Niet inenten kan leiden tot tientallen doden 3 Ajax erkent fouten bij behandeling Abdelhak Nouri Eerder deze maand hielden de fa milie en advocaten van de familie Nouri de club al verantwoordelijk voor de ernstige en blijvende her- senschade die de 21-jarige speler opliep. Toen stelde Ajax dat de club juridisch gezien niet aansprakelijk was voor het tragische lot van de ta lentvolle voetballer. Ajax kwam daar gisteren, na het raadplegen van andere deskundigen, van terug. Abdelhak Nouri werd een jaar ge leden tijdens een oefenwedstrijd tegen Werder Bremen in het Oos tenrijkse Mayrhofen getroffen door een hartstilstand en liep ernstige hersenschade op. De aanwezige defibrillator had eerder ingezet moeten worden, de behandelaars waren bovendien on voldoende gericht op het meten van de hartslag en hadden lange tijd de focus op het vrijmaken van de ademweg. Ook werd er tijdens de behandeling geen 'moment van reflectie' ingelast nadat de situatie niet verbeterende. Harde conclusies Harde conclusies die Van der Sar dwong tot nederige excuses aan het adres van de familie. De oud-keeper ging gisteren, vlak voor de perscon ferentie, op bezoek bij het gezin van Nouri. „Ik wil namens Ajax onze hele diepe verontschuldigingen aanbieden aan Abdelhak, zijn fami lie en naasten. Ik ging met lood in mijn schoenen naar de familie. Maar dat stelt natuurlijk helemaal niets voor in vergelijking met de pijn die zij al bijna een jaar voelen." Nu Ajax de schuld volledig heeft erkend, gaat de club met de familie in gesprek over een financiële rege ling die de club wil treffen. De fa milie van Nouri stapte eerder naar de arbitragecommissie van voetbal bond KNVB, omdat Ajax elke aan sprakelijkheid rondom de hersen schade van de voetballer eerder weerlegde. De familie wil een fikse schadevergoeding voor medische zorg en gemiste inkomsten. Als het aan Ajax ligt, is de arbitragezaak van de baan en komen beide partijen er zonder tussenkomst van anderen uit. De familie van Abdelhak Nouri is blij met het feit dat Ajax aansprake lijkheid erkent voor het blijvende letsel van 'Appie', maar is niet blij met de manier waarop Ajax het naar buiten heeft gebracht. „Er is géén sprake van nieuwe informatie die door ons is aangeleverd, de in formatie die Ajax heeft was altijd al bekend", zegt woordvoerder Khalid Kasem van de familie. Volgens Ajax heeft de club nieuwe informatie ge kregen door een bepaalde foto van Nouri, waarover de club eerder nog niet beschikte. „Waarom Ajax het zo brengt, moet je Ajax vragen", zegt Kasem. De woordvoerder wil niet de con clusie trekken dat Ajax probeert het eigen straatje schoon te vegen voor de aanvankelijk weigerachtige hou ding over de aansprakelijkheid. Ka sem zegt dat het ondanks dit smetje niet in de lijn der verwachtingen ligt dat er toch nog een arbitrage zaak komt. „Want Ajax is aanspra kelijk, dat erkennen ze nu en daar gaat het om." De spelers van Ajax, die het drama rond hun ploeggenoot van Ajax is aansprakelijk, dat erkennen ze nu en daar gaat het om dichtbij meemaakten, zijn op dit moment op trainingskamp in Duitsland. Technisch directeur Mare Overmars heeft hen op de hoogte gesteld van het nieuws. Voelen zij zich nog wel in veilige handen bij het medisch team van de club? En welke gevolgen komen er voor de behandelaars? Van der Sar: „Het is nu te vroeg om daar op in te gaan. Laat ik wel zeggen: als er iemand is geweest die Appie op dat moment de meest adequate zorg had willen geven, dan waren dat de verzorgers om hem heen wel." Bijna