GELD&GOED Breuk Waarvan Akte m 3; 24 Koffiemolens Een beetje koffieleut maalt tegenwoordig zijn eigen bonen. Maar welke koffiemolen hakt het fijnst? Ons panel test tien modellen. Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. In mijn regio zitten vanouds veel familiebe drijven. Sterke ondernemingen, die soms al generaties overgaan van vader op zoon. Een familiebedrijf is in de regel onverwoestbaar, be halve als het binnen de familie fout gaat. En dat gebeurt in het loonwerkersbedrijf dat al jaren tot mijn klantenkring behoort. Het bedrijf floreert onder leiding van een echtpaar, van wie ook de twee zoons en een dochter in de onderneming werken. Maar zo goed als het gaat met hun onderneming, zo slecht gaat het met hun huwelijk. In het belang van het bedrijf blijven ze bij elkaar. Maar als de man uiteindelijk intrekt bij een nieuwe liefde, zijn vrouw furieus achterlatend, zijn de rapen gaar: oorlog in de familie. De kinderen zien met lede ogen hoe de huwe lijksperikelen van hun ouders de onderneming, waarvan ze met hun eigen gezinnen financieel afhankelijk zijn, te gronde dreigen te richten. Hun ruziënde ouders werken elkaar uit rancune keihard tegen. Wat de een belooft, ontkent de ander net zo hard. Klanten beginnen te morren. Met de stoom nog uit haar oren vertelt de verlaten echtgenote me dat ze na de scheiding ab-só-lüüt niet meer met haar ex wil samenwer ken. Ze wil, met steun van de kinderen, het be drijf alleen voortzetten. Zij en haar ex waren ge huwd in gemeenschap van goederen. Dat bete kent dat het bedrijf tus sen hen moet worden verdeeld. Als ze haar ex moet uitkopen, kost dat de vrouw 2 miljoen euro, de helft van de waarde van de onderneming. Dat geld heeft ze niet. Het kapitaal van het bedrijf zit voornamelijk vast in gebouwen en machines. De bank vindt het ri sico van een lening om haar ex te kunnen uitko pen te groot. Als ze een deel van de gebouwen en machines moet verkopen, komt het voortbe staan van de onderneming in gevaar. En dan: ze günt hem niet dat hij er financieel goed uit springt. Zij wil ab-so-luut niet meer met haar ex-man samenwerken relatie met hen niet verpesten en neemt daarom genoegen met een veel lagere vergoeding als zij zijn positie in de onderneming overnemen. De bank is bereid de kinderen wel ieder een lening te verstrekken om de overname te betalen. Voortaan is het familiebedrijf in handen van de moeder en haar drie kinderen. De vader begint met zijn nieuwe liefde elders een nieuw leven. Het is voor hem te hopen dat het alle el lende waard is geweest. 'i Je kunt de meest exclu sieve koffiebonen op duikelen in diepdonker Ethiopië, maandenlang blokken op je barista- cursus en anderhalf maandsalaris stukslaan op een fonkelnieuwe koffiezetauto- maat die zelfs George 'Nespresso' Clooney overstag doet gaan. Aan het eind van de rit eindig je nog steeds met een suboptimaal bakkie troost als je niet investeert in een degelijk koffiemolen. Tenminste, dat is de boodschap die uw keurmeester heeft kunnen destilleren uit de vloedgolf aan baristajargon (puck? V6o? naked espresso?) die vanzelf begint te kol ken zodra je vier talentvolle koffie- connaisseurs een dag lang bonenma lers laat keuren. „De koffiemolen is cruciaal voor het eindresultaat", be nadrukt Hannah Bijleveld van Spe cial Roast, een Amersfoortse koffie branderij en het proeflokaal van van daag. „Ik zeg altijd: je kunt beter een dure molen kopen en een goedkope machine dan andersom." Egaliteit Maar waarom in vredesnaam? Een koffiemolen is toch enkel bedoeld om de bonen tot gruis te malen zodat je espressomachine, filterapparaat, percolator, aeropress of cafetière er een kop koffie uit kan trekken? „Ja", beaamt koffieconsulente Lies- ONS PANEL woensdag 27 juni 2018 GO Het is haar ex zelf die, op aandringen van de kinderen, met een oplossing komt. Hij wil de Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeid. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Laat de molen maar draaien Matthijs Meeuwsen Liesbeth Sleijster (37) Trainde als koffieconsulent van Butterfly Coffee al menig barista. Jeroen Brugman (36) Brander, barista en vat vol koffiekennis van Ikigai Coffee. Hannah Bijleveld (32) Bonenbrander van koffie branderij Special Roast. Jessica Tolboom (32) Barista, baristatrainer en blogger achter koffierevolutie.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24