II Uitslag voor president beter dan verwacht 8 President Erdogan trekt steeds meer macht naar zich toe, maar dat schrikt Turken die in Nederland wonen niet af. Sterker, hij ontving meer stemmen dan ooit uit ons land. En dat zegt veel over hoe Turken zich hier voelen. TURKIJE O VERKIEZINGEN stemmers die hun keus op Erdo gan liet vallen. Maar voorzitter Arzu Özalp blijft zich er wel over verbazen. „Hoe kan het dat je in een democratisch land woont en in mijn ogen stemt tegen een de mocratie. Het lijkt er wel op dat hoe harder het Westen tekeergaat tegen Erdogan, hoe meer mensen hier het gevoel hebben dat ze hem in bescherming moeten nemen. Dat vind ik heel gevaarlijk." Frustaties Hoofdredacteur Mehmet Cerit van de Turks-Nederlandse krant De Kanttekening is evenmin verrast over de populariteit van Erdogan in Nederland. Volgens hem voelen veel mensen die op hem stemden zich hier niet thuis. Ze kunnen geen stageplek vinden, of geen werk en dat frustreert. „En in Tur kije is een grote leider die zegt op te komen voor hen. Die het aan kaart en wijst met het vingertje. In het Westen is er niemand die dat doet." Al geven de kale cijfers wel een vertekend beeld, vindt Cerit. Erdo gan kreeg in Nederland weliswaar zo'n 106.000 stemmen, maar het merendeel van de Turkse Neder landers stemden op een ander of niet. Dat waren er namelijk 154.000. Erdogan zegt wat veel Turkse Nederlanders voelen, denkt ook hoogleraar Turkse talen en cultuur Hoe kan je wonen in een democratisch land en in mijn ogen stemmen tegen een democratie Toeterende auto's en Turken die rondlopen met vlaggen in hartje Rotterdam. De stem men zijn zondagavond nog lang niet geteld, maar zo'n vierhonderd Turkse feestvierders weten het dan al zeker: de verkie zingswinst kan president Recep Tayyip Erdogan niet meer ont gaan. De volgende dag blijkt de uitslag voor de zittende president nog beter dan verwacht. Met ruim 52 procent van de stemmen is er niet eens een tweede ronde no dig. Nederlandse Erdogan-stem- mers waren zeker niet van door slaggevende betekenis in deze ver kiezingen, maar de uitslag hier is voor hemzelf en zijn AK-partij (AKP) wel een ongekend succes. Volgens de Nederlandse campag neleider, Mustafa Aslan, gingen er 146.000 Turkse-Nederlanders (56 procent) naar de stembus. Zo'n 106.000 mensen (72,8 pro cent) stemden op Erdogan. Nog niet eerder kwamen er zoveel stemmen voor hem uit Neder land, maar Aslan zelf wil geen re actie geven op het behaalde resul taat. „Dat hebben we sinds de start van de campagne niet gedaan. Wij hebben ons werk hier gedaan en afgerond. Daar laat ik het bij." De uitslag komt voor de groot ste Turkse oppositiepartij CHP in Nederland niet geheel onver wacht. In 2015 was er ook al een grote meerderheid van de Turkse De Turkse kiezers hebben hun stem laten horen, zowel in Nederland als in Turkije, en duidelijk voor president Erdogan gekozen dinsdag 26 juni 2018 GO Jubelende aanhan gers van de zittende president Erdogan gaan massaal de straat op in Istanboel als de eerste berichten van de nade rende overwinning van de zittende president naar buiten komen. FOTO GETTY IMAGES -Arzu Özalp, voorzitter CHP Nederland Een stem voor Erdogan is een stem tegen Nederland T Turken in Nederland vieren bij de Schie- damse Vest in Rotter dam de overwinning van Erdogan. fotoxxx Raymond Boere Rotterdam Op straat voor de deur van de Turkse AKP van president Erdogan was het één groot feest, fotogetty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8