een jaar ettert de wond dus nog steeds. Volgens letselschade advocaat Martin de Witte van SAP had Ajax er juist alles aan moeten doen om dat te voorkomen. „De club had als werkgever de aanspra kelijkheid direct moeten erkennen vanwege hun zorgplicht", zegt hij. „Onze artsen wisten direct dat de reanimatie foutief was, gelet op de ernst van het hersenletsel. Het op treden van Ajax in dit dossier is amateuristisch." Blokhuis zegt te zijn geschrokken van het nieuws dat nog maar min der dan de helft (45,5 procent) van de meisjes die vorig jaar moesten worden gevaccineerd tegen HPV (het virus dat baarmoederhalskan ker veroorzaakt) is komen opdagen. Dat is een daling van 25 procent in twee jaar tijd. Het RIVM noemt die daling dramatisch en stelt dat daar door jaarlijks tachtig onnodige do den kunnen vallen. Ook bij het rijksvaccinatieprogramma van zui gelingen voor bijvoorbeeld maze len en polio daalt het aantal kinde ren dat een prik komt halen al jaren. „Zorgelijk", zo vindt Blokhuis. „Vaccinaties hebben in de afgelo pen decennia veel ellende van in fectieziekten voorkomen. Ik hoop dat mensen daar goed bij stilstaan als ze een oproep in de bus krijgen." Een oplossing is volgens de be windsman niet eenvoudig. „Maar we hebben geen keuze, we moeten iets doen om op het hoge bescher mingsniveau te blijven dat we in ternationaal gezien hebben." Er is extra geld beschikbaar voor consul tatiebureaus om extra gesprekken in te plannen als ouders of kinderen twijfelen over vaccinatie. Gevaarlijk De Tweede Kamer wil dat het kabi net met een nieuwe, grote voorlich tingscampagne komt. VVD-Ka- merlid Hayke Veldman noemt het dalend aantal vaccinaties gevaarlijk. In een campagne moeten de gevol gen daarvan zichtbaar worden ge maakt. Dat vinden ook andere par tijen. „Kinderen overlijden nu on nodig aan infectieziekten. We moe ten ouders wapenen tegen alle spookverhalen die er rondgaan over inenten", vindt CDA'er Anne Kuik. Veel ouders laten hun kinderen niet vaccineren, omdat ze op inter net lezen dat het meer kwaad dan goed doet, stelt het RIVM. „En een andere oorzaak is dat ouders niet meer geconfronteerd worden met ernstig zieke kinderen, zoals polio patiënten", zegt SP-Kamerlid Henk van Gerven. „Daardoor onderschat ten zij het risico en zijn ze laks met vaccineren" Vooralsnog wil geen enkele partij ouders verplichten. Veldman: „Dat neemt het onterechte wantrouwen van mensen niet weg." PW'er Fleur Agema: „Er staat veel akelige info op internet. Daar moet de over heid de juiste informatie tegenover zetten. Maar mensen moeten wel de vrijheid houden om te weige ren." dinsdag 26 juni 2018 GO De behandeling van Nouri was niet adequaat, erkent Ajax nu. Foto onder: Een eerbetoon van Ajax-fans. foto's proshots, pim ras Edwin van der Sar gisteravond tijdens de persconferentie, fotoanp In een emotioneel betoog er kende algemeen directeur Edwin van der Sar, die soms tegen zijn tranen vocht, dat de medische staf niet adequaat heeft gehandeld toen voetballer Nouri op 8 juli vorig jaar ineen zakte tijdens een oefenduel. Daniël Dwarswaard Victor Schildkamp Amsterdam - Khalid Kasem, woordvoerder familie Nouri Steeds minder meisjes laten zich inenten tegen HPV. fotoanp Het kabinet zint op maatregelen om ervoor te zorgen dat er weer meer kinderen worden ingeënt tegen infectieziektes. Verant woordelijk staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid) wil dit najaar met nieuwe plannen komen. Hans van Soest Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3