II Besluit pulsvisserij uitgesteld 5 BLOTE BOERINNEN BEELDEN VAN YVONNE DE WOLFF Of dat wel kan, in Zeeland? Yvonne de Wolff uit Middelburg hoort het regelmatig. Maar haar blote boerinnen blijven bloot. Hogere straf voor brandstichting Ze leunt op een paalhoofd. Haar achterwerk steekt wulps in de lucht. De knalrode lippen getuit. Op een boerenkap op haar hoofd na is ze poedelnaakt. En ze is héél heet...geweest. „Meer dan duizend graden", zegt Yvonne de Wolff Want op die tem peratuur worden de kleipoppetjes afgebakken. De 47-jarige Middel burgse is de geestelijk moeder van blote boerinnen; keramieken beeldjes in veelal uitdagende poses, met als gemeenschappelijke deler dat ze naakt zijn. Talloze dames boetseerde De Wolff al sinds begin 2017, toen het idee werd geboren. „Het is ontstaan uit baldadigheid", vertelt de goedlachse Midelburgse aan de whitewashtafel in de woon kamer waar haar creaties vorm krij gen. De lippen al net zo rood als die van haar boerinnetjes. „In het ate lier op mijn werk (in verpleeghuis Ter Reede in Vlissingen, red.) boet seer ik hele dagen met allerlei soor ten en maten mensen. Het Zeeuwen hebben een imago van braaf en degelijk, maar dat valt best mee 'Zeeuwse' is daar een hot item, dus de cliënten kleien ook veel boertjes en boerinnetjes. Maar geen naakte. Toen ik er voor de grap eentje maakte, waren de reacties zo posi tief dat ik dacht: daar moet ik wat mee." En zo vervaardigde De Wolff het afgelopen anderhalfjaar al honder den beeldjes met een hoog oelala- gehalte. „Het mag een beetje stout zijn", verklaart ze de keuze om de boerinnetjes louter een Eva-kos tuum te geven. „De Zeeuwen heb ben een imago van braaf en dege lijk, maar dat valt best mee. Men sen van buiten de provincie vragen me wel eens of dat hier eigenlijk wel kan. Het is wel bloot, maar niet obsceen. Het is net op het randje." De poppetjes mogen dan naakt zijn, het maken ervan heeft wel wat meer om het lijf. Hoewel wat fijne klei, een potje zelfgemaakte klei- slib, een paar spateltjes en een saté prikker alles is wat je nodig hebt, is het maken van een blote boerin een tijdrovend proces. „Het kleien zelf kost twintig minuten, maar als de poppetjes eenmaal in elkaar zitten moeten ze eerst twee weken dro gen. Daarna bak ik ze af, waarna ze twee dagen moeten afkoelen. Ver volgens glazuur ik ze en moeten ze opnieuw tien uur in de oven en weer afkoelen." Veel werk dus en om die reden hebben de boerinne tjes geen ogen. „Het is heel moei lijk en dus tijdrovend om goede oogjes te maken. Nu springt het rode mondje er ook beter uit", zegt De Wolff. Bloembindster Er gaat geen week voorbij dat De Wolff, van origine een bloembind ster die van haar hobby haar werk heeft gemaakt, geen boerinnetje maakt. „Maar alleen als ik er zin in heb. Het geeft me ook ontspanning, want op mijn werk boetseer ik zelf niet." Die lol komt ook voort uit de opdrachten die ze krijgt, bijvoor beeld voor een huwelijk. Behalve boerinnetjes maakt ze daarom ook (blote) boertjes, maar de dames zijn veruit in de meerderheid. Inspiratie haalt De Wolff uit hoe zij zichzelf voelt en wat mensen doen. „Dan zit je bijvoorbeeld in de sauna en dan denk ik: een extra ve trolletje is ook wel leuk. Dat hoor ik ook van vrouwen, die waarderen het dat de boerinnetjes soms im perfect zijn." De poses zijn in elk geval onuit puttelijk. „Ik zit soms echt in me zelf te lachen als ik weer een vreemde houding bedenk." De Wolff zou best van haar boe rinnen willen leven, maar voorlo pig is het een uit de hand gelopen hobby. „De vraag is hoe lang het blijft lopen", zegt ze. Een ding is wel zeker: het ondeugende blijft. „Klompen, hakken, sneakers, het kan allemaal, maar ik ga ze écht geen bikinietje aandoen." BRUSSEL Pas na de zomer zal binnen Europa een beslissing val len over de toekomst van de puls visserij. Dit meldt VisNed, de spreekbuis van de Nederlandse beroepsvissers, die spreekt van een 'uniek besluit'. Reden, het Europese Parlement (EP) wil eerst een advies hebben van een raad van deskundigen uit de visserij en betrokken (milieu- )organisaties over een pakket aan maatregelen om de visserij op de Noordzee te regelen. De pulsvisse rij maakt daar onderdeel van uit. Complexe materie Het EP riep in januari op tot een verbod van het 'elektrisch vissen'. Eerder had de Europese Commis sie (het dagelijks EU-bestuur) zich juist voorstander getoond. Parle ment en Commissie wilden deze maand met de Europese Raad (de ministers van de lidstaten) tot een besluit komen. Vanwege de com plexiteit van de materie wil het parlement nu eerst een gedegen advies. Dit moet voorkomen dat onderhandelingen vastlopen. Nederland heeft voor 84 kotters, waarvan 17 Zeeuwse, toestemming voor pulskorvisserij. Die vergun ningen lopen eind dit jaar af, omdat vanaf 2019 een nieuwe Europese visverordening van kracht wordt. MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 25-ja rige C.S. een gevangenisstraf van zes maanden opgelegd. Daarvan zijn drie maanden voorwaardelijk. Tevens kreeg S, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, een contactverbod met zijn vriendin. Er was zeventig dagen waarvan de helft voorwaardelijk geëist. De rechtbank komt tot een hogere straf omdat zij dit 'meer bij het de lict vindt passen'. S. werd ervan verdacht op 22 ja nuari in Bleiswijk, zowel zijn ex als haar nieuwe vriend te hebben ge dreigd haar auto 'in de fik te ste ken'. Een dag later voegde hij de daad bij het woord en ging in alle vroegte in Goes de auto van zijn ex in vlammen op. Ondanks onduidelijke camera beelden werd S. herkend en stond ook volgens de rechtbank vast dat S. de brandstichter was. De raadsman van S. had vrij spraak bepleit. dinsdag 26 juni 2018 'n Tikkeltje stout, maar niet obsceen Luc Oggel Middelburg -Yvonne de Wolff Meer informatie is te vinden op www.bloteboerinnen.com De blote boerinnen van Yvonne de Wolff nemen vaak opval lende poses aan. FOTO'S RUBEN OREEL Yvonne de Wolff aan het werk in haar witte woonka mer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37