Overheid investeert 20 miljoen euro in proef met een regionale reisapp procedures van de baan 5 Rapport schokt pluimveesector en politiek Alle betrokkenen erkennen schuld aan het schandaal met de giftige stof fipronil en beloven nu echt be terschap. Het rapport over de fipronilcrisis liet lang op zich wachten, maar de conclusies liegen er niet om: voed- selwaakhond NVWA en de minis teries van Volksgezondheid en Landbouw hebben de eiercrisis af gelopen jaar slecht afgehandeld. En de pluimveesector heeft zich naïef opgesteld toen er plotsklaps een 'wondermiddel' op de markt kwam om bloedluis in stallen te bestrij den. De NVWA reageerde 'niet ade quaat' op drie signalen over gebruik van fipronil door het bedrijf Chick- friend. Die signalen kwamen al in november 2016 en januari 2017 bin nen. „Gedurende enkele maanden nam niemand binnen de NVWA de verantwoordelijkheid", schrijft Sorgdrager. Daardoor kon Chick- friend nog maandenlang doorgaan met het verspreiden van een giftig middel in de eierketen dat niet vol deed aan de wet, aldus de onder zoekers. De misstanden kwamen pas eind juli 2017 naar buiten via de media. Het gevolg: de NVWA blok keerde ruim 200 bedrijven maan denlang, liet honderden miljoe nen eieren vernietigen en meer dan 3,5 miljoen kip pen ruimen. Burgers kre gen op een bepaald moment zelfs de waarschuwing maar even geen eieren te nuttigen, een bood schap die voor veel maatschappelijke onrust zorgde. De ministeries krijgen er ook van Sorgdrager van langs: zij hebben de media-aandacht voor deze crisis zwaar onderschat en slecht gecom municeerd naar buiten toe en met elkaar. De Tweede Kamer werd begin augustus in twee brieven onvolle- Betrokkei dig geïnformeerd, een politieke dood zonde. De twee be windslieden uit die tijd, Martijn van Dam en Edith Schippers, zijn ech ter al uit beeld. De commissie con stateert dat uiteindelijk ongeveer 20 procent van de pluim- veebedrijven illegaal fipronil heeft gebruikt. De departementen zou den daarom vooral meer moeten doen om te zorgen dat de sector zichzelf controleert en regels op legt; voedselveiligheid krijgt in de eierindustrie nu te weinig aan dacht. Ineens was er dat wondermiddel. De alarmbellen hadden moeten gaan rinkelen Commissievoorzitter Winnie Sorgdrager: „Economische en fi nanciële belangen mogen nooit voorrang krijgen op het belang van voedselveiligheid. Ineens was er dat wondermiddel. Er hadden toen bij de sector zelf alarmbellen moeten gaan rinkelen." Maar dat gebeurde niet. Ook het uit de schap pen halen van alle vervuilde eieren bleek moeilijk. Voorzitter Hen- nie de Haan van de Nederlandse Vak bond Pluimveehou ders erkent dat de sector een aantal ontwikkelingen niet 'in de scoop' heeft gehad. „Daarom hebben we ook een werk groep opgezet, waaruit onder meer de aanbeveling van een meldpunt voor misstanden is gekomen. Ook zijn andere risico's in kaart ge bracht." Simpeler toezicht Minister Bruins van Volksgezond heid en minister Schouten van Landbouw voelen eveneens een sterke verantwoordelijkheid om te zorgen dat zulke misstanden rondom de voedselveiligheid nooit meer plaatsvinden. Daarom moet vooral het toezicht 'simpeler' wor den ingericht, hebben zij zich voor genomen. Bruins: „Voedsel in Nederland is in het algemeen veilig, maar we kunnen ons daar niet door in slaap laten sussen. De dure taak van de NVWA is om alle meldingen over vermeende misstanden te schiften en de juist prioriteiten te stellen. Dat moet de waakhond waar kun nen maken, in het belang van con sument en producent." Boeren die zich slecht behandeld voelen door de NVWA gedu rende de eiercrisis hebben eerder al claims ingediend. De zittin gen van de gezamenlijke proce dure beginnen in 2019. het vervolg krijgt de overheid nog maar 73 procent van de op brengsten. Dat percentage is wettelijk verankerd en geldt nu al voor de kleinere gasvelden; Groningen was altijd de - van uit