervoor dat je hem direct op elke ver sterker kunt aansluiten. Via de USB interface is daar naast het maken een op name een fluitje van een cent. Uit stekende eerste aanschaf voor de begin- nende vinyl dj/liefheb ber.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25