II Afvalstroom brengt GenX in milieu 10 Spanje berecht na tientallen jaren eerste arts die baby's roofde voor adoptie Justitie eist 3,5 jaar cel voor verduisteren van zorggeld De inmiddels 85-jarige gynaeco loog Eduardo Vela werd al in 1982 eens 'betrapt'. Een fotograaf van het befaamde tijdschrift Interviü trof bij een bezoek aan de kraamkliniek San Ramón in Madrid een ingevro ren baby aan en maakte er een foto van die voor veel ophef zorgde. Vela zei dat hij meer babylijkjes be waarde om later hun doodsoorzaak te kunnen vaststellen. Pas decennia later is duidelijker geworden waar die ingevroren baby werkelijk voor bedoeld was: Vela kon zo de anonieme pasgebo rene tonen aan de moeders tegen wie hij zojuist had verteld dat hun kind kort na de geboorte was over leden. Want dat was de methode die in talloze Spaanse kraamklinie ken sinds de jaren 40 en tot eind ja ren 80 werd gebruikt: een baby doodverklaren om het kind, levend en gezond, door te spelen aan adop tieouders die daar fors voor betaal den en het als hun eigen kind in het register konden inschrijven. De ontroostbare moeders waren vaak vrouwen uit de lagere sociale klassen, soms alleenstaand, en de nieuwe ouders veelal streng katho- De dokter en zijn kliniek hebben altijd alles ontkend en de papieren zijn weg lieke mensen die zeer trouw waren aan het regime van dictator Franco. Maar opvallend was dat de artsen en talloze nonnen uit die katho lieke ziekenhuizen ook na de dood van Franco, in 1975, hun praktijken voortzetten. Pas enkele jaren gele den ontdekte Spanje geschokt dat er duizenden van dat soort 'gesto len baby's' moeten zijn. Inés Madrigal is een van hen. Zij is de vrouw die erin is geslaagd dokter Vela voor het gerecht te da gen. In 1969 kreeg haar moeder, die tot haar frustratie geen kinderen kon krijgen, van de arts de opdracht enkele weken haar jurk met steeds grotere kussens te vullen, regelma tig naar haar groeiende buik te grij pen en diep te zuchten. Op een ge geven moment moest ze bij de kli niek komen en kreeg ze een baby in haar handen gedrukt. Die was van haar, zo stond op het geboortecer tificaat dat dokter Vela onderte kende. „Op mijn achttiende vertelde mijn moeder het werkelijke ver haal. Daarna ben ik op zoek gegaan naar mijn werkelijke ouders, maar de dokter en zijn kliniek hebben nooit willen meewerken. Ze heb ben altijd alles ontkend en de pa pieren van toen bestaan niet meer", is het verhaal dat Inés Madrigal de laatste jaren veelvuldig heeft ver teld. Madrigal verwacht niet dat dokter Vela nu in de rechtszaal wel iets wil zeggen. „Hij zal blijven zwijgen. Maar het feit dat hij voor de rechter staat, is al een overwin ning en kan voor belangrijke juris prudentie zorgen." Justitie eist 23 jaar cel tegen Vela. Non Tweeduizend aangiftes van 'kinde ren' als Inés zijn door justitie tot nu toe afgewezen, aldus de stichting SOS Bebés Robados (Gestolen Ba by's). Een non, de rechterhand van Eduardo Vela, overleed kort voordat zij ook voor de rechter moest ver schijnen. Vanuit de overheid is de medewerking om het schandaal verder uit te zoeken minimaal. Inés Madrigal kreeg van parlementariërs en ministers de belofte dat er een dna-bank zou komen om de zoek tocht van die gestolen baby's naar hun werkelijke ouders te verge makkelijken; er is nog niets van te rechtgekomen. Dokter Vela verklaarde gisteren voor de rechter dat hij nooit een baby aan iemand heeft gegeven en dat hij zich alleen met de bevallin gen bezighield, niet met het papier werk. De handtekening op de ge boorteakte van Inés is niet van hem, zei hij. MAASTRICHT Het Open baar Ministerie heeft voor verduistering 3,5 jaar cel ge- eist tegen de voormalige top man van Stichting Gehandi captenzorg Limburg, Guus de J. Samen met