25 de ziekte te verwerken." Afgelopen jaar regelde het team van Make-A-WeddingWish al drie bruiloften. Allemaal doen ze dat naast hun werk, vrijwillig. Daarbij zat een jong stel, de 20-jarige vrouw wilde trouwen met haar jeugdliefde. Ze kregen hulp van leveranciers uit de hele trouwsector. Zo werd de trouwjurk gratis door een bruidsmo dewinkel gegeven en maakte een bakker kosteloos de taart. Medische verklaring Nadia (46) en Jos (47) uit Alphen aan de Rijn zijn het volgende paar dat met hulp van de stichting in juli zal trouwen. Nadia is ongeneeslijk ziek. Ze heeft alvleesklierkanker met uit zaaiingen naar de lever. Op sinterklaasavond in 2017 werd Nadia door Jos ten huwelijk ge vraagd. „Mijn zus wist toen al met een dat dit voor ons te veel zou wor den", zegt Nadia. Ze had net gehoord dat ze ongeneeslijk ziek was, behan delingen zouden volgen en ze zat vol zorgen. „Op Facebook vond mijn zus de pagina van Make-A-Wedding- Wish en gaf ons op." Elk stel dat aan de criteria voldoet, moet ook een medische verklaring aan Make-A-WeddingWish afgeven. Een ervaren verpleegster, lid van het bestuur van de stichting, bekijkt of een bruiloft haalbaar is en op welke termijn. Dat ze niet een lange toekomst sa men tegemoet gaan, maakt voor het paar uit Alphen aan den Rijn niet uit. „Een huwelijk is normaal gesproken natuurlijk het begin van een leven samen. Dat gaat voor ons helaas niet meer op. Onze bruiloft is een beves tiging van onze liefde en het bij- elkaar-horen", zegt Nadia. Trouwambtenaar Mariëlle Jong- mans, bekend van het RTL-pro- gramma Married atfirst sight, is wens- vervuller bij Make-A-WeddingWish en zal de trouwceremonie leiden. „Ik heb afgelopen jaren geleerd dat ik goed om kan gaan met de emoties die tijdens dit soort ceremonies losko men", zegt Mariëlle. „Bruidsparen, hun familieleden en vrienden zitten in een negatieve periode van hun le ven en ze zijn erg bezig met pijn, ver driet en afscheid nemen. Het mooie van zo'n trouwdag is dat je je even kunt richten op het mooie wat je sa men hebt gehad en nog hebt." De wens van koppels is vaak dat het op de dag zelf niet om de ziekte moet draaien, weet Mariëlle. „Ik wil Onze bruiloft is een bevestiging van het bij-elkaar-horen tijdens een huwelijksceremonie niet de nadruk op de ziekte leggen. Maar ik ben er ook geen voorstander van het weg te moffelen, want een lang en gelukkig leven zullen ze niet heb ben. Dat is de realiteit. Ik ben iemand die dingen wil benoemen. Liefdevol en op de juiste toon. Nadia en Jos zijn nuchter." Ook Sandy en Laurens wilden dat hun trouwdag vooral om de bruiloft draaide en niet over de ziekte van Sandy. Make-a-WeddingWish re gelde in drie weken tijd onder meer een trouwjurk, kleding voor de brui degom, een locatie en ringen. „We hadden zelf geen budget", blikt Sandy terug. „Maar we konden roe pen wat we wilden. Op de bruiloft was alles in mintgroen, de kleur waar ik van hou. Van de taart, kaarsen tot aan de champagne. Dit was mezelf niet in een jaar tijd gelukt. Ik gun elk stel net zo'n bruiloft als die van ons." Uit privacy-overwegingen willen Nadia en Jos niet met hun echte namen in de krant. Hun echte namen zijn hij de re dactie bekend. Twee kinderen samen in bed, mag dat? De overgang van melk naar voedsel is groot, iedere baby heeft zijn eigen tempo Stukje broccoli of pureren dat eerste hapje? dinsdag 26 juni 2018 GO Laurens Kroon en zijn vrouw Sandy Kroon-Kuipers, twee dagen na het slechte nieuws vroeg zij hem ten huwelijk, fotomarco DESWART —Nadia Onze dochter van 9 jaar krijgt een vriendje te logeren. Ze willen samen in één bed sla pen, is dat wel een goed idee? Kinderlijke seksualiteit vinden we vaak moeilijk. Maar in de baarmoeder is het ongeboren kind al bezig met aanraken van zijn/haar geslachtsorga nen omdat het prettig is. Je kunt je kind helpen met een positief li- chaamsgevoel te ont wikkelen door te benoe men dat je begrijpt dat het lekker voelt. Als je kinderen ouder worden en met masturberen be ginnen is dit een ge zonde ontwikkeling, het leert hen wat ze lekker vinden. Laat je kind weten dat dit oké is en je kunt als ouder vragen dat zij dit privé houden in hun eigen kamer of in de badkamer. Op een leeftijd tussen 7 en 9 jaar staan ze nog open voor wat jij als ouder vertelt, bijvoor beeld over fijne plekjes aan hun lichaam, ver liefdheid, verschillen tussen meisjes en jon gens. En dat ontdekken bij elkaar prima is, zo lang het prettig voelt. Op deze leeftijd zijn kin deren bezig met spelen en ontdekken, minder met volwassen seksuali teit. Als je zelf het ge sprek moeilijk vindt of je kind vindt dat niks, dan zijn er leuke, goede boeken voor kinderen. —Carla Rutgers Monica Mars Mijn baby is bijna vier maanden en mag voor het eerst vast voedsel. Kan ik beter hele stukjes geven waar ze aan kan sab belen of een prakje maken? Zachte voedingshapjes kunnen vanaf vier tot zes maanden gegeven worden; de ene baby is hier eerder aan toe dan de andere. De overgang van melk naar vast voedsel is groot. Baby's moeten leren om vast voedsel veilig door te slikken, daarom is de slik- en kauwmotoriek volop in ontwikkeling op die leeftijd. Bouw de structuur van het voed sel geleidelijk op: van een zacht hapje, tot echt voedsel als ze twaalf maanden zijn. Naast de structuur zijn de smaken ook nieuw. De overgang van melk naar voedsel is groot en iedere baby heeft zijn eigen tempo. Je kunt zacht voedsel in de hand geven om de mo toriek te stimuleren en om het eten leuker te maken, maar doe dit al leen als het kindje er aan toe is; als het goed rechtop kan zitten en goed kan kauwen en slikken. Baby's van vier maanden zijn hier in de regel nog niet aan toe. —Monica Mars, met ad vies van Victoire de Wild, onderzoeker eetgedrag van baby's en peuters bij Wageningen University en Research.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25