'Dit is de grootste nachtmerrie van iedere moeder' 'Sleutel mysterie-Ploegstra in I Jzendijke' 3 Op vrijdag 13 oktober stond de tijd stil voor familie De Lange uit Mid delburg. Vader Jeppe (41) en zoon Mees (6) fietsten de Langevieleweg over en werden aangereden door een dronken bestuurder. „Wat ik zag was afschuwelijk", aldus moe der Lianda bij de rechtszaak giste ren. „Aan de ene kant lag mijn man in een plas bloed. Aan de andere kant mijn lieve jongetje die kermde van de pijn. Dit is de grootste nachtmerrie van iedere moeder." Nu 8 maanden later, gaat de fami lie nog steeds gebukt onder de ge volgen. Vader Jeppe liep bij het on geluk een schedelbasisfractuur op en brak meerdere ribben en botten. Hij is nu deels doof, heeft dagelijks pijn en kampt met zwaar geheu genverlies. Lianda: „Hij heeft geen herinneringen meer aan onze trouwdag, aan de geboorte van onze kinderen. Onze geschiedenis is gedeeltelijk gewist en onze toe komst ingrijpend veranderd." Hun zoontje Mees (6) liep her senletsel en gekneusde nekwervels op. Sindsdien heeft hij moeite met slapen en zich concentreren. Hij is overgevoelig voor prikkels en ge luid. Hij kan naar school, maar draagt er een hoofdtelefoon tegen het 'lawaai'. Ook de reactie van Mees werd voorgelezen. „Ik vind het jammer dat mijn hoofd nu zo anders is. Ik kan niet meer zo goed klimmen. Ik wou dat die man ons niet had aangereden. Als ik op mijn fiets zit moet ik daaraan den ken en moet ik huilen." Lianda ver loor in de jaren negentig bij een on geluk met een vrachtwagen één van haar benen. Het maakte de zorg voor het gezin met drie kinderen niet makkelijker. Vader Jeppe ving die fysieke ongemakken tot die be wuste vrijdag altijd voor haar op. „Jeppe en ik waren een team", concludeerde ze. „Van een gezin dat alles zelf deed, zijn we een gezin ge worden dat afhankelijk is van zorg." Herman Ploegstra verdween op 26 oktober 2010. Politie en Openbaar Ministerie vermoeden dat de sleu tel tot de oplossing van het myste rie in IJzendijke ligt. Gisteravond was daarom speciaal voor de inwo ners van IJzendijke een informatie bijeenkomst in het gemeentehuis in Oostburg. De hoop is dat dorpsgenoten stukjes van de puzzel kunnen aan dragen die leiden tot het vinden van Ploegstra. Op de bijeenkomst kwamen zo'n 25 mensen af. Ook waren tien familieleden aanwezig. De politie is tevreden met de op komst. Na afloop voerden recher cheurs gesprekken met een aantal aanwezigen. Hermans oudste broer Jan deed uit naam van de familie een emoti onele oproep aan de aanwezigen om alle informatie met het cold- caseteam te delen. „Het is moeilijk, maar er moet echt een antwoord komen." Daarvoor hadden rechercheur Ralph Nagelkerke en officier van justitie Kim Weijers een half uur durende presentatie gehouden. Een team van twintig rechercheurs is met de zaak bezig. Tijdens de presentatie vertelde Het is moeilijk, maar er moet echt een antwoord komen Nagelkerke dat afgelopen week met een helikopter boven delen van IJ zendijke en omgeving is gevlogen, op zoek naar plaatsen waar Her mans lichaam zou kunnen zijn be graven. Hij deed een dringende op roep aan de aanwezigen niet te schromen om met informatie naar voren te komen. Ook als het om pijnlijke zaken gaat, zoals de bui tenechtelijke relaties die Herman Ploegstra er op na hield. Zo is er sprake geweest van een Marok kaanse vrouw met wie het opspo ringsteam nooit heeft gesproken. Maar ook mensen die ten tijde van Ploegstra's verdwijning in de buurt waren, iets gezien hebben maar nooit iets gezegd hebben, omdat ze aan het stropen waren of bijvoor beeld bezig waren met het storten van illegaal afVal, kunnen zich als nog melden. Het coldcaseteam wil ook weten wie de chauffeurs waren van de zwarte BMW X5 en de zwarte Audi Avant die getuigen met hoge snel heid over de Duivelsehoekweg heb ben zien rijden ten tijde van Ploeg stra's verdwijning. „Als u het bent geweest, laat het ons weten. Dan Schroom niet om met informatie naar voren te komen, ook als het pijnlijke zaken betreft kunnen we ook dat spoor uitslui ten." Want uitsluiten doet het team niets of niemand. Iedereen die ooit in verband met de verdwijning van Herman Ploegstra is genoemd, zal weer worden gehoord. dinsdag 26 juni 2018 doemden ze voor me op' Jeppe de Lange met drie van zijn kinderen in beter tijden. Rechts Mees. Bas Bareman Middelburg Een ontroerend handgeschre ven briefje dat Herman Ploeg- stra's dochtertje indertijd schreef, was het eerste beeld dat de inwoners van IJzendijke zagen tijdens de informatiebij eenkomst over hun in 2010 ver dwenen dorpsgenoot. Theo Giele Oostburg -Jan Ploegstra, oudste broer van Herman -Ralph Nagelkerke, rechercheur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35