zijn partner T. lichtte hij de instelling voor bijna 2 miljoen op. Voor T. vroeg het OM 18 maanden cel, waarvan 6 voorwaarde lijk. Volgens het OM heeft De J. op 'schaamteloze en geraf fineerde wijze' zorggeld voor gehandicapten verduisterd. Het gaat om een bedrag van 1,9 miljoen euro. Ook zou hij valsheid in geschrifte hebben gepleegd en de Raad van Toe zicht van de stichting hebben opgelicht. De J. en zijn partner en me deverdachte Desiree T. heb ben het geld besteed aan paarden, kunst en onroerend goed, meent justitie. In het laatste geval ging het vooral om verbouwingen en de in richting van panden die het stel privé bewoonden. Dat blijkt uit het onderzoek naar de verwerking van afvalstromen van Chemours dat de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) op verzoek van minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur en Waterstaat) heeft gedaan. Het chemiebedrijf vertelt niet aan zijn afvalverwerkers en -trans porteurs dat er zogeheten FRD- stoffen in zijn reststromen zitten. Dat bestanddeel van GenX komt vervolgens in het leefmilieu te recht. Anti-aanbaklagen Waar precies, en om welke hoe veelheden gaat het? Dat heeft de inspectie niet onderzocht. Che mours gebruikt fluorhoudende stoffen (FRD) bij de productie van coatings zoals anti-aanbaklagen. De stoffen, die op de lijst staan van 'potentieel zeer zorgwekkende stoffen', zijn alleen te vernietigen door ze zeer sterk te verhitten. Dat gebeurt echter nergens. Het afvalwater van Chemours wordt door de verwerkers gezui verd en daarna meestal geloosd op het oppervlaktewater. De zuive ringsmethode haalt de GenX- bestanddelen er echter niet uit, waardoor ze in het oppervlaktewa ter terecht komen. De tankwagens waarin het afval water wordt vervoerd, worden na gebruik niet altijd gereinigd. De transporteurs controleren de tanks bovendien niet op de aanwezig heid van de omstreden stoffen. Daardoor kunnen andere vrachten ermee besmet raken, concludeert de inspectie. Wanneer de tanks wel worden gespoeld, belanden de stoffen met het spoelwater in het riool. Ook bij het reinigen van ver vuilde grond van Chemours gaat het mis. Die wordt weliswaar ther misch gereinigd, gewassen of sa mengevoegd, maar ook die bewer king vernietigt de stoffen niet. Een aantal afvalverwerkers accepteert inmiddels geen afvalstromen van Chemours meer. In hoeverre Chemours de regels W Wanneer de tanks wel worden gespoeld, belanden de stoffen met het spoelwater in het riool heeft overtreden door afvalver werkers niet te informeren, kan de inspectie niet zeggen. Daar richtte het onderzoek zich niet op. „Uit oogpunt van de wettelijke zorg plicht in de Wet milieubeheer mag van Chemours, afvalverwerkers, transporteurs, provincies, ge meenten en waterschappen wor den verwacht dat zij maatregelen nemen om uitstoot van FRD-stof- fen te voorkomen en te beheer sen", stelt de inspectie. Chemiebedrijf Chemours meet zelf niet of de stoffen in zijn afval stromen zit. woensdag 27 juni 2018 GO Gestolen Inés haalt haar gram Zo'n veertig jaar lang haalden Spaanse kraamklinieken baby's onder valse voorwendselen bij hun moeder weg om ze aan adoptieouders te geven. Giste ren stond voor het eerst een arts terecht voor het verkopen van die 'gestolen baby's'. Edwin Winkels Barcelona Inés Madrigal werd als bore ling in 1969 door een arts weg gegeven aan adoptieouders. FOTO EPA -Inés Madrigal De mogelijk kankerverwek kende stoffen die chemiebedrijf Chemours in Dordrecht ge bruikt bij zijn GenX-technologie, komen via afvalstromen in de lucht, grond en water terecht. Afvalverwerkers weten dat niet en halen de stoffen er dus niet uit. Annemieke van Dongen Dordrecht Chemiebedrijf Chemours in Dordrecht, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10