V Japanse waardering reikt tot in Colijnsplaat TMC ruiM m 7 Buurten op alle uitlopende showmodellen! A Leegstand en vergrijzing drukken hun stempel op de Kerkring in Nieuwerkerk. Moedig volhouden en vertrouwen in nieuwe impulsen geven nog steeds tegenwicht. De slager ziet zijn klantenbe stand verouderen, vrijwil ligsters bij de bibliotheek in de consistorie van de Johannes- kerk zijn ruim in de tachtig en hebben geen opvolgsters, oude fo to's van toen achter de etalageruit van het leegstaande Lady's Fa- shion kunnen - hoe aardig ook - de trieste aanblik niet verzachten. De Kerkring had ooit een leven diger aanzien met meer winkels en ambachtelijke bedrijven, maar somberen daarover kan altijd nog. Tenslotte is er op nummer 17 nu wel een Studio Fit en is op de plek van het vroegere gemeentehuis al weer acht jaar 'Hebron' gevestigd. Dat is een kleinschalige woon vorm voor dementerende ouderen met reformatorische levensover tuiging. En in Punt-3, het her vormd kerkcentrum in het hart van de ring, is vrijwel dagelijks wat te doen. „We hebben onder zocht of wij ons beter ook op het 'Gat van Nieuwerkerk' kunnen vestigen nu daar eindelijk twee su permarkten komen, maar de brancheorganisatie heeft het ons afgeraden", zegt slager Bert Tim- mers (57). Samen met zijn vrouw Rina Timmers-Legierse (55) runt hij al sinds 1984 de slagerij/vers winkel aan de Kerkring 33. Opvol ging vanuit het eigen gezin zit er niet in. „Mijn zoon is interieur bouwer en mijn dochter is schoonheidsspecialiste", zegt Bert. Voorlopig gaan hij en Rina door met zich als speciaalzaak te onder scheiden. Dat is hard werken, maar ze weten zich gesteund door acht medewerkers en tijdens va kanties doen ze een beroep op col lega Marcel Jonker uit Brouwers haven. Hun winkel biedt de klan ten ook een ontmoetingspunt „Vooral op zaterdagochtend lijkt het soms wel een reünie", zegt Bert. In Hebron wonen zestien de menterende ouderen op twee ver diepingen. De reformatorische identiteit staat centraal. De be trokkenheid van vrijwilligers is groot. Els Otte (56) is één van hen. Zij zorgt als coördinator voor de schema's waarop die circa veertig vrijwilligers staan ingedeeld. „Zo is er elke dag vanaf het ontbijt ex tra aandacht voor de bewoners. De vrijwilligers blijven tot half twaalf en 's middags komen er weer an deren", licht Els toe. Verzorgende Inge(28) benadrukt het belang. Dankzij vrijwilligers is er ruimte voor een praatje, samen te lezen, een wandelling over de Kerkring, een stukje fietsen. Verbondenheid is er ook binnen de protestantse gemeente met de Johanneskerk als monumentaal hart. Over trouw gesproken: Kla- ziena Goudzwaard-Wandel ver zorgt al meer dan zestig jaar de bi bliotheek. Zij wordt daarin bijge staan door Henny Boon en Toos Radewalt. In de kasten in de con sistorie prijken ruim 5000 boeken. „We kopen er verspreid over het jaar 150 nieuwe titels bij. Dat kan vanuit het leesgeld, het lenen van een boek kost 30 eurocent per week. Bij de aanschaf van nieuwe boeken houden we rekening met de wensen van het publiek", ver telt Klaziena. Niet voor niets is een rondleiding door Colijnsplaat onderdeel van de opening van de tentoonstelling 'Johannis de Rijke, van Zeeuwse polderjongen tot Japanse onder minister'. De Rijke woonde het grootste deel van zijn leven in Ja pan, maar ook in Colijnsplaat zijn nog diverse locaties die aan hem herinneren. Huis nummer negen aan de Oost-Kerkstraat bijvoor beeld, waar De Rijke in 1842 ter wereld kwam als zoon van een dijkwerker. In 1873 vertrok de Zeeuw naar Japan, waar hij tot 1903 diverse belangrijke projecten realiseerde op waterbouwkundig gebied. Hij schopte het zelfs tot onderminister. De Rijke overleed in 1913 op 70-jarige leeftijd. De Rijke is in Japan bekender dan in Nederland. Reden voor het Wa tersnoodmuseum in Ouwerkerk en Stichting Johannis de Rijke uit Colijnsplaat om De Rijkes presta ties op het gebied van waterbouw en waterveiligheid ook in zijn ge boorteland onder de aandacht te brengen. Dat gebeurt aan de hand van een tijdelijke tentoonstelling in De Thuishaven, het bijgebouw van de dorpskerk in Colijnsplaat. Verschillende mensen waren gis teren naar de Havelaarstraat afge reisd om de officiële opening bij te wonen. Onder hen waren Yoshiko Ina Kijima, minister van de Ja panse ambassade in Nederland, en diverse familieleden van De Rijke. Achterkleinzoon Peer de Rijke is blij met de expositie over zijn overgrootopa. „In Japan is de dankbaarheid voor zijn werk enorm, terwijl veel Zeeuwen niet eens weten wie hij is. De tentoonstelling over Johannis de Rijke is tot en met 15 november te zien in De Thuishaven in Colijn splaat. wo 27 juni t/m za 7 juli Graag nodigen wij je uit om de zomer te komen vieren bij TMC Kruiningen, met heel veel voordeel! Onder het ge not van een hapje en een drankje lekker woonwinkelen. WONEN wo 27 t/m za 30 juni www.tmcwoimeim.nl dinsdag 26 juni 2018 SD Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk.Vandaag: DE KERKRING IN NIEUWERKERK Bert en Rina Tim- mers zijn al sinds 1984 met hun sla gerij/vers winkel ge vestigd aan de Kerkring. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA 'Elke zaterdag een reünie hier' Ali Pankow In Japan heeft hij onder meer een levensgroot standbeeld, maar ook in zijn geboorte plaats Colijnsplaat wordt wa terbouwkundige Johannis de Rijke niet vergeten. Ellen Jobse Colijnsplaat OPRUIMING 50% korting Met vriendelijke groet De eerste drie dagen van de opruiming starten wij iedere dag om 17:00 uur BBQ! TMC KRUININGEN ZANDWEG 1B - (0113) 38 26 26

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52