staatsoptiek lucratievere - uitzondering. Wiebes neemt dus genoegen met lagere gasbaten. Reden hiervoor is volgens hem dat de NAM bij een hogere afdracht in de eindfase verlies zou leiden op de Groningse gaswinning. Afgesproken is wel dat Shell en ExxonMobil in 2018 en 2019 geen dividend uit hun dochter onderneming mogen halen om ervoor te zorgen dat de NAM voldoende middelen heeft om de schadeafhandeling te kun nen blijven betalen. Shell-baas Marjan van Loon stelt dat de overeenkomst niet is gesloten uit financieel oogpunt. „Zo zitten we niet in de wed strijd", zegt zij. „De aandeel houders van Shell nemen hun verantwoordelijkheid." Linkse oppositiepartijen vin den daarentegen dat het ak koord de Nederlandse belas tingbetaler miljarden kost. „Deze deal had nooit gesloten moeten worden", meent PvdA- Kamerlid Henk Nijboer. Pas op Prinsjesdag blijkt hoeveel geld de staatskas misloopt. Italië vangt bot in Libië Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat gaat met regionale overheden proeven houden om vervoer van deur tot deur met één online dienst mogelijk te maken. Voor deze experimenten ligt maxi maal 20 miljoen euro op de plank. In zeven regio's kunnen mensen straks via hun mobiel kiezen voor het vervoermiddel dat op dat mo ment passend is: fiets, bus, taxi of (deel)auto. Het gaat om Amster dam, Utrecht Leidsche Rijn, Eind hoven, Limburg, Twente, Gronin- gen-Drenthe en Rotterdam-The Hague Airport. Met een druk op de knop moet duidelijk zijn welke vervoerskaar ten, abonnementen of telefoon nummers voor elk vervoersmiddel nodig zijn. Nu bieden bedrijven en vervoerders nog een wirwar aan unieke vervoersmethoden aan, die meestal niet op elkaar aansluiten. „Dit is een mooie innovatieve op lossing om onze steden bereikbaar te houden", stelt minister Cora van Nieuwenhuizen. Staatssecretaris Stientje van Veldhoven vervolgt: „Ik wil dat we flexibel zijn: een rei ziger moet kunnen variëren tussen de auto, ov en de fiets. Niet de ma nier waarop je reist, maar de reizi ger staat centraal." Het actuele reisadvies is geba seerd op persoonlijke voorkeuren van reizigers. Daarnaast biedt de app toegang tot het vervoer en kun nen reizigers tijdens hun reis extra informatie ontvangen, bijvoorbeeld over vertragingen in hun reis en al ternatieve reisadviezen. Het kabi net investeert in deze apps omdat het zich tot doel heeft gesteld Nederland bereikbaar te houden. Krakers naar nachtopvang Vlemmix ziet af van claim Paay dinsdag 26 juni 2018 Minister Wiebes (I) luistert tevreden naar directeur Rolf de Jong van ExxonMobil. fotosanp neemt ledereen betuigt nu f ipronilspijt De pluimveesector, het kabinet en de Tweede Kamer reageren geschokt op het pittige onder zoeksrapport van de commissie- Sorgdrager over de eiercrisis van vorige zomer. Edwin van der Aa Den Haag landen fipro crisis Winnie Sorgdrager TRIPOLI De Italiaanse minis ter van Binnen landse Zaken, Mat- teo Salvini, heeft gisteren in Libië ge sprekken gevoerd om opvang van vluchtelingen in dat land te bepleiten. Libië wil echter geen opvang bie den, aldus de Libi sche vicepremier. Salvini en zijn rechts-populistische Lega voeren cam pagne tegen de stroom migranten. Met één app snel regelen welk vervoersmiddel je het beste naar het werk of voor familiebe zoek in het weekend kunt nemen. Edwin van der Aa Den Haag AMSTERDAM De ongeveer zestig ongedocumen teerde vluchtelingen van We Are Here hebben besloten dat ze naar de nachtopvang in de Havenstraat in Am sterdam gaan. Dat liet een woordvoer der van de groep weten. De voorzie- ningenrechter be sliste gisteren dat ze het door hen ge kraakte pand in Am stelveen per direct uit moeten. EINDHOVEN BN'er Johan Vlem mix trekt zijn scha declaim van twee ton tegen Patricia Paay in. Maar Paay eist nog wél 30.000 euro van hem, omdat hij het plan had sekspoppen van de diva te laten maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5