De tragiek van Colombia 18 Opleving van voetbalmagiër redt Argentinië in laatste Op de avond waarop de onder gang werd verwacht, schilderde Lionel Messi het nieuwe perspectief voor Argentinië. Toen de druk het grootst was, stond hij er tegen Nigeria, al was de aftocht akelig dichtbij. WK VOETBAL RUSLAND 2018 Premier Albanië steunt Zwitsers Column SJOERD MOSSOU De vader van middenvelder Juan Fernando Quintero keek zondag niet naar Colombia tegen Polen. Althans, daar kunnen we van uitgaan. Jaime Enrique Quintero verdween op 4 maart 1995. De jonge militair werd die dag in een busje gestopt vanuit de regio Uraba naar Medellin. Hij is daarna nooit meer gezien. Zijn rapport is te lezen op de site van Vidas Si- lenciadas, 'de tot zwijgen gebrachte levens'. Als u de Netflix-serie Narcos heeft gezien, kunt u zich er wel wat bij voorstellen. Duizenden Colombianen verdwenen tijdens de grote drugsoorlogen. Het zoontje van Jaime Enrique Quintero, nu de prachtige spelmaker van River Plate en de Colom biaanse nationale ploeg, was destijds twee jaar. duw van de almachtige Diego Ma- A Marcos Rojo radona tamelijk hinderlijk aanwe- heeft de 1-2 zig. 'Pluisje' sprak voor het duel nog voor Argenti- even opzichtig Onze Lieve Heer nië gemaakt, aan. Alsof ook Maradona besefte dat Op zijn rug de Messi het op deze avond niet alleen man van de kon. fraaie 0-1, Om het zijn sterspeler zo aange- Lionel Messi. naam mogelijk te maken had de Ar- foto reuters was dat best een grappig gezicht. De keeper en de middenvelder, ze zagen er nog steeds uit als de stripfiguren die ze vroeger al waren. Maar het Co lombiaanse voetbal is niet echt om te lachen na tuurlijk. Wie de film Two Escobars nog nooit heeft gezien, heeft vermoedelijk onder een steen gele gen, maar kijk hem gerust nog een keer. De documentaire geeft een ontluisterend beeld van de dwarsverbanden tussen drugs, maatschap pij en voetbal in Colombia, en hoe die werelden sa menkomen bij de ene Esco- bar (drugsbaas Pablo) en de andere Escobar (de in 1994 vermoorde voetballer An- Carlos drés). hem was opgedragen. Alsof een moeder een kind verplicht iets aan te trekken. Zijn wereldkampioen schap was er tot aan gisteravond één van grote moedeloosheid. Pijn lijk was het strompelen, het sjok ken van misschien wel de mooiste dribbelaar ooit. Messi lag niet eens onder een ver grootglas toen hij gisteravond in Sint-Petersburg arriveerde, nee, hij werd bekeken door het oog van de wereld. Nieuw was de manier waarop hij uit de spelersbus stapte, zijn houding bij het volkslied en zijn mimiek na de eerste mislukte actie. Messi zeulde de last van de eeuwige verwachting met zich mee en vanaf de tribune was de scha- Stel je toch eens voor dat het circus verder zou zijn getrokken zonder zijn meest geliefde artiest. Dan restte na het voorprogramma nog slechts de traan van de liefhebber. Weemoed en een diep verlangen naar. Maar toen de tent gisteravond in Sint-Petersburg al half was opge broken en het publiek bij Nigeria - Argentinië richting de uitgang schuifelde, richtte de regisseur de schijnwerpers op de gekwelde na tie. Dansend op een koord van twij fel wekte Lionel Messi - verguisd, bekritiseerd, bespot en afgeschre ven - de doodgewaande Argentij nen weer tot leven. Met dank ook aan een simpele dienaar, verdediger Marcos Rojo, die op de valreep met de beslissende 1-2 de opening naar de achtste finales vond. Dus is de droom van Messi nog levend, en dat terwijl bijna ieder een het gevoel had dat hij in Rus land was omdat het nu eenmaal moest. De Messi van FC Barcelona had zich verstopt in een tenue dat Door de uitschakeling van Australië op het WK kan Mark van Bommel redelijk op tijd aan zijn nieuwe klus als hoofdtrainer van PSV beginnen. Vanochtend om half elf is de eerste training voor het nieuwe seizoen. Dat haalt Van Bommel niet, maar hij is morgen wel in Eindhoven. De 41-jarige oud-international is opvolger van Phillip Cocu, die naar de Turkse topper Fenerbah^e ver trekt. Na de aanstelling van Van Bommel tijdens het WK gaf alge meen directeur Toon Gerbrands aan dat hij na de uitschakeling van Australië zo snel mogelijk naar Bra bant zou terugkeren. Het geeft aan Sanchez kreeg doods bedreigingen na zijn rode kaart Och, dat heerlijke kabaal al leen al in Kazan, van al die tienduizenden Colom biaanse supporters. De pure hartstocht op het veld. Al die schitterende spelers, van Radamel Falcao tot Davinson Sanchez. Bijna allemaal dragen ze, direct of indirect, de tragiek van het land met zich mee. Afgelopen week nog ontving middenvelder Car los Sanchez doodsbedreigingen na zijn rode kaart tegen Japan, alsof er sinds de moord op Andrés Es cobar niets is veranderd. Zijn vervanger tegen Po len, geweldenaar Wilmar Barrios, verkocht als tie ner blokken ijs langs de snelweg en groeide op zonder ouders in de sloppenwijk La Candelaria. De kogels vlogen hem om de oren, de drugs waren overal, tot voetbal hem redde. Dit Colombia is niet meer de ploeg van het WK 1994, het team dat zo on losmakelijk verbonden was met Pablo Escobar en de grote drugskartels. Dit zijn kinderen van de nieuwe generatie, van je hoopt dat ze Colombia wat vreugde geven, al is het maar op een voetbal veld. woensdag 27 juni 2018 Er toch nog bij: Toen René Higuita en Carlos Valderrama zondag avond in beeld verschenen in de Kazan Arena, A Diego Maradona laat zich maar weer eens luid horen van uit zijn ereloge. foto reuters Nigeria Argentinië Leon ten Voorde Rotterdam/Sint-Petersburg De Albanese premier Edi Rama heeft een bankrekening ge opend waarop geld gestort kan worden voor Granit Xhaka en Xherdan Shaqiri (foto). De Zwitsers met Albanese roots kregen een boete van de FIFA voor het vieren van een goal door het uit beelden van een adelaar, het nationale symbool van Albanië. J Australië Peru Santiago Arias en Hirving Loza- no zijn nog bij het WK, maar de nieuwe coach van PSV kan naar huis. Na de 0-2 tegen Peru zit het er voor het Australië van bonds coach Bert van Marwijk en as sistent Mark van Bommel op. Yorick Groeneweg Rotterdam/Sotsji A Bert van Marwijk windt zich op bij het verloren, laatste groepsduel met Peru. foto reuters Het maakt Colombia - ook nu nog - tot misschien wel het meest intrigerende voetballand op dit WK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18