Leger des Heils zamelt oude kantoorkloffie in op de werkvloer 12 Het Leger des Heils heeft kleding bakken op de werkvloer gezet. Kantoorlui doneren er hun oude kloffie, waarvan mensen die reïntegreren (gratis) gebruik kunnen maken. Wie de 50-50 Store binnenloopt aan de Mariniersweg in Rotterdam, merkt in eerste instantie niet dat hij in een tweedehandszaak is beland. Er is een etalage met aangeklede pas poppen en boven de rekken hangen borden met 'nieuwe collectie'. En o ja, het ruikt er helemaal niet muf. Zo sjiek wordt gedragen kleding meestal niet gepresenteerd. Hetzelfde geldt voor de medewer kers in de zaak. Keurige, leuke vrou wen. Aan Pauline (45)* zie je aan niets af dat ze een zware tijd achter de rug heeft. Dat ze, ondanks haar verantwoordelijke baan als bedrijfs leider in een winkel, meer uitgaven had dan inkomsten. Dat de schulden zich opstapelden. Dat ze daardoor met haar vier kinderen het huis uit werd gezet en op straat kwam te staan. „Als je zoiets heftigs hebt mee gemaakt, zet je drie stappen terug. Op elk vlak." Via het Leger des Heils probeert ze weer een normaal bestaan op te bou wen. Mét inkomen, zonder schulden. Mét zelfvertrouwen, zonder angst. En dat lukt al heel aardig dankzij... kleding. Broeken, shirtjes, schoenen waar er eindeloos veel van geprodu ceerd lijken te worden, zijn hier een middel om werk te genereren. Om mensen met serieuze problemen weer mee te laten draaien in de maat schappij. Het gaat vaak om ex-daklo- zen of mensen die verslaafd waren. Zoiets kan ik in de winkel niet betalen. Daar schaam ik me niet voor, het is gewoon zo De winkel ziet er niet voor niets uit als een 'echte' kledingzaak: doel is dat mensen als Pauline later ook bij een H&M of Sting aan de slag kunnen. Vorig jaar lukte het 20 procent van de 150 Rotterdamse deelnemers een vol waardige baan te vinden. En het mooie is: niet alleen sollici tanten als Boudewijn hebben iets aan de gedoneerde kleding. Wie de kle dingstukken volgt, ziet dat wel vier mensen werk hebben dankzij de kle ren. Pauline natuurlijk, die de kle ding verkoopt in de winkel. Maar ook Bertus (55), timmerman van huis uit, die vandaag met een busje de kle- dingbak oppikt. Hij brengt 'm naar het sorteercentrum, waar Erika (33) de bruikbare van de niet bruikbare stukken scheidt. En van die onbruik bare stukken, zoals kapotte spijker broeken, maakt Edseline (36) in het naaiatelier dan weer schorten en kus sens. Glimmen Terug naar de winkel. Boudewijn vindt een blauw glimmend colbertje, met passende stropdas. Als deelne mer krijgt hij 'm gratis mee. „Zoiets kan ik in de winkel niet betalen", zegt hij terwijl zijn werkbegeleider Gaby hem in het jasje helpt. „Ik heb een uitkering van 980 euro. Daar schaam ik me niet voor, het is ge woon zo." Gewillig laat hij zich nog even fo tograferen en wandelt dan met ge vulde tas en veel elektrische gitaren in zijn oren de winkel uit. Op naar een nieuwe toekomst. Pauline is een gefingeerde naam, haar echte naam is bij de redactie van deze krant bekend. Vandaag komt sollicitant Boudewijn de Does (62) langs. Blauwe leren jas, zilveren ketting met een ring eraan, metal op z'n koptelefoon. Hij zit mid denin een sollicitatietraject en wil straks als chauffeur netjes voor de dag komen. In 2012 stuurde de ge meente de dakloze Boudewijn door naar het Leger des Heils. „Ik kon mijn scheiding niet verwerken, ging domme dingen doen." Hij maakte schulden, kon z'n huis niet meer be kostigen en belandde op straat. Na verschillende functies binnen het 'Leger' als deelnemer, wacht nu de echte wereld. Als chauffeur in dienst bij vervoerder Trewel gaat hij bin nenkort personen vervoeren. Witte bakken Er staan in Nederland wel honder den kledingbakken van het Leger des Heils. Vrij nieuw zijn de witte kledingbakken die door be drijven voor een tijdje worden 'geadopteerd'. Kleding van deze kantoormensen gaat grotendeels naar deelnemers zoals Boudewijn die de arbeidsmarkt weer betreden. Het Leger des Heils begeleidt landelijk ruim 2000 mensen naar werk. woensdag 27 juni 2018 GO Boudewijn de Does past het colbertje dat zijn werkbegeleider Gaby hem geeft. Hij wil goed voor de dag komen bij een mogelijke nieuwe werkgever, fotosmarcodeswart Knap pak en das voor nop en dan gaan voor die baan Marleen Luijt Rotterdam - Boudewijn de Does m Het Leger des Heils begeleidt landelijk ruim 2000 mensen naar werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12