Japans trots reikt tot in Colijnsplaat Dressuurhal in Sint- Laurens is dichterbij r TMC rui»i 7 SP wil dat Vlissingen Voedselbank alsnog helpt op alle uitlopende showmodellen! Vlissingen moet de Voedselbank Walcheren alsnog helpen. Daar voor pleit de SP Vlissingen na een artikel in deze krant over de financiële moeilijkheden bij de organisatie. De meeste klanten van de Voedselbank komen uit Vlissingen en is daarom 'nog steeds een noodzakelijke voor ziening', stelt SP'er Sjaak Rijkse. De SP heeft schriftelijke vra gen gesteld aan het college van B en W. Daarin verwijst de partij naar een verzoek om meer sub sidie door de Voedselbank. Dat is afgewezen door de gemeente. 'Kan dit besluit worden herzien? Zo ja, kan de subsidie dan alsnog worden gegeven?', vraagt de SP. Uit het jaarverslag van de Voedselbank blijkt dat Middel burg 13.123 euro betaalt, Vlissin gen 8.094 en Veere 2.695. Mid delburg heeft vanwege blijvende tekorten besloten een extra sub sidie te geven op jaarbasis van 4.529 euro voor3 jaar (2017-2019). Hierbij is uitgegaan van een ver deling tussen de Walcherse ge meenten op basis van de ver deelsleutel 45-45-10. Veere doet daaraan mee en verstrekt 1000 euro extra. Vlissingen weigert dat, omdat de Voedselbank ook een spaar pot heeft met 150.000 euro uit een legaat. Dat wordt apart ge houden voor nieuwe huisves ting, waarnaar al jaren wordt ge zocht. De voedseluitgifte ge beurt nu vanuit een pand aan de Kleverskerkseweg in Middel burg van de gemeente, maar on bekend is voor hoe lang nog. In Japan heeft hij onder meer een levensgroot standbeeld, maar ook in zijn geboorteplaats Colijnsplaat wordt Johannis de Rijke niet vergeten. Niet voor niets is een rondleiding door Colijnsplaat onderdeel van de opening van de tentoonstelling 'Johannis de Rijke, van Zeeuwse polderjongen tot Japanse onder minister'. De Rijke woonde het grootste deel van zijn leven in Ja pan, maar ook in Colijnsplaat zijn nog diverse locaties die aan hem herinneren. Huis nummer negen aan de Oost-Kerkstraat bijvoor beeld, waar De Rijke in 1842 ter wereld kwam als zoon van een dijkwerker. In 1873 vertrok de Zeeuw naar Japan, waar hij tot 1903 diverse belangrijke projecten realiseerde op waterbouwkundig gebied. Hij schopte het zelfs tot onderminister. De Rijke overleed in 1913 op 70-jarige leeftijd. De Rijke is in Japan bekender dan in Nederland. Reden voor het Wa tersnoodmuseum in Ouwerkerk en Stichting Johannis de Rijke uit Colijnsplaat om De Rijkes presta ties op het gebied van waterbouw en waterveiligheid ook in zijn ge boorteland onder de aandacht te brengen. Dat gebeurt aan de hand van een tijdelijke tentoonstelling in De Thuishaven, het bijgebouw van de dorpskerk in Colijnsplaat. Verschillende mensen waren gis teren naar de Havelaarstraat afge reisd om de officiële opening bij te wonen. Onder hen waren Yoshiko Ina Kijima, minister van de Ja panse ambassade in Nederland, en diverse familieleden van De Rijke. Achterkleinzoon Peer de Rijke is blij met de expositie over zijn overgrootopa. „In Japan is de dank baarheid voor zijn werk enorm, terwijl veel Zeeuwen niet eens weten wie hij is. De tentoonstelling over Johannis de Rijke is tot en met 15 november te zien in De Thuishaven in Colijnsplaat. De leden van de Middelburgse raadscommissie Ruimte gingen gisteravond in overgrote meerder heid akkoord met een voorstel om de zussen de mogelijkheid te ge ven hun plannen formeel in te dienen. Die procedure is nodig omdat de gemeente lang plannen had om daar honderden wonin gen te bouwen. Door de crisis op de woningmarkt is daar echter niets van terechtgekomen, zodat de gemeente de woningbouw plannen heeft bijgesteld. Daar door ontstaat nu ruimte voor de zussen Nijpjes om hun ambities in eigen dorp waar te maken. Ze trainen op hoog niveau paarden. Om door te groeien hebben ze echter een grote overdekte hal no dig. Positief Wethouder Johan Aalberts ver telde de commissieleden dat de inwoners van Sint Laurens over wegend zeer positief staan tegen over de plannen van de tweeling. „Dat bleek tijdens meerdere bij eenkomsten." Als de hal er staat zorgt dat wel voor beperking van de woningbouwplannen in de di recte omgeving, vervolgde hij. „Want door de milieucirkels rondom het bedrijf zijn we be perkt in wat we daar doen." Win-winsituatie Aalberts stelde echter dat het plan juist ook kansen biedt voor paar denliefhebbers. Direct grenzend aan het terrein van de zussen kun nen straks woningen komen voor mensen die van paarden houden. De achtertuinen van die kopers liggen straks namelijk in de mi lieu- en geurcirkel van die nieuwe dressuurstal. De wethouder: „Zo ontstaat een win-winsituatie." wo 27 juni t/m za 7 juli Graag nodigen wij je uit om de zomer te komen vieren bij TMC Kruiningen, met heel veel voordeel! Onder het ge not van een hapje en een drankje lekker woonwinkelen. Met vriendelijke groet, WONEN wo 27 t/m za 30 juni www.tmcwoneim.nl dinsdag 26 juni 2018 WA Maurits Sep Vlissingen Burgemeester Marcel Delhez, minister van de Japanse ambassade in Nederland Yoshiko Ina Kijima en achterkleinzoon Peer de Rijke (vlnr) openen de tentoonstelling over Johannis de Rijke, foto ernesta verburg Ellen Jobse Colijnsplaat Na ruim tien jaar wachten lijkt de kans groot dat de tweeling zussen Jessica en Chantal Nijpjes in Sint Laurens een grote overdekte dressuurhal kunnen bouwen voor het trai nen van paarden. Emile Calon Middelburg OPRUIMING f 50% korting TMC KRUININGEN ZANDWEG 1B - (0113) 38 26 26 De eerste drie dagen van de opruiming starten wij iedere dag om 17:00 uur BBQ!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39