HART&ZIEL Zonder koolhydraten haperen je darmen 27 1. Obstipatie Veel mensen hebben de afgelopen jaren koolhydraten van hun menu geschrapt. Ze willen minder suiker eten en omdat suiker een koolhy draat is hebben ze ook andere meer complexe koolhydraatbronnen over boord gegooid, zoals brood. De gedachte erachter is dat minder koolhydraten zorgen voor onder meer een stabielere bloedsuikerspie- gel en gewichtsverlies. De geraffi neerde soorten zoals kristalsuiker, die je vindt in snoep, gebak en fris drank, kun je inderdaad het best zo min mogelijk eten, zegt Patricia Schutte van het Voedingscentrum. „De voedingswaarde van suiker is laag. Maar wie ook onbewerkte kool hydraten links laat liggen, zoals vol koren rijst, pasta en brood, krijgt op den duur te weinig vezels binnen. In dat geval verslechtert de darmflora, waardoor je ontlasting minder zacht wordt. Met als vervelend gevolg ob stipatie, oftewel verstopping." 2. Dikke darmkanker Er ontstaan ook ernstigere klachten als de darmflora bij gebrek aan vezel rijke koolhydraten achteruitgaat. Dit zegt Fred Brouns, emeritus hoog- Door de verminderde inname van vezels functioneert je afweer minder goed leraar Innovatie in Gezonde Voeding aan de Universiteit Maastricht. On langs schreef hij een sartikel over het nut van koolhydraatarme diëten. Hij stelt dat een gezonde balans van bac teriën in de darmen mede afhanke lijk is van koolhydraten - voedings vezels - die worden gefermenteerd. Vezels fermenteren in bijvoorbeeld korte-keten vetzuren die de darm ge zond houden. Een gebrek aan com plexe suikers verhoogt het risico op darmontstekingen en darmziekten. Zelfs het risico op dikke darmkanker stijgt. Sommige voorstanders van kool hydraatarme diëten stellen dat de mens tienduizenden jaren geleden ook weinig koolhydraten at, aldus Brouns. Dit zogeheten paleodieet zou voornamelijk vetrijk zijn geweest dankzij veel vlees en vis. Uit onder zoek blijkt dat dit dieet ook veel koolhydraten bevatte. 3. Hart- en vaatziekten Wie weinig koolhydraten op het menu zet, gaat vooral meer vetten eten en mogelijk ook meer eiwitten, de andere twee hoofdbestanddelen van onze voeding. Alleen: eet je meer vetten, dan krijg je meestal ook meer verzadigde vetten binnen die de kans op diabetes en hart- en vaatziekten doen toenemen. Verzadigde vetten zitten bijvoorbeeld in vet vlees, roomboter, palmolie en kokosolie. Strenge diëten schrijven hooguit 50 gram koolhydraten per dag voor. Dat is echt veel te weinig volgens Brouns. De wereldwijde aanbevelin gen zijn momenteel om zo'n 50 pro cent van je voeding uit koolhydraten te laten bestaan. Iets minder kool hydraat en wat meer vet kan volgens hem geen kwaad. Voor beide is 40 procent van de dagelijkse energie- inname wellicht ideaal, mits je kwa litatief gezonde bronnen kiest. 4. Vaker ziek Pik je ineens van alles op? Ook dit kan te maken hebben met een kool- hydraatarm menu. Je weerstand te gen ziekte kan erdoor afnemen. Door de verminderde vezelinname en de invloed daarvan op de darmen, func tioneert het immuunsysteem min der goed. De productie van sommige vitaminen neemt af (A, D, K) en je neemt minder mineralen en spoor- elementen op. Gelukkig treden deze schadelijke gevolgen lang niet bij iedereen op. Alleen al omdat het op de lange ter mijn niet is vol te houden. Brouns: „Je kunt daarom beter matige veran deringen doorvoeren, want die zijn haalbaarder." Kies voor minder geraffineerde suiker en koolhydraten en meer on bewerkte koolhydraatbronnen, zoals zilvervliesrijst, volkoren producten, groenten en fruit. En eet minder ver zadigde vetten en meer onverzadigde vetten. Vis bijvoorbeeld en plantaar dige oliën zoals olijf-, raapzaad- of zonnebloemolie. Stress vormt brein van kind sneller RISICO'S Millennial krijgt het zwaarder Dankzij je geloof leef je jaren langer Lowcarb Omdat suiker dik maakt, stappen veel mensen over op een koolhydraatarm dieet. Hoe reageert je lichaam daarop? Vier mogelijke gevolgen van zo'n dieet. dinsdag 26 juni 2018 GO Carin Röst UITGEZOCHT Stress tijdens de kindertijd zorgt ervoor dat de hersens eerder volwassen worden. Dat blijkt uit onderzoek van Karin Roelofs aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen. Als we volwassen worden, ontstaan permanente zenuw paden in ons brein. Als jonge kinderen een nare ervaring meemaken, zoals familiepro blemen, ontstaan deze ze nuwpaden eerder in de puber tijd. Bij pubers die negatieve sociale ervaringen meemaken gebeurt juist het tegenoverge stelde, ontdekt Roelofs. Hun hersenen ontwikkelen zich langzamer. De millennialgeneratie is minder gezond op mid delbare leeftijd dan hun ouders waren, voorspel len Britse onderzoekers van The Health Founda tion. Het ontbreekt veel millennials, geboren tus sen 1980 en 2000, aan de benodigdheden voor een stabiel leven, zoals een vaste baan, financiële zekerheid en makkelijk verkrijgbare woningen. Dit leidt tot onzekerheid en stress, wat de kans vergroot op gezondheids klachten. RELIGIE Een religieuze overtuiging doet langer leven, beweert Amerikaans onderzoek in vakblad Social Psychology and Personality Science. Door overlijdensberichten te bestuderen, ontdekten onder zoekers dat religieuze men sen gemiddeld vier jaar ouder worden dan niet-religieuzen. De onderzoekers weten niet zeker waarom dit is, maar ver moeden dat rituelen als kerk diensten, gebed en meditatie stress verlagen. Ook kan het geloof het gevoel geven niet van de sociale norm af te wij ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27